Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Алексей Петров остава на свобода

1 коментар

Алексей Петров остава с най-леката мярка за неотклонение "подписка", реши във вторник Софийският апелативен съд, който потвърди изцяло решението на градския съд да промени предишната му мярка "домашен арест".

Решението беше очаквано заради множеството противоречиви доказателства на прокуратурата и изтичането на допустимия едногодишен срок за задържане под стража.

Отхвърлено бе и искането на обвинението на Алексей Петров да бъде наложена парична гаранция за рекордните 1 684 628 лева и 50 ст.

По-големият проблем за прокурорската теза обаче е съмнението, което падна върху показанията на ключовия свидетел на обвинението – плевенския бизнесмен Георги Цветанов. По време на съдебното заседание стана ясно, че при пет разпита той е пропуснал да разкаже как Алексей Петров – Трактора се е опитал да го убие с "военно-полева лопата".

Цветанов е направил това едва на шестия разпит през януари т.г., когато внезапно си е спомнил как Петров го е нападнал през 1998 г. с лопатата и му е нанесъл множество удари по главата, гръкляна и слънчевия сплит.

Върху тези нови показания и преквалифициране на обвинението в изнудване, съпроводено с опит за убийство, прокуратурата се опита да задържи "лидера на Октопода" под домашен арест. При наличие за обосновано предположение за опит за убийство, съдебната практика допуска увеличаване на срока за задържане под стража до 2 години.

Именно затова защитата на Алексей Петров се фокусира върху разколебаването на последните твърдения на свидетеля.

Предполагаемият побой, който Петров нанесъл на Цветанов, е станал в отсъствието на свидетели, а след това свидетелят по "Октопода" не е отишъл да си извади и медицинско. Пред прокуратурата познати на Цветанов са потвърдили неговата версия, но индиректно, тъй като са го видели с кървящ нос или той им е разказвал за случилото се.

Съдът заключи, че има достатъчно данни за изнудването на Цветанов, но не и за това, че то е било придружено с опит за убийство. Поради тази причина магистратите потвърдиха решението Петров да остане на свобода.

Те заявиха, че "няма логично обяснение защо свидетелят е пропуснал при предните пет разпита толкова важно обстоятелство". По обвинението, че Алексей Петров е лидер на престъпна група, в която участват Марчело Джотолов и Антон Петров – Хамстера, съдът обяви, че прокуратурата е доказала единствено, че тримата са се познавали.

"От свидетелските показания не става ясно, че те са действали като престъпна група", се казва в определението на съдебния състав на Софийския апелативен съд. Съдиите заявиха още, че доказателствата по това дело са много и противоречиви, а година след началото на разследването тезата на прокуратурата за вината на тримата от т. н. "малък Октопод" е разколебана.

Не са разколебани обвиненията за изнудване на свидетелите Пламен Георгиев, Валентин Шотев и Велизар Велизаров, но те са за период отпреди 10–12 години.

Съдът отхвърли като недопустимо и противоречащо на основния закон искане на прокурора по делото Светозар Костов за налагане на парична гаранция за Трактора от 1.684 млн. лв. Такива според прокуратурата са щетите, нанесени от престъпната дейност на бизнесмена и бивша барета по делото за изнудване. Как точно Светлозар Костов е изчислил сумата не е ясно.

Първата грижа на Петров - карате и бизнес

На излизане от залата Алексей Петров каза, че първата му задача ще е да отиде във Федерацията по карате, където ще се заеме със служебните си задължения, а след това щял да посети и Съюза за стопанска инициатива.

"Къде е Октопода? Виждате, че става дума за лични отношения между мен, Цветанов и останалите свидетели по това дело", заяви Алексей след като чу решението.

По-рано той заяви пред медиите, че има съмнения, че в атентата срещу него през 2002 г. участие е имал сегашният премиер Бойко Борисов, който по онова време беше главен секретар на МВР.

На съдебното заседание лъснаха и нови гафове на прокуратурата по ключовото за държавата дело срещу обвинения за глава на престъпната група "Октопод".

Оказа се, че на защитата на обвиняемия не са предоставени всички протоколи от разпити и доказателства по делото.

Адвокатите на Петров не бяха получили протокола от разпит на свидетеля Маир Овадия - израелец, на когото са прехвърлени акции на дружеството на Георги Цветанов, който твърди, че това се е случило вследствие на натиск и побой от страна на Алексей Петров.

Прокурорът от Софийската апелативна прокуратура заяви, че не е възможно да се предостави на адвокатите на Петров въпросния документ, но не можа да обясни защо. После каза, че документът би могъл да се представи след около час.

Съдия Мая Цонева се обърна към прокурорите с думите: "Това е абсолютно недопустимо. Прокуратурата трябва да комплектова делото с всички събрани доказателства от времето между произнасянето на Софийски градски съд преди около седмица до момента. Бъдете така добри да предоставите всичко. Така не се работи и това не е само по тази мярка, а и по повечето мерки. Донесете ми всичко, а не да ми вадите по едно, по две, по три доказателства".

След като обвинителят бе изпратен да изясни случая, той се върна и каза, че защитата може да чете каквото я интересува.

Преди това се разбра, че Маир Овадия, който е бивш партньор на Трактора, е разпитан едва на 10 февруари 2011 г., точно година след акция "Октопод" и ареста на Алексей Петров. В рамките на съдебния процес стана ясно, че самият Овадия не е потвърдил тезата на прокуратурата и е заявил, че Цветанов му е прехвърлил акциите, защото е получил от него заем в размер на 500-600 хиляди долара.

Разправа и в прокуратурата

Междувременно бившият шеф на отдел "Следствен" във Върховната касационна прокуратура Цеко Йорданов, довереник и дясна ръка на бившия обвинител №1 Никола Филчев, е обвинен, че преди 9 г. е осуетил наказателно преследване срещу Маир Овадия. Висшият прокурор свалил обвинението срещу израелеца, отменил наложената му гаранция от 20 000 лева и забраната да напуска страната и Овадия си заминал.

В началото на заседанието по мярката на Алексей Петров бе посочено, че като обвиняем към организираната престъпна група, ръководена от Трактора, е привлечен и Янко Попов. В групата участват още Марчело Джотолов и Антон Петров-Хамстера. Адвокат Васил Василев, който защитава Трактора, поясни, че Петров е посочен като ръководител на организирана престъпна група, в която обаче не участва Янко Попов.

Съдът обяви, че няма да разглежда увеличаването на група с един човек, защото разглежда мярката за неотклонение единствено на Алексей Петров.

Все още не е ясно кога прокуратурата ще внесе обвинителен акт срещу Петров, макар че вътрешният министър Цветан Цветанов очакваше това да стане още миналата година, тъй като имало достатъчно събрани доказателства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    малееее, Бат Ви Боко ще почне да сменя законите пак. Като те обвинят за престъпник и направо в затвора докато си признаеш... Сега ще има, съдът е виновен, а се прави на замаен, Ал. Петров като финансираше партия ГЕРБ и после го премахна...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.