Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Алерголози и пулмолози настояват НЗОК да финансира адекватно изследването спирометрия

0 коментара
Алерголози и пулмолози настояват НЗОК да финансира адекватно изследването спирометрия

Българското дружество по алерголоия (БДА) и Българското дружество по белодробни болести (БДББ) подготвят общо становище до Лекарския съюз и Националната здравноосигурителна каса за това фондът да започне да финансира адекватно спирометрията – функционално изследване на дишането, което дава представа за работата на белия дроб. Това стана ясно на VIII Национален конгрес по алергология.

Прегледът на астматици, който НЗОТК покрива, е на цена 24 лева. За диспансерното наблюдение на астматиците, обаче НЗОК заплаща 13 лева, като в тази цена задължително е включена и спирометрията - изследване, което дава информация на лекаря за функционалния капацитет на белите дробове, за количеството въздух, което преминава през през белия дроб и при вдишване и издишване. Във всички други страни това е отделна дейност, която има отделно финансиране, посочват специалистите.

"Спирометрията не се реимбурсира допълнително от здравната каса, а това е престъпление спрямо българските алерголози и пулмолози", коментира д-р Александър Симидчиев, пулмолог, член на БДББ и заместник-председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание. Той и обясни, че всички консумативи и провеждането на изследването са за сметка на лекарите. Симидчиев припомни, че НЗОК и БЛС са уведомени още преди 2 години в началото на Covid пандемията. Белодробните болести не са национален здравен приоритет, както преди години държавата е постъпила с туберкулозата. "Днес в условията на Covid, който прониква в белия дроб, уврежда го и след това започва да уврежда всички останали органи ние трябва да се справим с това предизвикателство. За 30 годишната ми практика в рамките на една година не съм виждал толкова тежки пневмонии. И ако искаме добра грижа за нашите пациенти, то трябва да се погрижим и за лекарите", каза Симидчиев.

Затова двете медицински дружества ще излязат с общо становище с аргументи за отделното реимбурсиране на спирометрията, която да се изведе като високоспециализирна дейност. Становището ще бъде изпратено най-напред до Българския лекарски съюз, а след това и до Националната здравноосигурителна каса.

По време на форума председателят на Българското дружество по алергология (БДА) проф. д-р Мария Стаевска проведе разговор с доц. Владимир Ходжев, по повод лечението на бронхиалната астма, болест с много голямо социално значение. В България грижата за пациентите с астма е специализирана и е реимбурсирана, затова у нас смъртността при това заболяване е много ниска. Има обаче проблеми на ниво НЗОК, критериите за лечение на тежка астма с биологични препарати са по-рестриктивни в сравнение с други държави по света. "Двете гилдии на алерголозите и пулмолозите, правим усилия в момента да разширим критериите. За момента с малък ресурс лекарите дават много добра грижа за пациента. За сравнение с Великобритания – ресурсът там е много по-голям, но и смъртността е по-голяма", каза проф. Стаевска.

По време на конгреса проф. д-р Мария Стаевска бе преизбрана за председател на Българското дружество по алерголоия (БДА) с пълно единодушие.

В рамките на форума Българското дружество по алергология (БДА) проведе съвместна научна сесия с Българското дружество по белодробни болести (БДББ). Председателят на БДББ, доц. Владимир Ходжев изнесе презентация на тема: Астма. От фенотип към еднотип - кратък исторически преглед. В нея той проследи промените в разбирането за бронхиалната астма във вековете и особено през последните години, които значително промениха представите ни. Проф. Ваня Юрукова говори за хипресензитивните пневмонити, за които има нова класификация и обещаващо лечение.

Д-р Александър Симидчиев се включи с презентация, "Бариерна (дис)функция на респираторния епител" нова хипотеза, много популярна в момента, която за първи път поставя въздействието на променените фактори на околната среда върху епитела на дихателните пътища, кожата и стомашно-чревния тракт в центъра на възникването на голяма част от алергичните и автоимунни болести, но също така и на голяма част от възпалителните болести на стомашно-чревния тракт и на нервната система като болестите от аутистичния спектър, болест на Паркинсон и Алцхаймер. Замърсяването на въздуха, консервантите и емулгаторите в храната, детергентите, използвани в домакинството водят до увреждане на епитела, а неговото увреждане на свой ред води до нарушаване на бариерната му функция, промяна и дислокация на нормалния микробиом и навлизанено им в организма. Тези промени стартират възпалителния отговор от страна на имунната система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.