Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Александровска болница отбеляза 50 години от първата бъбречна трансплантация

1 коментар
Александровска болница отбеляза 50 години от първата бъбречна трансплантация

Университетската болница “Александровска“ отбеляза 50 години от първата бъбречна трансплантация в България, осъществена успешно от неин екип през 1969 година.

Оттогава досега в лечебното заведение са трансплантирани 1500 души, като в 35% от трансплантациите са от жив и 65% от трупен донор. Към момента в листата на чакащи за бъбречна трансплантация у нас са близо 1100 души, но истинският им брой е много по-голям. На диализно лечение в България се водят 4000 души и още толкова се лекуват в различна степен на бъбречна увреда.

В момента в Клиниката по нефрология и трансплантация на Александровска болница се наблюдават 670 бъбречнотрансплантирани пациенти.

Най-дългата преживяемост на присаден бъбрек у нас е 32 години.

Изключително значимо постижение е раждането на деца от 21 бъбречнотрансплантирани жени, някои от тях имат по 2 раждания.

Над 65% от бъбречнотрансплантираните пациенти работят и упражняват различни професии, други са учащи, студенти или вече пенсионери.

50 години след старта на бъбречните трансплантации в България са постигнати значителни успехи, благодарение на съвместните усилия на нефролози, имунолози, уролози, съдови хирурзи, анестезиолози и реаниматори, отчитат ангажираните с трансплантационната дейност.

Имуносупресивното лечение се осигурява безплатно и се предписва по линия на НЗОК. Използват се всички имуносупресори, както в напредналите европейски страни, в различни комбинации. Амбулаторното наблюдение, клиничните, микробиологични и вирусологични изследвания, както и лечението на усложненията след бъбречна трансплантция са безплатни за пациентите. Големият проблем остава липсата на достатъчно донори.

Трансплантацията остава най-добрият терапевтичен метод, познат досега, и е с най-добър финансов ефект при лечението на хроничното бъбречно заболяване в последен стадий. Поради големия брой чакащи бъбречна трансплантация в България, за следващите години е необходимо държавните институции, НПО, медиите и обществото като цяло да обединят усилия в подкрепа на донорството и развитието на бъбречната трансплантология в България, чрез въвеждането на програми и законови промени.

Александровска болница е водещ национален университетски и лечебен център и трансплантационната дейност се е развивала приоритетно в лечебното заведение.

От голямо значение е фактът, че част от структурите на болницата са с уникални функции за страната.

Такива са Клиниката по нефрология и трансплантация за подготовка на двойки за жива родствена трансплантация, регистър, наблюдение и лечение на бъбречнотрансплантираните; Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки; Лабораторията по терапевтичен лекарствен мониторинг и клинична фармакология и др.

В едно с клиниките по Урология, Диализно лечение и Анестезиология и интензивно лечение, болницата се превърна и в най-добрия бъбречен център в България.

Специалистите, участващи в бъбречнотрансплантационната дейност, са ръководители на катедри към Медицинския университет – София, на научни дружества и асоциации и са национални консултанти по отделните клинични дисциплини. 

По време на юбилейно тържество в НДК проф. Петър Панчев получи Почетен знак за цялостен принос в трансплантологията, а за основоположници на трансплантационната дейност в България бяха наградени проф. Христо Куманов, д-р Колю Николов и доц. Георги Тенев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sin
    #1

    Дай Боже наистина да е успешна ! Макар, че страшно се съмнявам.Преди 2-3 месеца мой близък беше приет в клиниката по хематология в същата болница. Ние го посетихме след седмица и останахме ужасени. Това е един коптор. Без нормални болнични лега, а такива като нашите в казармата, счупени прозорци, слепени с вестници, тоалетна отпреди Балканската война, въобще поне 50г. нереновирани помещения при липса на елемeнтарна хигиена.Не мога да си представя, че в другите клиники положението е по-добро. Просто не е възможно. И не го казвам само за да критикувам. Тази клиника е едим невъобразим ужас. Тя отдавна е трябвало да бъде взривена. Там дори добри специалисти не могат да лекуват, няма как.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.