Руският опозиционен лидер Алексей Навални бе осъден на 30 дни административен арест. Московски районен съд призна Навални за виновен в многократно нарушаване на разпоредбите за организиране или провеждане на митинги.
Навални бе задържан в понеделник пред дома си, преди да успее да отиде на свикания от него антиправителствен митинг в центъра на Москва. Властите на руската столица първоначално разрешиха организираният от Навални протест срещу корупцията да се състои на булевард "Сахаров", който е далеч от центъра на Москва, но опозиционерът призова привържениците си да се съберат на "Тверская", една от главните улици, близо до Кремъл.
Прокуратурата предупреди, че демонстрацията там ще бъде смятана за незаконна.
Протестиращите срещу корупцията бяха разпръснати от полицията с палки и сълзотворен газ. По данни на неправителствена организация в Москва са били задържани 730 души, а Санкт Петербург по данни на вътрешното министерство в - около 500 души. Руски държавни медии съобщиха за 200 задържани в Москва.
Протести срещу корупцията на управляващите вчера се състояха в 180 града в Русия, предаде Ройтерс.
Според полицията в Москва в протеста в столицата са се включили около 4500 души, но според репортери на Ройтерс те са били много повече - около 10-12 хиляди.
На подобен митинг на 26 март бяха арестувани над хиляда демонстранти, припомни АП. През март имаше антиправителствени протести в много руски градове и те бяха най-големите от години насам на недоволство и предизвикателство към управлението на президента Владимир Путин.
Навални обяви, че ще се кандидатира за президент на изборите догодина. След протестите през март т.г. той бе осъден на 15 дни затвор, а през април окото му пострада, след като неизвестен мъж плисна в лицето му зелена антисептична течност, припомни АП.
Начало на младежко протестно движение
Демонстрациите бяха видимо съсредоточени върху корупцията в държавата, но хората излязоха да протестират и заради други въпроси като икономическия застой и масовото разрушаване на жилища. Много участници в митингите казаха, че са възмутени от постепенното унищожаване на демокрацията в Русия и на всякакво подобие на истинска опозиция, пише в кореспонденция от Москва в. "Ню Йорк таймс".
Наблюдавайки географския обхват на протестите и въодушевената решителност на предимно младите демонстранти, сблъскали се с грубото полицейско присъствие, някои анализатори говореха за възраждане на руската политика. "Мисля, че виждаме началото на младежко протестно движение", казва руският историк Анатолий Голубовский, цитиран от "Ню Йорк таймс".
Протестите се състояха в момент, когато Русия навлиза в изборен цикъл - през март догодина предстоят избори, на които се очаква президентът Владимир Путин да спечели нов шестгодишен мандат. Навални заявява, че възнамерява да се кандидатира, но малцина очакват той да бъде допуснат до участие в надпреварата, посочва британският в. "Гардиън".
Демонстрациите бяха поредният залп в битката на Навални с Кремъл. Те бяха определени като проверка дали протестите през март са били временно увлечение или начало на траен проблем за Кремъл преди изборите, изтъква изданието.
Според френския в. "Монд" Навални е разчитал да разпали огъня на масовите протести от тлеещия гняв сред част от населението и да принуди Кремъл да го регистрира като кандидат за президентските избори, отбелязва руската секция на Би Би Си в преглед на отразяването на демонстрациите от западния и руския печат.
Германският в. "Билд" отбелязва, че държавната телевизия в Русия пренебрегва опозиционните митинги, поради което социалните мрежи имат особено значение, по-специално за разпространението на кадри от демонстрациите, свидетелстващи за гражданската активност. Изданието изтъква, че руската полиция е известна със склонността си да занижава данните за броя на участниците в демонстрациите.
Руският в. "Новая газета" смята, че вече няма протестно движение, а има борба за власт на Навални. Според изданието обаче в това няма нищо лошо.
В. "Ведомости" цитира политолога Глеб Павловски, според когото Навални залага на бърза политизация, а противниците му във властта няма да успеят да разработят тактика.
Официозът "Росийская газета" пише, че опитите на малобройната опозиция противозаконно да наложи волята си не са имали успех, а в. "Известия" определя Навални като провокатор.
ЕС призова да бъдат освободени задържаните, Белият дом осъди арестите
ЕС осъди задържането на стотици мирни демонстранти срещу корупцията в Русия, включително на опозиционера Алексей Навални, и призова те незабавно да бъдат освободени, предаде Франс прес.
Говорител на дипломатическата служба на ЕС в свое изявление изрази съжаление "от задържането на стотици мирно протестиращи хора и от използването срещу тях на сила от страна на руските власти в Москва, Санкт Петербург и други градове". Очакваме мирните демонстранти да бъдат незабавно освободени и да могат да упражняват основните си права, записани в руската конституция, се казва в декларацията на ЕС.
Белият дом осъди арестите на стотици протестиращи в Русия в днешния ден на национална мобилизация срещу корупцията на елитите и настоя за незабавното им освобождаване, предаде Ройтерс.
"Руснаците заслужават правителство, което спазва равенството на всички пред закона и възможността за упражняване без страх гражданските права. САЩ решително осъждат задържането на стотици мирни протестиращи в цяла Русия. Задържането на мирни протестиращи, правозащитници и журналисти е потъпкване на основните демократични ценности", заяви говорителят на Белия дом Шон Спайсър.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
14 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Между другото днес има статия в DW за глупоста и провокацията на Навални. Иди да прочетеш там ;)
Само едно малко уточнение. Вчера в Русия беше национален празник и на улица Тверская е имало организирани празненства (както и в целият център на Москва). Защо г-н Навални е избрал да протестира там където хората се забавляват? В статията ясно се посочва, че е имало разрешение за протест, но на друго място.
Демокрацията гарантира правото на глас и лично мнение, но в случаите когато това мнение не пречи на останалите граждани, а протестите съвсем явно са били насочени срещу народните празненства. …
Искам и да засегна въпроса с "разрушаването на жилища". Незнам колко от вас знаят, но това е програма на московският кмет по която се събарят стари блокове и на тяхно място се строят нови. Гражданите на Москва получават безплатно (да, безплатно!!!) нови и по-големи апартаменти в същият район. Не съм сигурен дали някъде в ЕС или САЩ има подобна програма.
Както и очаквах :)
Преди малко попаднах на материал на DW койъо описва ситуацията със заплатите в Русия към март 2017г.
Средна номинална за страната 610 евро
Чукотка са с най-висок доход : 1460 евро
Ямало-Ненецки автономен окръг 1365 евро
Москва 1270 евро
Най-ниски са средните заплати в Северен Кавказ -
Дагестан 325 евро
Кабардино-Балкария 325 евро
Ингушетия 335 евро
Заплатите в Москва са около 3 пъти по-ниски от средните за мястото в което живея и френските пенсионери масово гласуваха за …
Макрон , щото "трудно се живее с 1200 евро пенсия".
Нейка обаче си гледаме България. На фона на мечатните от вас обещани от Радан Кънев и кръжока му 700 евро средна заплата в края на мандата ( щеше да е някъде през 2021) сегашните руски заплати изглеждат съвсем прилично. Друг е въпросът , че доста са спаднали спрямо три години назад.
Нека са 12000 , това е капка в морето за такъв голям град. Че тя малка София имаше повече протестъри в началотп срещу Орешарски и Пеевски. И защо не са провели протеста на предварително разрешеното място ? В коя демократична западна държава биха позволили голямо мероприятие на произволно място ? Хвйта и минусите от дежурните тук са ясни , аз искам само един пример за подобно събитие ?