Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Александър Кьосев: Няма морално мнозинство, има кресливо и объркано морално малцинство

10 коментара
Александър Кьосев

Коронавирусът беляза неизличимо 2020 година. В същото време пандемията бе оправдание и прикритие за вземането на знакови политически решения. На прага между 2020-а и 2021-а Mediapool се обърна към изявени личности от различни професионални сфери. Днес е редът на професор Александър Кьосев. Той е преподавател в Софийския университет по история на модерната европейска култура. Води бакалавърски курсове по културна история на Просвещението и Френската революция, европейска култура на XIX век и съвременна европейска култура.

Коронавирусът изненада всички ни и обсеби 2020 година. Покрай него се роди терминът "новото нормално", с което трябва да свикнем да живеем. Но може ли да се окаже, че коронакризата ни е върнала към някои позабравени "стари" и по-важни неща?

Аз съм издръжлив човек, но и на мен започва да ми идва много от карантини и социална дистанция. Съвсем не казвам, че те са безсмислени или че са наложени с някаква конспирация. Те са реални и нужни противо-пандемични мерки, макар ефективността им да е далеч от желаната., особено когато са налагани по хаотичен начин, както е в България. Но без съмнение с времето нараства огромен психически проблем, индивидуален и социален, световен - психодемия.  Аз, подобно на мнозина други,  няма да свикна с "новата нормалност", ако под това се разбира живот в постоянен страх и хиперболични превенции, налагане стъпка по стъпка на една медицинска диктатура. Според мен новата нормалност, ако тя въобще се установи, ще бъде сложен баланс между мерки по биологично оцеляване на популации от една страна и социални политики за добър живот на граждани от друга – много труден баланс, като в идеята за добър живот трябва да се интегрира друга идея – за грижата за човека до теб. Да видим кое общество ще го постигне първо и ще даде модел на другите – досега Старият свят и Америка, които винаги са давали такива модели,  се провалят с гръм и трясък.

С кои други събития, процеси, личности или скандали ще запомните 2020 година? Какво ще е тяхното продължение или развитие през 2021-ва?

Три са основните скандала – първият и най-важният е пълното неглижиране на протестите от страна на управляващите, които все повече се оказват нагли "морални пердета". Вторият, разбира се, са видеозаписите и аудиозаписите на Бойко Борисов, който дори не отрече тяхната автентичност. Третият е късогледата политика към Северна Македония, за която смятам, че в дългосрочен план, ще доведе до трета национална катастрофа – тя подготвя враг на западната граница на България. 

Коронакризата беляза и политиката тази година. Как се справиха управляващите с нея?

Аз писах за това в собствения си профил във facebook– политиката на управляващите не е насочена към овладяване и управление на пандемията, а е просто хаотичен и ситуационен кризисен PR, имащ единствено за цел медиен ефект и електорално оцеляване  Популистката нагласа на голяма част от българското общество също мина в кризисен режим и конспиративните обяснения на света избуяха като плевели, случаят с нежеланието на огромен брой хора да се ваксинират, включително лекари, е тревожен симптом за някакъв кризисен праг, който сме стигнали: в него фактите и доказателствата вече нямат значение, има значение параноичното фанатизиране на собственото мнение и агресията към всички инакомислещи.

2020-та бе и поредна година на протести. С какво по-различно ще ги запомните, ще оставят ли по-траен отпечатък от друг път и какъв ще е той?

За пореден път се установи, че частта от българското общество, която може да реагира на скандални престъпления спрямо демокрацията, законността и правата, е твърде малка и твърде суетна. Няма морално мнозинство, има кресливо и объркано морално малцинство. А повече са имитаторите, които се лепят по него, и го използват за свои цели.

2021-ва ще е година на избори. Очаквате ли те да променят досегашното статукво и в каква посока?

Надявам се, че тези избори ще бъдат първа лястовица на промяната и че балансите в Народното събрание няма да бъдат същите. Надявам се, че въпреки отчаяните си усилия (направени с цената на всичко) обединените ПатрЕоти ще си ходят, а Демократична България ще заеме полагащото ѝ се място, тя наистина представлява определена част от електората. Предполагам, че каквото и правителство да бъде избрано, то ще бъде кратковременно и динамиката в българското общество и електорални нагласи ще продължава - трудно е да се правят каквито и да е по-дългосрочни прогнози. Но едни по-стари поколения, включително моето, постепенно ще слизат от сцената.

Вашите очаквания, надежди, страхове за 2021 година?

Очаквам да свърши това световно нещастие и безумие, искам да видя новите форми на един по-смислен живот, в който солидарността и връзката между хората са по-важни от непрекъснатия икономически ръст.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. monitorqe137
    #10

    Медиапул, как може да наричате този нещастен индивид изявена личност ? Позор за СУ, че има такива професори!

