Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Алфа рисърч: БСП губи подкрепа за сметка на НДСВ

0 коментара

За първи път от началото на този мандат положителните и отрицателните оценки сред обществото за БСП и за НДСВ почти се изравняват. Това сочи национално представително проучване на социологическата агенция Алфа Рисърч от месец януари, представено в сряда.

Положителните оценки за БСП са 35 на сто, а отрицателните - 55 на сто; а за НДСВ положителните са НДСВ 32 на сто, а отрицателните - 59 на сто.

Януарското проучване потвърждава тенденцията на плавен ръст в одобрението към правителството, премиера Сакскобургготски и НДСВ. Същевременно се затвърждават симптомите за отлив в подкрепата към БСП, посочи директорът на агенцията Боряна Димитрова.

Пет месеца преди изборите БСП има реална електорална преднина - 22 % към 13% в полза на социалистите, но поне хипотетично потенциалните им гласоподаватели биха могли да бележат тенденция към доближаване.

Според Боряна Димитрова това предвещава твърде динамична и оспорвана предизборна надпревара, като най-трудната задача ще бъде превръщането на одобрението "по принцип" в действителни електорални проценти.

През януари общото одобрение за БСП спада с 4 на сто, а електоралната подкрепа (тези, които заявяват, че ще гласуват за партията) - с 3 на сто. Одобрението за лидера на БСП Сергей Станишев намалява с 9 на сто (от 44 на 35 на процента). Това е най-високият регистриран спад в одобрението към Станишев до момента, което го връща на "стартовите" позиции от 2002 г., посочи Боряна Димитрова.

Спадът се дължи основно на отлив от електоралната периферия на БСП - хора със среден социален статус, които се опасяват от по-резки промени в политиката и би могъл да се свърже с изявленията за валутния борд, коментира тя.

Положителните оценки за работата на премиера и правителството нарастват с 3 на сто от декември, а за НДСВ като цяло - с 4 на сто. Докато преди няколко месеца ръстът в рейтинга на НДСВ идваше главно от групите с по-висок социален статус, в началото на 2005 г. партията печели позиции и сред избирателите със среден социален статус и доходи, част от които доскоро са влизали в по-широката електорална периферия на БСП.

Проучването не регистрира съществени промени в дясното пространство. СДС запазва едни от най-ниските си позиции на подкрепа от парламентарните избори през 2001 г. досега - 18 на сто одобрение и 6.6 на сто от избирателите, готови да гласуват тази политическа сила.

Одобрението за Съюза на свободните демократи (ССД) леко намалява, но доколкото изследването е проведено преди последните скандали около Общинска банка и разцеплението в групата на ССД в СОС, то не отчита евентуалното им влияние.

Надежда Михайлова и Стефан Софиянски регистрират лек спад в личните си рейтинги - съответно от 28 на 24 процента (Михайлова) и от 38 на 35 процента (Софиянски). Останалите лидери в дясно също се ползват с преобладаващо неодобрение.

Електоралната подкрепа за Демократи за силна България (ДСБ) в момента е 2.1 процента, колкото е и за ССД, за Новото време - 1.3 на сто, за ВМРО - 1.2 на сто, за Гергьовден - 1 на сто, за БЗНС - 0.5 на сто.

Твърдите привърженици на дискутираната "широка дясна коалиция" са 9 на сто, още 28 на сто твърдят, че "при определени условия биха гласували за такава коалиция".

Изследването потвърждава, че изявленията на лидерите не винаги имат много общо с желанията на симпатизантите: най-твърди в намеренията си да гласуват за широка дясна коалиция са симпатизантите на СДС и ДСБ (над 50 на сто от тях), независимо от противоположните изказвания на лидерите на тези политически сили.

Проучването е представително за пълнолетното население на страната и е направено от 17 до 20 януари 2005 г. чрез метода на пряко стандартизирано интервю по домовете на респондентите. Обемът на извадката е 1094 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.