Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Алфа рисърч": Разликата между ГЕРБ и ИТН е 2%, "патриотите" са под бариерата

25 коментара
"Алфа рисърч": Разликата между ГЕРБ и ИТН е 2%, "патриотите" са под бариерата

Ако изборите бяха сега, ГЕРБ отново щеше да е първа политическа сила, но с едва 2% преднина пред партията на Слави Трифонов "Има такъв народ". Обединението около ВМРО, НФСБ и "Воля" пък остава под чертата за влизане в парламента.

Това показват данните от социологическо проучване на "Алфа рисърч", проведено в периода 30 май – 7 юни 2021г. сред 1007 пълнолетни граждани от цялата страна и реалзирано със собствени средства на агенцията.

"На старта на кампанията за 46-то Народно събрание отново се очертава фрагментиран, 6 до 7 партиен парламент. Към момента изолацията и атаките срещу ГЕРБ водят до спад, но не и до срив в подкрепата му. С висока степен на вероятност партиите на протеста ще бъдат в по-добри позиции в следващия парламент. При определени обстоятелства е възможно и по-силно сближаване на позициите между тях", посочват от "Алфа рисърч".

Според проучването 20.3% от твърдо решилите да гласуват ще подкрепят ГЕРБ-СДС. Подкрепата за "Има такъв народ" 18.2%.

"След обявяването на санкциите на САЩ срещу Пеевски и Божков, вотът за ГЕРБ намалява с 2%, което е най-същественият му спад за толкова кратък период. Доскорошните управляващи губят позиции, освен в София, вече и в областните градове. Твърдите им симпатизанти са силно мобилизирани, но по-широката периферия може и да не отиде до урните", подчертават от агенцията.

На старта на кампанията БСП е трета с подкрепа от 14.4%. За момента, дори и в новия си формат, партията не успява да увеличи резултата си от изборите на 4-ти април. Според "Алфа рисърч" има два фактова за това - от една страна, демотивиране на част от избирателите от вътрешно-партийните отношения, от друга е радикализирането на лявото и нарастващата нагласа да се гласува за крайно леви партии, вместо за пъстра палитра от течения вътре в една коалиция. "Възможно е обаче в рамките на кампанията БСП да наложи по-убедително избраната формула за участие в изборите, а процесът на легитимирането ѝ посредством служебното правителство като част от партиите "антистатуквото", да съдейства за привличане на колебаещи се избиратели от други партии", посочват от социологическата агенция.

"Демократична България" затвърждава и подобрява позициите си, достигайки до 11.9% от решилите да гласуват, което я постава на четвърто място. "Обратно на ГЕРБ, след санкциите на САЩ и заявената от тях подкрепа за решителни антикорупционни политики, тя консолидира допълнителна подкрепа. Разширява влиянието си в областните центрове и особено – сред хората с по-високо образование", добавят от "Алфа рисърч".

В началото на кампанията ДПС е пета политическа сила с 9.9% подкрепа. Обичайно Движението засилва позициите си в края на кампанията и особено – при вота от чужбина, каквито заявки бяха дадени и сега. От агенцията посочват, че предвид цялостното разместване на икономико-политическите пластове, не е ясно дали ДПС ще успее да ги реализира, или, както и на 4-ти април, ще събере относително по-малко гласове от чужбина. "Ако успее обаче, е възможно да възникне много интересна ситуация на свръх конкуренция, поради сближаване в позициите на третия, четвъртия и петия (БСП, ДБ и ДПС) сигурен участник в следващия парламент", добавят от агенцията.

Според проучването "Изправи се! Мутри вън" събира подкрепата на 5.3% от твърдо решилите да гласуват. До голяма степен неговите избирателите са със сходен профил с тези на Слави Трифонов – радикално-емоционални и силно мобилни, поради което е възможно преливане между тях самите, или към други антисистемни партии. По-голямата мобилност на вота за тази формация определя и по-високите амплитуди, около които тя може да се движи.

Националистическите, както и радикалните антисистемни партии, остават към момента под 4%-та бариера. Обединението на ВМРО, НФСБ и Воля събира 3.4%. Възраждане – 2.8%, лявата коалиция на Жан Виденов – 1.8%, "Българско лято" на Васил Божков – 1.1%. "Всички тези формации взаимно си "крадат" вот, но в зависимост от градуса на политическо напрежение и степента на поляризация, те са в състояние дори да отнемат избиратели от БСП, или от протестните партии", посочват от "Алфа рисърч".

Проучването показва още, че очакванията на мнозинството от българите са следващия парламент да излъчи правителство. Макар и положителните оценки за служебното правителство да доминират над отрицателните (33.1% : 23.0%), мнозинството имат противоречиво мнение (43.9%) за него. Което също мотивира нагласите да се излъчи редовно правителство с действащ парламент.

Допълнителен елемент на несигурност внася делът на нерешилите. Засилената политическа конфронтация консолидира протестния и радикален вот, но дистанцира част от по-умерените избиратели.

Между 13 и 15 на сто от желаещите да гласуват, все още не са взели окончателно решение за кого. Това важи с особена сила за две групи избиратели – тези, които следят с внимание развитието на ситуацията след санкциите на САЩ по закона "Магнитски" и част от избирателите на ИТН.


Настоящото изследване е проведено в периода 30 май – 7 юни 2021г. от Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Изследването е проведено сред 1007 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #25

    отношението на бОко към списъка 'Магнитски' е като отношението му към стаята със шкафче-пачка-кюлчетата: "това там не съм аз" :-)))) ....................................... как да не си, бе!, кашалот крадлив...

  2. asdasdasd
    #24
    Отговор на коментар #21

    Понеже виждам , че и ти живееш в Германия, да ти дам един приятелски съвет. Вземи си немско гражданство докато още можеш, защото като започне анти европейската риторика скоро няма да може да се придвижваш свободно извън България без виза, както преди 89та.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #23
  4. Мюнхен
    #22
    Отговор на коментар #19

    Обикновеният редови човек не може да схване същността на санкциите по закона "Магнитски". Трябва да се представят доказателства- а то има такива много- за пряко бъркане в държавната хазна, за далавери, мошеничества, източване на държавни фондове или общински пари и др., които пряко бъркат в джоба на българина. Тогава процентите за ГЕП ще намалеят още. Българинът да достигне до простия факт, че следствие на управлението на мутрите, пенсията или заплатата му е малка, че цените са високи, че живее крайно бедно и мизерно на фона на разхищенията на бившите управляващи. И че, ако гласува пак за тия мутри, ще заживее още по-бедно и мизерно, няма да има пари да пие дори една гроздова.

  5. Отговор на коментар #20

    "про-европейската" "партия", която окраде европейските пари и реализира всички проекти на Путлер ли имаш предвид ?

  6. asdasdasd
    #20

    Браво другари! Свалихме про-европейската партия от власт! Вече България официално е под контрола на Путин! Има точно 4 про-руски партии и една про-турска в следващия парламент според това социологическо проучване.

  7. рептилиан
    #19
    Отговор на коментар #2

    Допитването е преди Магнитски. След 2 седмици ще се появят и други проучвания и Боряна ще се обяснява как не са я разбрали.

  8. рептилиан
    #18
    Отговор на коментар #10

    Много има. Но се пише трудно. 20-годишно момче....Но поне убиецът можеше поименно да спомене.

  9. levii
    #17

    Тези моше...ници лъжепатриотите там да си останат.

  10. рептилиан
    #16
    Отговор на коментар #14

    И тогава ще те вземат тебе да ги подготвяш. Сигурно разбираш от шкафчета щом си слуга на Буци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.