
Учени, работещи по проект за минимализиране на нежелания улов, хванаха край Алгарве праисторическа мантиева акула, която още живее в океанските дълбини, съобщи Интернешънъл бизнес таймс.
Хищникът е от мъжки пол, дълъг е метър и половина и е бил уловен през август на дълбочина 700 метра. Мантиевата акула е обитавала водите на Атлантическия океан
Мантиева акула е колкото страховита, толкова и рядка. Обикновено я наричат "живо изкопаемо". Тя живее на планетата ни от 80 млн. години, заради което учените са я обявили за жива вкаменелост.
Този вид акули имат над 300 зъба, дължината на туловището им може да достигне 2 метра, а движенията им наподобяват тези на змиите.
Специалистите не познават добре представителите на този вид, тъй като те се срещат на големи дълбочини в Атлантическия океан, както и близо до бреговете на Австралия, Япония и Нова Зеландия.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент