Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Алексей Петров пуснат под "домашен арест", но ще иска по-лека мярка

СГС разкритикува прокуратурата, че не разследва показанията на Пламен Устинов

40 коментара
Снимка: БГНЕС

Софийският градски съд (СГС) пусна под "домашен арест" в четвъртък основния подсъдим по делото "Октопод" Алексей Петров, приемайки доводите на защитата му, че вече над 7 месеца прокуратурата не разследва данните за натиск над свидетели от негова страна, както и че здравословното му състояние не позволява да стои зад решетките.

Въпреки промяната на мярката му за неотклонение, защитата на подсъдимия ще обжалва решението на СГС пред Софийския апелативен съд с искане да му бъде определена по-лека мярка като гаранция или подписка.

Съдия Румяна Ченалова разкритикува държавното обвинение за очевидното му бездействие, след като през май т.г. извънредните свидетели Пламен Устинов и Донка Митева се оплакаха, че били принуждавани да не дават показания срещу Петров.

По време на съдебното заседание в четвъртък стана ясно, че Районната прокуратура в Тетевен (където Устинов твърди, че е бил заплашван от Петров – бел. ред.) досега единствено е образувала досъдебно производство за подбуждане към лъжесвидетелстване, но срещу неизвестен извършител. Разбра се и че до момента местните разследващи само са разпитали Устинов и жена му Ангелина, при това преди едва три дни.

"Такова поведение не може да бъде толерирано!"

"Такова поведение не може да бъде толерирано", категорична бе Румяна Ченалова при произнасяне на определението си. Тя уточни също, че "не може да бъде толерирана необоснованата пасивност и бездействие на прокуратурата".

Преди това адвокатите Васил Василев и Ина Лулчева изтъкнаха пред магистратите, че това потвърждава недвусмислено тезата им, че прокуратурата използва делото в Тетевен, като гаранция, че клиентът им ще бъде задържан продължително, без изобщо да полага усилия да установи каквото и да е свързано с показанията на Устинов.

"Търси ли някой истината? Не! Всичко е направено така, че да обслужва задържането на Алексей Петров, а не да се разбере подбуждан ли е някой към лъжесвидетелстване", заключи Василев.

В подкрепа на неговите твърдения е и цялата хронология на разследването в Тетевен, която бе установена през последните два месеца от СГС. През октомври по искане на защитата съдия Ченалова изиска от тамошната прокуратура информация какво се случва с изпратените там протоколи от разпитите на Устинов през май.

От отговора стана ясно, че преписка по случая е образувана едва, след като СГС се е поинтересувал за хода на проверката. Последва ново искане от София – да бъде предоставена цялата преписка и доказателства събрани по нея. Оказа се, че в нея няма нищо друго освен два протокола от разпитите на извънредния свидетел и съпругата му, извършени отново след получаване на писмо от СГС.

Наблюдаващият прокурор Светлозар Костов обаче контрира, че изводите на защитата не били верни, защото преписката била образувана, преди съдът да я поиска, пропускайки първото писмо от съдия Ченалова през октомври, с което тя изискваше информация за случая от колегите му.

Прокуратурата отхвърли съществуването на презумпция за невинност

Подразнен от атаките на защитата обвинителят разви доста смущаваща теза против освобождаването на Петров, заявявайки, че "не е обективна и не е справедлива оценката, че няма престъпление, докато няма влязла в сила присъда", визирайки висящото дело в Тетевен.

Костов опита да защити тамошните си колеги от критиките на защитата, че вместо цялата преписка са изпратили на СГС само протоколи от два разпита на Устинов и жена му.

"Ако аз бях на негово място, нямаше да изпратя нищо, не защото не уважавам съда, а защото законът ме задължава да опазвам следствената тайна", изтъкна шефът на спецпрокуратурата, с което остави впечатлението, че би пазил тайна дори и от съда.

Основният му довод срещу искането за промяна на мярката на Петров бе, че от май насам не били настъпили никакви нови обстоятелства, които да променят съмненията за натиск над свидетели, който той би упражнил, ако е на свобода. Затова препоръча на съда да го остави зад решетките, докато "не се разкрие обективната истина".

Тук последва нова "вълна" от негодувание от страна на защитата, която напомни на прокуратурата, че постоянен арест не може да се налага като наказание, нито с него да бъдат респектирани подсъдими, които не искат да съдействат на разследващите или да признават вина. Адвокат Лулчева посочи също, че презумпцията за невинност е основен принцип в съвременното европейско правораздаване от няколко века насам.

Продължаването на ареста би се превърнало в репресия

По време на заседанието в четвъртък бе приета и тройна съдебно-медицинска експертиза за състоянието на Петров, която потвърди всички досегашни заключения на вещи лица, според които той има влошаваща се дискова херния.

Медиците заявиха пред СГС, че през последните месеци, в които подсъдимият на няколко пъти бе настаняван временно в болници в кв. "Овча купел" и Банкя, се е наблюдавало подобрение на здравето му, когато е извън ареста, и рязко влошаване, когато бъде върнат зад решетките.

Експертите дори посочиха, че при един от случаите, в които е бил върнат в ареста след продължителна рехабилитация, състоянието му се е влошило повече, от това, което е било наблюдавано преди да бъде приет в лечебното заведение.

Авторите на експертизата бяха категорични, че в затворническата болница няма никакви условия нито за рехабилитация, нито за някакъв друг тип лечение на здравословните проблеми на Петров. Затова и заключиха, че евентуалното продължаване на задържането му със сигурност ще бъде неблагоприятно за здравето му.

"Наистина при тези обстоятелства продължаването на мярката на фона на здравословното състояние на подсъдимия би се превърнало в репресия", записа в мотивите си съдия Румяна Ченалова.

След края на заседанието прокурор Костов коментира, че пускането на Алексей Петров от ареста не е провал, а "донякъде е изненада". "Но знаете - по Коледа стават чудеса", добави обвинителят, предполагайки саркастично, че ако Петров е на свобода делото ще върви по-лесно.

"Тогава може би няма да се случват такива събития като днешното с двете бомби, които трябваше в 9.20 часа да гръмнат в тази палата. Не обвинявам никого, но за себе си имам предположение, че сигналът за бомбите днес в тази Съдебна палата е свързан с делото Октопод", каза още шефът на спецпрокуратурата.

Именно заради сигнал за бомба СГС в четвъртък разгледа единствено искането за промяна на мярка на Петров без да разпита планираните за деня един явен и двама анонимни свидетели. Причината бе, че след отварянето на Съдебната палата се оказа, че един от подсъдимите – Цеко Йорданов си е тръгнал заедно със защитника си и няма да се върне.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #40

    Кучето е зарито в Тетевнската рокуратура - образувано производство срещу неизвестен извършител, тука е врътката, ако беше срещу Петров нямаше да го пуснат от ареста. Тука вече мириие на червена прокурорска мафия, която действа предизборно и може да използва евентуална партия на Трактора за патерица на БСП. Те за власт са готови на всичко. Вижте какви издънки прави напосредък прокуратурата по делото САПАРД и ОКТОПОД, това въобще не е случайно. Тези червени гадове ще унищожат държавата.

  2. Анонимен
    #39

    „Какво ли щеше да е сега, ако на времето Царя беше избрал Трактора да го охранява ..... може би щехме да имаме сега по умен, учен и неспящ ръководител ..... еее пак от Ъндърграунда ама по ..... а на тракторовото место кой ли щеше да е сега ....”

  3. Анонимен
    #38

    Тези Бивол-и са много нахални, не допускат Ано да коментират. Така обаче ще си останат 'тесни социалисти' .....

  4. Анонимен
    #37

    Абе и на най-тъпите гербаджии е ясно, че делото е скалъпено за да се елиминира единственият, който може да завре Тиквата на къчето в з..ника.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #36
  6. Анонимен
    #35

    Нищо чудно Петров да се появи под крилото на Наденцето в Единство

  7. Анонимен
    #34

    Има нещо гнило в тая работа. Действително 7 месеца прокуратурата се мота, съдийката изнервена, а тези двамата адвокати на най-големине разбойници Лулчева и Василев знаят на кого се плаща и най-вече колко. Нещата скоро ще се изяснят. Може и политическа поръчка да е предвид предстоящите избори. Няма да се очуда Петров пак да напира за имунитет като депутат. Излагация огромна.

  8. Анонимен
    #33

    Надето Нейнска(по най-първи мъж Михайлова) щяла да му ходи на свиждане да си пишат общите мемоари, озаглавени "Колко беше хубаво, като се правехме на антикомунисти и седесарли"

  9. Анонимен
    #32

    ВИИ Крал Мас до 29 Не е точно така. Коминтерна избра охрана за царя. Освен това, царо е унука на Фердинанд Кобурготин - онзи вносен пруснак, който катастрофирал България в Балкан световни войни, но преди да абдикира, Напирал да имитира руския цар Александър II Освободител - Напирайки да освобождава Одрин и Константинопол от турски мохамедански окупатори. Трактора е помохамеданчен потурчен по.мак. Затова Не е бил особено подходящ апарат за охрана на унука на гореспоменатия абдикирал Цар Напирал да имитира. 29 Чудя се, ако царя беше избрал Трактора за охрана, дали сега БиБи нямаше да бъде търка наровете....

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #31

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.