Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Алфа Рисърч”: Държавните институции и партиите продължават да губят подкрепа

Най-значимото събитие на 2013 година за българите е протестът "ДАНСwithme"

50 коментара
“Алфа Рисърч”: Държавните институции и партиите продължават да губят подкрепа

Доверието на българите към ключовите държавни институции в страната е на ниско ниво и продължава да се срива. Това показва национално представителство проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч" за декември. Проучвания на агенцията и от предните месеци сочат същата тенденция - спадане на доверието към институциите до критично ниски равнища.

Според социолозите доверието към правителството е под психологическата бариера от 20 на сто, към парламента - на дъното от 10 процента. Отношенията към президента Росен Плевнелиев и към главния прокурор Сотир Цацаров е силно поляризирано, но в сравнение с предишни периоди неодобрението към тях взема превес над одобрението. Положителни са оценките само за столичния кмет Йорданка Фандъкова, омбудсмана Константин Пенчев и еврокомисаря Кристалина Георгиева.

Според данните на "Алфа Рисърч" втори пореден месец доверието към правителството остава под психологическата бариера от 20% и по-ниско от електоралния потенциал на излъчилите го партии БСП и ДПС.

В началото на декември положителните оценки за дейността на Министерския съвет са едва 19 на сто, а отрицателните достигат половината от пълнолетното население - 50%. Дори сред традиционните леви избиратели – възрастни, пенсионери, жители на малките населени места – неодобрението за кабинета е средно 1.5 пъти по-високо от одобрението, отбелязват социолозите.

Според агенцията макар и по-бавно, продължава ерозията в доверието и към премиера Пламен Орешарски. Положителните оценки за дейността му (21%) надвишават само с 2 пункта тези за правителството, а отрицателните (47%) са три пункта под тези за кабинета.

И през декември нито една от ключовите държавни институции не успява да излезе от негативната спирала на недоверието, се казва в анализа към изследването на агенцията.

Отношението към президента Росен Плевнелиев остава силно поляризирано. Той губи два пункта доверие, с което отрицателните оценки за дейността му (29%) вземат лек превес над положителните (27%).

Аналогична е тенденцията в мненията за работата на главния прокурор Сотир Цацаров (22% позитивни срещу 28% негативни), към ръководената от него прокуратура (13% позитивни срещу 46% негативни) и всички институции на съдебната власт.

От всички държавни институции рейтингът на парламента е най-нисък. Одобрението за Народното събрание се е закотвило на дъното от 10%. Намалява и личният рейтинг на председателя му Михаил Миков - от 20% на 18%.

Категорично искане за предсрочни избори

Обществено-политическите нагласи на избирателите продължават да бъдат твърде критични към настоящото политическо статукво, констатират още от "Алфа Рисърч". Мнозинството от жителите на страната са категорично за предсрочни парламентарни избори: 41% - във възможно най-кратки срокове, 39% - заедно с европейските. Подкрепата за пълен мандат на правителството се връща на равнището от летните протести – 19%.

 

За трети пореден месец БСП и ГЕРБ стоят доста плътно една до друга в електоралните нагласи, въпреки че и при двете е налице лек спад. Достигайки максимума си на обществена подкрепа, БСП с леки колебания запазва около 16.5% избиратели. Доверието в лидера ѝ Сергей Станишев обаче продължава да ерозира, спадайки от 23% до 19%.

 

ГЕРБ и Бойко Борисов също бележат лек отлив на подкрепа. Електоралният потенциал на партията спада от 16.5% до 15.8%, а одобрението за лидера му от 24% на 21%.

 

Близки остават позициите между Реформаторския блок и ДПС. Реформаторите разполагат с малко по-висок общ потенциал (6.9%), но зад 6.1% за ДПС стои по-мобилизиран електорат.

 

Недоволството от управлението на страната и притокът на бежанци през последните месеци повишават радикалните антисистемни нагласи и националистическия вот. Скандалите около “Атака” отнемат част от подкрепата ѝ, която спада до 2.7% и прелива в полза на конкурента НФСБ (3.5%).

 

Търсенето на алтернативи извън настоящите политически партии се връща също на равнището от летните месеци – 10%. За момента обаче както в националистическата ниша, така и в останалата част от политическия спектър липсва нов играч, който да консолидира енергията на общественото недоволство. Поради това делът на негласуващите се запазва сравнително висок (39%).

Най-значимото събитие на годината: Протестите


За разлика от минали години, когато множество краткотрайни събития разфокусираха общественото внимание и сливаха един с друг времевите отрязъци , 2013-та минава под знака на няколко знакови събития, които позволяват ясната ѝ идентификация.

За събитие №1 българите определят гражданските протести срещу правителството на Орешарски, избухнали след назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС (26%). Следва оставката на правителството на Б. Борисов (21%) и почти веднага след него – пристигането на сирийските бежанци (19%). Още два протеста – февруарските, срещу високите сметки за ток (12%) и студентските (10%) са сред емблематичните събития, с които хората ще запомнят отминаващата година.

