Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Алфа Рисърч: Българите не искат бежанци и ги смятат за опасност

Не подкрепят даването на държавни пари за мигрантите

5 коментара
Сн. БГНЕС


Повечето българи виждат бежанския поток като опасност за страната и одобряват рестриктивни мерки спрямо него. Това става ясно от национално представително изследване на "Алфа рисърч", проведено в периода 5-7 септември 2015 г..

 

63 на сто от анкетираните българи определят бежанския поток като опасност. 89 процента от запитаните искат държавата да се бори с трафикантите на хората, а 82 на сто - да се усили оградата по границите.

 

"Има силна подкрепа за рестриктивни мерки", обяснява Боряна Димитрова, управляващ партньор в социологическата агенция.

 

Изследването отчита в същото време и голямо одобрение за социални мерки, за подобряване работата на социалните институции, за по-добри условия за бежанците - 75 на сто.


За съгласуване на нашата с европейската политика за бежанците се обявяват 44.5 на сто от респондентите. За пълно затваряне на границите настояват 11 процента.


Едва 3.7 на сто от анкетираните са на мнение, че България трябва свободно да приеме бежанци.


Категорично не се подкрепя отделянето на допълнителни пари от държавния бюджет за бежанците.


Хората с по-високо образование, средното поколение, са по-склонни да подкрепят общоевропейските решения. По-слабо образованите, най-възрастните, но и част от тийнейджърите са с изключително по-силно изразени негативни нагласи, отчита "Алфа рисърч".


Според резултатите от проучването 63 на сто поддържат европейските квоти за разпределяне на бежанците между отделните страни, 34 са против.

Ще се справим успешно с проблема, смятат 17.1 на сто. Ще се справим бавно – 43.3 на сто. Няма да се справим, ще доведе до упадък на Европа, отговарят 36.3 процента.


Настояващите за сепаративни решения са най-силни песимисти за справяне с кризата, коментира Боряна Димитрова.


Изследването регистрира ръст на страховете, радикализиране на общественото мнение, но в рамките на институционалните алтернативи, изключителна чувствителност към политическите изказвания и решения. Бежанците продължават да се възприемат като "маса", отбеляза още социологът.


Тя припомни изследване за 2012-2013 г. , според което бежанците са били по-скоро непознати, неразбрани, с негативен образ за българското обществено мнение. Още тогава обаче е имало разграничение между бежанци и икономически емигранти. Основните страхове тогава по отношение на бежанците са били свързани с повишаване на престъпността, болести и зарази.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pinocchio
    #5

    евро-политическата и евро-чиновническа неадекватност може да докара много злини не само на обединена европа. защото от самото начало, предполагам умишлено се смесват две несъвместими поятия като бежанци и нелегално пресичащи границата бандити. може би затова и измислиха термина мигранти. безспорно мнозина са прокудените от домовете им хора от близкия изток от войната която запда запали там. но не по-малко са и тези, които просто искат да се възпозват от създалата се уникална възможност да пресекат

  2. milan
    #4

    Меркел сама призова да се мисли рационално,като призна,че е направила изявления под силата на емоциите си-нещо,което канцлерът на "силна и богата"Германия,не би трябвало да прави.Заселването на "всички""бежанци" в ЕС,н е е най-доброто решение на бежанската криза,защото така,вълната от прииждащи хора от много страни,само ще се увеличава.Да не стане така,че от помощтта да пострадат еднакво-получаващите я и тези,които я дават.

  3. marij
    #3

    Може ли някой привърженик на сегашната политика на Брюксел да каже как имигрантите се готвят за идването си - какво са прочели за страните през които минават, какво знаят за исторята на Европа за кулутурата й за моралните и правила, какво знаят за християнството...защото почти всички размахват смартфони с които гугъл ти е под ръка, а и те непрекъснато се осведомяват за имигрантските потоци по тях.

  4. Десен бесен
    #2

    "Едва 3.7 на сто от анкетираните са на мнение, че България трябва свободно да приеме бежанци." - Ето ги Ивайло Дичев и всички либертарианци в България. Иначе са толкова гласни по всички медии, че ще кажеш, че са мнозинство.

  5. emi1ian
    #1

    "63 на сто от анкетираните българи определят бежанския поток като опасност"

    Опасност е защото Меркел и Ко. ги поканиха и публично много пъти подтвърдиха че ще приемат всички.
    Опасност е защото нашият Премиер всеки ден е с различно мнение по-въпроса, бърка понятия като 'хот спот' и 'хъбче'.
    Опасност е защото Президента на страната иска да ги приемаме и говори за интеграция.

    Опасност е защото нито България, нито която и да е друга европейска страна може да поеме милионите мюсюлмани от континентална

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.