Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Албания - гангстерският рай

0 коментара

Десетилетие след рухването на комунизма, който отвори Албания към света, тази малка, мизерстваща държава продължава да поражда проблеми далеч извън границите си.

Мнозина наблюдатели свързват вихрушката, който бушува в региона, с колапса на слабото албанско правителство през 1997 г., когато милиони единици оръжие преминаха в ръцете на гневното и отчаяно население на страната. Десетки хиляди от тези оръжия в крайна сметка попаднаха в ръцете на Армията за освобождение на Косово /АОК/, ускорявайки конфликта в Косово и въвличайки НАТО в битката. За четирите години от тогава Албания продължаваше да играе дестабилизираща роля.

Албански престъпни групировки в съюз с италианската и косовската мафия спомогнаха за активизирането на една доходоносна търговия с наркотици и оръжия през Балканите. Преди две години много косовски бежанци бяха толкова потресени от беглите си впечатления от своята южна съседка, че оставиха настрана мечтите за Велика Албания и вместо това започнаха да съсредоточават усилията си върху своите етнически събратя в Македония и Сърбия.

По ирония в момента, когато пламъците на етническия албански национализъм отново заплашват да погълнат Балканите, най-бедната нация в Европа се бори да върне обратно верижната реакция, която задейства. Войната в Косово накара албанските лидери да осъзнаят, че те биха могли да бъдат жизненоважни играчи в региона и че съдействайки за балканската стабилност, Албания би могла да пожъне значителни помощи от Запада.

Миналата седмица при един ясен сигнал за новата роля на Албания на регионалната сцена бившите командири на АОК Хашим Тачи и Агим Чеку посетиха Тирана, където албански лидери ги призоваха да окажат натиск върху бунтовниците, за да бъде потърсено политическо решение на конфликта. Докато се опитва да играе ролята на мирен посредник, Албания едновременно с това действа и за да подобри своята репутация на държава, в която се шири беззаконието. Кабинетът предприе мерки срещу контрабандата и за изкореняване на корупцията и си сътрудничи със западните наркоагенти.

Правителството постепенно поема контрола, заяви западен представител в Тирана: "Пространството за действие на "лошите момчета" се стеснява". Албания обаче остава бедна и слаба - и нейната надеждност като регионална сила е постоянно подкопавана от огромния брой престъпници в средите ѝ. Никъде това не е по-очевидно, отколкото във Вльора, пристанище с очертани от палми булеварди, кафета и рушаща се италианска архитектура на три часа път южно от Тирана. Плъзгането на града към беззаконието започна през 1992 г., когато местни бандити влязоха в съюз с италиански мафиоти, за да прехвърлят отчаяни албанци по море в Италия.

След рухването на подкрепяната от правителство схема на пирамидите през 1997 г., когато десетки хиляди инвеститори загубиха спестяванията на целия си живот, гражданите на Вльора се разбунтуваха. Полицаи и войници напуснаха постовете си, оставяйки отворени градските складове за оръжие. Във вакуума на властта бандити създадоха една печеливша търговия. Най-мащабният бизнес бе нелегалният трафик на хора. Кюрдски бежанци от Турция и Ирак плащат по над 1000 долара, да да бъдат прехвърлени от албански гангстери през македонската или гръцката граница. Престъпните босове инвестираха големи суми в бързи германски и италиански моторни лодки, които минават през Адриатика за 45 минути, и наеха местни лодкари да ги управляват.

Албанското правителство се опита да възстанови контрола си над Вльора. През 1998 г. вътрешният министър предприе една стъпка, която изглеждаше вдъхновена: назначи 41-годишния Сокол Кочиу за шеф на полицията. Кочиу бе "каубой", казва един негов колега. Три месеца след пристигането си във Вльора екипът на Кочиу прочисти един гараж край плажа и конфискува четири мафиотски моторници. В отговор гангстери отвлякоха шефа и го държаха на един остров, докато не се съгласи да освободи лодките.

Отвличането превърна Кочиу в легенда в една страна, която изпитва нужда от герои. Няколко месеца по-късно неговият дългогодишен приятел и колега, генералният прокурор Арбен Ракипи го назначи за главен съдебен следовател в Тирана, откъдето той да ръководи битката на правителството срещу корупцията.

Неговата кариера процъфтяваше. Кочиу разби схема на служители на летището, които изнудваха косовски бежанци за такси, за да слязат от самолета в Албания.
Но както мнозина албански видни личности Кочиу очевидно се поддаде на същата тъмна сила, която бе обещал да разруши. Според италиански следователи в началото на миналата година той е бил привлечен в плана на двама албански бизнесмени да прекарват с кораб колумбийски кокаин в Албания, а след това да го прехвърлят в Западна Европа и в Русия.

Предполага се, че Кочиу е осигурил фалшиви паспорти за бизнесмените, срещнал се е тайно с колумбийски наркотрафиканти и е посетил Порто Палермо, стара база на военноморските сили близо до Вльора, където кокаинът е трябвало да пристига по въздуха. Но италианските власти разкриха заговора и в края на февруари Ракипи издаде заповед за арестуването на Кочиу. Бившият герой обаче избяга от полицията и в продължение на три седмици си играеше на котка и мишка в Тирана с бившите си колеги, подигравайки им се с обаждания от мобилния си телефон до медиите от своето убежище. Миналата седмица полицията го арестува в една вила в Тирана. Кочиу обаче отрече вината си. Чувствам се изнервен. Имам нужда да забравя целия този епизод, заяви Ракипи.

Това няма да бъде лесно. Албания е пълна с мъже като Сокол Кочиу, а заради престъпността, която прониква навсякъде в обществото, е много трудно загниването да бъде спряно. Междувременно във Вльора новият полицейски шеф се опитва да избяга от опетнената репутация на Кочиу. През последната година неговият екип отбеляза бавен прогрес в борбата срещу трафикантите.

Подкрепяни от отделение на италианската Гуардиа ди финанца, те конфискуваха 11 моторници и 1,5 тона марихуана през първите два месеца на годината и задържаха стотици кюрдски бежанци. Но борбата е отчаяна. Лодкарите имат всички предимства - пари, електроника и клетъчни телефони, казва Лоджа: "Ние не разполагаме с нищо".
Ченгетата казват, че разкритията около корумпираността на Кочиу са ги деморализирали. Не бих се изненадал, ако той сам е организирал отвличането си, казва един негов дългогодишен колега: "Той винаги си е бил авантюрист". Точно този тип характери, с които албанските реформатори ще трябва да се справят при опити си да наложат малко респект към страната си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.