Сформирането на правителството на Орешарски е посочено от 3% от анкетираните, подписването на договора за Южен поток – от 1%, а контрапротестите – от 0.7%.

Възприятието за 2013 година като година на протести дава отражение върху цялостната символика на годината. Несъмнено, темата за протеста се наложи в публичното пространство по начин и интензивност, с които много рядко у нас е била пробивана официалната пропаганда. 40% от българите посочват “протест” като емблема на отминаващата година.

 

Още една дума от лексиката на площадите и гражданите е сред символите на 2013 – "оставка”, посочена от 27% от анкетираните. За 16% от хората "бежанците” са запомнящият се знак на годината.

 

Общата равносметка на годината е една от най-негативните за последните петнадесет години. С 47% отрицателни оценки и едва 11% положителни тя е сравнима с годините на тежка икономическа криза, след които са следвали бурни политически промени.

 

С много малки изключения очакванията на българите за всяка следваща година са оптимистични. Настоящата не прави изключение. 29%, главно възрастни хора, с ниско образование и безработни се страхуват от по-лоша година, 38% - учащи, представители на по-младото и средно поколение от София и големите градове, се надяват на по-добра 2014.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

50 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #50

    Народ който си праща децата на Запад а гласува с поглед вперен на Изток не заслужава по-добра съдба.И черната Златка му е баш любимката.

  2. Анонимен
    #49

    BIG AL ....:)))) Не бойте се , другариии... Данчо мен..та, съветникът на Черепа , бат Сали , онзи на гърба ,на тези с кръпките и пиещ шампанско из парижките бордеи, едната Моника , Бисеров- някъде от неизвестен остров , Ленин и Сталин , и Тошо - от отвъдното , Мая галева , малко руски агенти , няколко ДС- мута.ти , съветски фуражки и ордени на "българи" и ..някои маааали, .. ЩЕ ИЗМЪКНАТ България от КРИЗАТА ..:)) Ще намалеят апетитите на горните , ща крадат по- малко , ще мислят за общото благо и интересите на България и ... ще построим комунизЪма ...:)))

  3. Анонимен
    #48

    Мира Радежа риапа да еде пред тази от Алфа Рисург.Така са иа нахранели,че е готожа и маика си да продаде.Преди 3дни друга агенциа дажа се разлика ор 4% мейду БСП и ГЕРП и как стана така,че разликата се стопи!!!!!!!

  4. Анонимен
    #47


    Лобистът Плевнелиев
    17 лева срещу 200 милиона
    Докато се зверят във вечерите на Волен, Плевнелиев прави всичко възможно някои други да си спретнат великанско угощение и да се налапат с 200 милиона годишно.

    Сиромахомилският апломб на някои медии се опитва да прикрие истинското безобразие - а то е, че ние за първи път имаме президент лобист, при това напълно откровен и безцеремонен. За първи път виждаме толкова ясно как без всякакви скрупули държавен глава зарязва социалната чувствителност, която

  5. Анонимен
    #46

    ОСКОТЯВАНЕ ПРЕДИ ГИБЕЛ
    Един буден съвременник споделя

    Осамотен в лазура на високата планина, той оглежда в четирите й крайща страната си. Накрая се взира в огряна от слънцето София. От високо всичко е толкова светло и ясно, но и толкова безнадеждно… Пожарите на безчестието изпепеляват българската земя и вещаят поголовно самоунищожение. Вече няма правила, настъпва всеобщият канибализъм. Обезверен търси от планинската височина изход за себе си и народа. Същата сутрин надеждата се е изплъзнала през

  6. Анонимен
    #45

    Само на най-долните слоеве, утайката на обшеството харесва тая твратително комунистическо- фашистка хунта, която унищожава държавата. 20 процента за правителството - измета на обществото.Няма по-престъпен и вреден кабинет от тая мръсна хунта.

  7. Анонимен
    #44

    Кочина

  8. Анонимен
    #43

    Очаква се в най скоро време въпросната агенция да анкетира с готови бюлетини,въпроса ми е какво става със Светльо Витков ,рейтинга му се покачва невъобразимо,в нашия вход вече два етажа по 3 апартамента вече знаят името му и може да гласуват за него това са си живи 40 % по стандарта на Алфа .Много мъка има в този свят но явно със социология лесно се вадят пари???????????????Пак ни вземаъ за говеда

  9. Анонимен
    #42

    41! СЕРГЕЙ, ТИ ЛИ СИ ТОВА?

  10. Анонимен
    #41

    Това правителство е на светлинни години от ордата на престъпните калинки на ГЕРБ. Съвсем нормално правителство, което работи много пъти по-прозрачно от предишните управление и се съобразява много повече с настроенията на хората. Предпочитам начетен мъж като Орешарски отколкото прост като Борисов.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.