Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Албанските лидери се дистанцираха при подписването на споразумението Македония - ЕС

0 коментара

Европейският съюз и Македония подписаха в Люксембург споразумение за стабилизиране и асоцииране. Единствен лидерът на албанската опозиционна Партия на демократичния просперитет (ПДП) не присъства на подписването, а лидерът на другата албанска партия - ДПА, която е част от управляващата коалиция, разпространи специален документ за отношенията между македонци и албанци. Преди подписването всички политически лидери от Македония обещаха до юни да има конкретни резултати от политическия диалог между албанци и македонци.

От страна на Македония документът бе подписан от премиера Любчо Георгиевски, а от името на Европейския съюз, от 15-те външни министри и от еврокомисарят по външните отношения Крис Патън. На церемонията по подписването бяха поканени лидерите на всички политически партии в Македония, за да стане то начална точка на националното помирение между македонци и албанци. Преди подписването македонските политически лидери имаха разговори с европейски представители и се ангажираха да постигнат до юни първите конкретни резултати в политическия диалог между всички етнически общности в страната.

Документът, изготвен от македонските власти в рекордно кратки срокове, има по думите на македонския външен министър Сържан Керим историческо значение за по-нататъшното развитие на страната, както за икономическата ѝ политика, така и за сигурността ѝ. Споразумението обхваща редица области от икономическото, политическото и търговското сътрудничество и хармонизирането на законите, до борбата с организираната престъпност.

В Люксембург пристигнаха лидерите на всички македонски партии, с изключение на опозиционната албанска парламентарна Партия на демократичния просперитет (ПДП) на Имер Имери, която отказа да изпрати свои представители.

Ръководството ПДП обяви, че подкрепя подписването на Споразумението за стабилизиране и асоцииране на Македония с Европейския съюз. Партията посочва в съобщението си, че подкрепя запазването на териториалната цялост и суверенитета на Македония, както и по-бързото интегриране на страната в европейските институции.

На церемонията в Люксембург присъстваха и министърът на външните работи на Швеция Анна Линд и еврокомисарят за външната политика на ЕС Крис Патън. Цяла Македония стои зад споразумението, което е компенсация за всичко, което направихме през последните десет години, заяви в тост след подписването премиерът Георгиевски.

В последните десетина години от управлението на СДСМ (до ноември 1998 г.) Македония се представяше като държава с проблеми по пътя ѝ към европейските структури поради отношенията ѝ със съседите и положението на албанското малцинство, сочеха докладите на Европейската комисия.

От началото на 1999 г. с идването на власт на ВМРО-ДПМНЕ в същите доклади в раздела Западни Балкани единствено за Македония пише, че е постигнала значим напредък по двата параграфа, по които дотогава бе критикувана.

Македония показа желание за развитие на добросъседски отношения с всички съседни държави, за развитие на демократичния процес, разделение на властите и зачитане на човешките права, се казва в доклад на ЕК от средата на 1999 г.

По време на кризата в Косово, когато неколкостотин хиляди албанци избягаха в Македония, бе отчетен рискът, поет от страната, и положените от нея усилия и бе решено да ѝ се предложи да подпише споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС.

Македония стана първата страна от Западните Балкани, която подписва подобен документ. Македония разчита на собствен път в интегрирането си в ЕС, макар да осъзнава, че е трудно да излезе от регионалния подход на съюза. Тя иска да бъде оценявана по активността и постиженията си, а не да бъде разглеждана в пакет с други държави.

Днес македонските политически лидери се ангажираха да постигнат до юни първите конкретни резултати в политическия диалог между етническите общности в страната. За тази цел миналия месец в Македония бе създаден Комитет Европа, в която влизат представители на всички политически партии и който се очаква да даде положителен принос за реформите и политическия диалог между всички етнически общности.

Както се очакваше, двете парламентарно представени партии на етническите албанци ДПА и ПДП повишиха политическата температура в Люксембург. ПДП не изпрати свой представител, а ДПА разпространи в Люксембург платформата си за генезиса и изхода от кризата.

В документ, наречен "нон пейпър на ДПА", и окачествяван като конкуренция на платформата, представена от президента Борис Трайковски, се посочва, че кризата в Македония има характера на между етнически конфликт. ДПА иска още международно посредничество за разрешаването ѝ.

Същевременно лидерът на ДПА Арбен Джафери заяви пред журналисти в Люксембург, че споразумението показва, че албанците са сред основателите на европейската перспектива на Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.