Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Алфа Рисърч": Проектът на Първанов предизвика първи трус в изборните нагласи

Нараснала е подкрепата за Орешарски, Плевнелиев и особено силно за главния прокурор след скандала с "Атака"

137 коментара
Ивайло Калфин, Георги Първанов. Сн. БГНЕС

Политическият проект на президента Георги Първанов и заявките на новото формирование за активно включване в политическия живот предизвика първи трусове в изборните нагласи за европарламентарния вот на хората. Това показват резултатите от изследване на социологическата агенция "Алфа Рисърч" проведено между 18 и 22 януари сред 1050 пълнолетни граждани от страната.

Евролиста на проекта АБВ, водена от Ивайло Калфин, стартира със 7% електорална подкрепа. Почти половината от нея идва от БСП, останалата – от центристки, националистически формации и негласуващи, показват резултатите от анкетите.

С появата на АБВ, БСП губи около 20% от миналогодишните си избиратели. Тя запазва за момента вот от около 15%, но отстъпва първото място на основния си опонент ГЕРБ.

На фона на трусовете вляво, ГЕРБ успява за първи път от шест месеца насам да мобилизира симпатизантите си и да подобри позициите си, като постига 17.8%.

ДПС с устойчивите си 6% избиратели и Реформаторският блок с 5.2%, са другите две партии, които минават бариерата, необходима за излъчване на евродепутати.

Известен спад има при Реформаторския блок, което може да се дължи както на разочарованието на част от сините избирателите заради проблемите около подписването на коалиционното споразумение, така и на конкурентната на Меглена Кунева фигура на Ивайло Калфин. Блокът запазва обаче твърди шансове за един евродепутат – 5.2%.

Много близки позиции до тези от парламентарните избори регистрира НФСБ на Валери Симеонов (3.1%), въпреки ориентацията на част от избирателите му към АБВ.

Националистите компенсират частично с приток на бивши симпатизанти на "Атака", но все още остават под бариерата за евродепутат.

"България без цензура“ на Николай Бареков стартира с 2.6% подкрепа. Една десета (2.5%) под нея е потенциалният вот за "Атака".

Така появата на нов играч вляво пренарежда съотношението на силите за евроизборите.

Ако вотът беше тази неделя, ГЕРБ би имал 6 евродепутата, БСП - 5, ДПС, което разполага с по-голям твърд електорат – 3, АБВ – 2 и Реформаторският блок – 1.

Анализът на основните данни за политическите процеси в края на януари показва, че цялостната ситуация в страната и равнището на доверие към правителство, институции и партии продължава да генерира нестабилност. Регистрираните първи електорални трусове със сигурност няма да затихнат, а в следващите месеци може да се очаква нова динамика и по-нататъшно пренареждане на електоралната картина, прогнозират от "Алфа Рисърч".

Всеки втори у нас смята, че страната върви надолу след последните избори

Равносметката на българските граждани в началото на 2014 г. за развитието на страната след последните парламентарни избори е преобладаващо негативна – 20% го оценяват като положително, 51% - отрицателно.

Респективно доверието към ключови държавни институции запазва ниските равнища от края на миналата година. Дейността на парламента се одобрява от 10% от гражданите, а неодобрението нараства до 64 на сто.

Отрицателно остава и съотношението в оценките за работата на правителството – 21% положителни срещу 50% отрицателни. Леко подобрение в личния рейтинг регистрира министър-председателят Пламен Орешарски (24% доверие срещу 46% недоверие). Все още обаче премиерът и неговите министри не успяват да разширят влиянието си сред по-широки социални групи и подкрепата за тях остава затворена в тесния кръг от привърженици на БСП и ДПС, показва проучването на агенцията.

Положителна динамика в доверието регистрират и няколко ключови държавни фигури. Президентът Росен Плевнелиев подобрява рейтинга си с 4 пункта до 31% положителни оценки, но запазва 34% отрицателни.

Най-значим ръст в доверието е налице към главния прокурор Сотир Цацаров. Действията на прокуратурата по казуси като скандала с лидера на "Атака” Волен Сидеров и Бисер Миланов (Петното) добавят 7 пункта към одобрението за дейността му. През януари положителното отношение към него е 29%, а отрицателното 27%.

Като цяло обаче доверието в държавните институции остава твърде ниско. На фона на нарастващото напрежение, произтичащо от наближаващите избори, този нисък кредит на доверие ограничава възможността им за преодоляване на всяка проява на политическата нестабилност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

137 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #137

    Време е вече 100 годишната баба да се пресели в отвъдното. Макар че като ги знам какви са хитри току виж се прегърнали пак след изборите всичките комунисти като братя.

  2. Анонимен
    #136

    Аз подкрепям АБВ, заради смелостта, самочувствието и откровенността на нейните политици ! Желая успех на тези борбени мъже, които се опълчиха на тази циментирана червена бастилия "Позитано". Изпитвам огромно разочарование от реакциите там, за появата на АБВ. Ще имат повече от 7 % на изборите, и БСП ще озлобеят от страх !

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #135
  4. Анонимен
    #134

    Глупости на търкалета. ДПС и Атака са с изравнени шансове, т. е. 6- 7 %, а всички останали недорасляци не събират и 3 %. Бюреков, реформаторите, скатаджийте и пр. са една огромна слаба ракия. Престанете да правите хората на идиоти, комуняги тъпи!

  5. Анонимен
    #133

    Единственото спасение на БЪЛГАРИЯ е ако БКП-БСП се разпадне,това трябва да го знае всеки обикновен БЪЛГАРИН.Спрете се за малко и обмислете,колко злини на народа е нанесла тази партия.Упадък,обедняване,утъпяване,ограбване и накрая дори продаване на ДПС.БЕДНИ НАРОДЕ ОПОМНИ СЕ.

  6. Анонимен
    #132

    Голяма навалица на политическия пазар - публичен дом да беше - по-малко щяха да са - май...; Тандемът Рърванов - Калфин предизвикал бил трус - хм...дали; Калфин - най-работещият бг европат - по собствените му думи...; Гербъ и РъБъ пред мощен електорален пробив...Цецка и Нейнски в сестринска прегръдка...;

  7. Анонимен
    #131

    САМО НА ГЕРБ имам доверие!!!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #130
  9. Анонимен
    #129

    Кукловодите на статуквото искат да сменят играчите??????? Дали това нещо ще го наричат социология,журналистика и т.н. няма значение,важно е келепира да върви,а лееваците да се надвикават по митинги да се мразят навсякъде и за всичко да си пускат гласчето на избори само за правилните евро анадолски атлантици

  10. Анонимен
    #128

    За пръв път, от няколко месеца насам, толкова ожесточено се спори на тема социология. Дали тоова не е истерия на БСП от неочакваните и непредвидени действия на Първанов. Работата на БСП ми прилича на " клин-клин избива". Големи приказки се изприказваха след напускането на групата на ГЕРБ на двамата депутата. При червените положението е много по-лошо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.