Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Албанците отхвърлят плана на Белград за Южна Сърбия

0 коментара

Щабът на Армията за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац (АОПМБ) отхвърли плана на сръбското правителство за умиротворяване на района на Южна Сърбия. Взели сме оръжието не за няколко места в органите на местната власт, а за да освободим района от сръбска власт веднъж за винаги, се казва в изявление на ръководството на АОПМБ, цитирано от Ройтерс.

Според ръководството на Изявлението на ръководството на АОПМБ, публикувано днес в албанските вестници в Косово, окачествява като неприемлив плана, предвиждащ постепенно политическо и икономическо интегриране в Сърбия на албанското население от района на Прешево, Медведжа и Буяновац.

Малко преди това изявление албанските лидери в Южна Сърбия обявиха, че са сформирали екипа си за преговори със сръбските власти относно статута на Южна Сърбия. Най-много представители в него - трима, трябваше да има Армията за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац. В албанската делегация трябваше да влязат и двама представители на Политическия съвет на Прешево, Медведжа и Буяновац (ПСПМБ), двама представители от Обединената демократична партия на албанците (ОДПА) и двама - от Партията на демократичното действие (ПДД).

Албанските лидери Шефкет Муслиу от АОПМБ, Януш Муслиу от ПСПМБ, Риза Халими от ПДД и Зекирия Фазлиу от ОДПА дори бяха решили, че за албанската страна основа за преговори ще бъде референдумът от 1992 г., произведен от косовските албанци и непризнат от Белград и международната общност. На този референдум албанците се обявиха за присъединяване на района на Прешево, Медведжа и Буяновац към Косово в случай на промяна на границите на бивша Югославия.

Отказът на албанците дойде, след като сръбският премиер Зоран Джинджич направи крачка към преговорите и дори легитимира екстремистките групировки, като каза - "Трябва да се преговаря с онези, които могат да имат влияние, било позитивно или негативно. Ако албанската общност оценява, че терористите са нейни адекватни представители, възможно е да преговаряме с тях."

Мирният план на югославското правителство предвижда триетапно уреждане на кризата в Южна Сърбия. В началото се предвижда реинтегриране на етническите албанци в обществените и политическите структури, последвано от постепенно демилитаризиране на района и икономическо възстановяване и развитие.

Албанците в Южна Сърбия обаче искат на региона да бъде даден специален статут. Те предупреждават, че от 6000 жители, етнически албанци, на град Медведжа в региона са станали само 300, а останалите са напуснали домовете си заради военните действия.

Според сръбското правителство терористичните албански групировки в Южна Сърбия правят всичко възможно да саботират преговорите и да откъснат Южна Сърбия по същия начин, по който Косово бе откъснато от Югославия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.