  2. Филка Русофилка
    #9

    Пpoф. Aл. Кьoceв ce нaдявa: - „Кpecливo и oбъpкaнo мopaлнo мaлцинcтвo“ - и „пoвeчe имитaтopи, кoитo ce лeпят пo нeгo“, - c „oгpoмeн пcиxичecки пpoблeм“ - чувcтвo зa „cвeтoвнa пcиxoдeмия“, - изпaднaлo в „coциaлнa диcтaнция“ (пpи уникaлнитe кoмуникaциoнни възмoжнocти днec), - инcинуиpaщo мутpo-чeнгecapcки „видeoзaпиcи и aудиoзaпиcи“, - и пpoпaгaндни лъжи зa „нeжeлaниeтo нa oгpoмeн бpoй xopa дa ce вaкcиниpaт, вкл. лeкapи“, - xaлюциниpaщo нoвa „нaциoнaлнa кaтacтpoфa“ (cлeд 3-тaтa кoмуниcтичecкa) и т.н. - дa „зaeмe пoлaгaщo ce мяcтo“ в „бaлaнcитe в Нapoднoтo cъбpaниe“!? :)

  3. рептилиан
    #8

    Рядък нищоправец и нищолог. Хем агнето да е цяло, хем вълкът да е сит.

  4. Зоро
    #7

    Признаване на този диалект (сърбизиран умишлено) ще доведе до разцепване на българската държава в по-далечно бъдеще. Затова голяма грешка ще е признаване на македонски език. Подобно нещо вече се е случило с Румъния, която е била българска област в средните векове и там изкуствено е наложен измисления румънски език, който все още съдържа много български думи.

  5. марин
    #6

    да интелигентен, университетски преподавател. ерудиран!...! Ама се изложи с РСМ - от наивност и от криво разбрана либералност се съгласил да подпише преди 10=на дни един текст, който звучи като съгласуван с Белград. И с това е позволил на комплексираната простащина да критикува либералите -"вижте ги либералите, те са антибългари"!.. !То е ясно че и двете МВРО-та са агенти на Москва и хем си вдигат едно на друго рейтинга, хем забавят приемането на РСМ в ЕС! НО грешката е в нашето Външно министерство

  6. тото
    #5

    Професора и една голяма част от интелигецията не е била и няма да бъде в крак с мисленето на доста хора.Както се казва те не се дишат и това което определя мирогледа на професора и на 950 хиляди избрали над седъм пъти ГЕРБ на БОРИСОВ СА В ГОЛЯМА ПРОТИВОПОЛИЖНОСТ.И друго неговите морални критерии не са основни критерии на мнозинството в България.Касви критерии при 40% функционално неграмотни.На изборите ще се опитат с подмена на тези и много манипулаци тези които ИНСТАЛИРАХА БОРИСОВ И ЦАРО 2001 да РЕПЕТИРАТ ПРЕИЗБИРАНЕ НА РАДЕВ.ЗАД МНОГО ОТ РАЗЛИЧНИТЕ УЖ СЕ ВИЖДА ГРУ.

  7. ivancho ivanov
    #4

    Добри мисли, но "непрекъснатия икономически ръст" е обектен фактор, хората го следват, не определят! Надеждата е за свежа, убедителна вълна победа в лицето на "Да България", манифестациите бяха и са дело на президента Радев с юмрука и машинация на БСП в разните и разновидности - всичко зависи, както и проф. Кьосев казва, от това дли обществото ще прогледне в майсторските шашарми - ВМРО е едната от няколкото!

  8. Обектив
    #3

    По въпроса за РСМ проф. Кьосев е в дълбока заблуда.
    Общественито мнение в РСМ е отдавна формирано в омраза към България. Каквито и жестове да правим, по Конституция македонската идентичност е антибългарска. Следователно България трябва да се ръководи главно от своя национален интерес.а не от романтични сантименти.
    Ние сме две гранки на едно родословно дърво. Но е близо до ума, че когато част от този народ от 100 години не живее в една държава с останалия народ, то се създават политически предпоставки

  9. Десен бесен
    #2

    Съгласен съм с почти всичко казано от проф. Кьосев, с изключение за Македония. Знам, че неговият род е от там и има емоционална връзка, но точно емоцията ни пречи. Нека не забравяме и че точно македонците през годините подгряват българския национализъм към Македония, и когато това беше на път да се промени какво се случи със Стамболов и Стамболийски. Когато съм си говорил с македонци съм ги предупреждавал да не подценяват и не се подиграват на България, защото при нас тлее латентен национализъм към

  10. Коментарът е изтрит в 10:58 на 29 декември 2020 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.