Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Албания влезе в задънена улица заради партийни скандали

0 коментара

Вчера, в деня, в който опозицията в Албания в лицето на Демократическата партия на Сали Бериша обяви, че ще се завърне в парламента заради условията, поставени на Албания за започване на преговори с ЕС за подписване на Споразумение за стабилизиране и асоцииране, премиерът Илир Мета подаде оставка. Той явно не издържа на нападките на своя съпартиец и лидер на Албанската социалистическа партия /АСП/ Фатос Нано.

Моето правителство бе подложено на непрекъсната безпрецедентна агресия от атаки и обиди, заяви вчера Мета, след като връчи оставката си на президента Реджеп Мейдани.

Световните информационни агенции отбелязаха, че оставката е резултат от открития конфликт между Илир Мета и лидера на АСП Фатос Нано, разразил се след парламентарните избори в страната, произведени на 24 юни 2001 г.

Макар че като краен резултат социалистите спечелиха изборите, вотът премина в четири тура, учредителната сесия на новия парламент се състоя едва на 3 септември, а опозицията отказа да признае изборните резултати, твърдейки, че са допуснати множество фалшификации.

След оповестяването на изборната победа лидерът на АСП Фатос Нано настоя Мета, който бе премиер и в предишното правителство, да получи вот на доверие в партията преди да получи новия мандат. Мета възприе предложението като обида, но се съгласи да се състезава с друг кандидат /подкрепен от Нано/ и спечели мнозинството от гласовете. Така на 7 септември Илир Мета състави новото албанско правителство.

През октомври Фатос Нано, без да се консултира със своята партия, обяви намерението си да се кандидатира за президент на изборите през 2002 г. Тъй като президентът на страната се избира от парламента, подкрепата от АСП е единственият шанс на Нано да стане държавен глава. Още тогава политически анализатори алармираха за разцепление в партията и опасност от предсрочни парламентарни избори, тъй като конституцията на Албания предвижда нови общи избори, ако нито един кандидат за държавен глава не получи най-малко три пети от гласовете. Социалистите държат 73 от 140 депутатски места.

Политическият анализатор Ремзи Лани отбеляза, че кризата в АСП е породена не от различни идеологии, а от борба за власт.

В средата на ноември лидерът на социалистите обвини премиера и трима негови министри в авторитарен стил на управление и корупция и настоя за реорганизация на кабинета.

След това си позволи да критикува публично и президента Мейдани, като го призова да прояви по-голяма активност като гарант на конституцията и върховен главнокомандващ на въоръжените сили.

В рамките на три дни, в началото на декември, четирима министри - на финансите Анастас Ангели, на икономиката и приватизацията Мустафа Мучи, на държавните строежи и туризма Башким Фино и на земеделието Агрон Дука, подадоха оставки. Те отхвърлиха обвиненията на Нано, но приеха да се оттеглят в интерес на единството в партията.

След това Фатос Нано настоя да бъде свикан извънреден конгрес на АСП, който да се занимае с разразилата се по думите му морална криза в партията. Предложението не се прие, но предизвика заседание на ръководството на АСП, на което 74 от 90-те членове на ръководния комитет подкрепиха сегашното ръководство.

Междувременно партийната криза премина в правителствена, след като Нано и неговите привърженици бойкотираха на два пъти парламентарните заседания, на които трябваше да се одобри президентският указ за назначаването на четиримата нови министри, предложени от Мета. Нано се закани да продължи битката, докато изчисти управляващата партия и държавния апарат от корумпирани и злоупотребяващи с властта хора. Въпреки предупрежденията на президента Мейдани, че може да се наложи да бъдат свикани предсрочни избори заради неприемането на указа за назначаване на новите министри, Нано продължи нападките си и поиска още оставките на министъра на външните работи г-жа Арта Даде и на държавния секретар за борба с корупцията.

На призивите за пълна реорганизация на кабинета премиерът Илир Мета отвърна, че подобен ход, предприет само три месеца след формирането на правителството, застрашава стабилността в страната. Мета открито обвини Нано, че се опитва да свали правителството и да предизвика предсрочни избори. Това е безпрецедентна ситуация за последните 10 години на демокрация в Албания - партиен лидер да отправя нападки срещу кабинета на собствената си партия, посочи Мета.

Президентът Мейдани поиска от Конституционния съд да даде тълкувание на основния закон на страната, тъй като не е ясно какво трябва да се предприеме след като новите министри не могат да получат одобрение в парламента. Илир Мета пък настоя за извънреден конгрес на АСП, който да реши кризата.

Така Албания, която се надяваше през март тази година да започне преговори за сключване на Споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС, се озова в дълбока политическа криза, вещаеща нови конфликти в средите на управляващата партия.

Свидетелство за това е и снощното заседание на ръководството на АСП, на което трябваше да се определи приемник на Мета на премиерския пост. Срещата, протекла в напрегната атмосфера, както отбелязва АФП, продължи до късно през нощта, но без успех. Взаимните обвинения между двете крила в партията не позволиха да се обсъдят конкретни решения за преодоляване на кризата, посочи Спартак Почи.

За днес е предвидено ново заседание на социалистите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.