Алонсо се изкачи в класирането с безупречна победа в Китай

11 коментара
Снимка: БГНЕС

Двукратният световен шампион във Формула 1 Фернандо Алонсо ("Ферари") се изкачи на трето място във временното класиране на пилотите, след като спечели по безупречен начин Гран при на Китай в неделя.

Испанецът стартира от трета позиция зад Люис Хамилтън ("Мерцедес") и Кими Райконен ("Лотус"), като веднага успя да задмине финландеца. В петата обиколка пилотът на Скудерията вече водеше състезанието и не изпусна доминиращата си позиция до края.

Пилотът на "Лотус" също направи забележително състезание, успявайки да запази второто си място въпреки счупените аеродинамични детайли по предното му крило и пробития нос.

Четвърти завърши световният шемпион Себастиан Фетел ("Ред бул"), който потегли от 9-ата позиция след лошото си представяне на квалификациите преди ден. Съотборникът му Марк Уебър, с който са в сериозен конфликт от предишния старт, пък имаше втори кошмарен ден.

Той стартира от последната позиция, тъй като бе наказан заради гаф с горивото му при квалификациите. В неделя пък не успя да завърши след поредица от неприятности. Първо след удар с Жан-Ерик Верн от "Торо Росо" австралиецът мина през бокса за ново предно крило, но в първата обиколка след това задната му дясна гума се разкачи.

Марк намали темпото и пробва да се добере до бокса, но при преминаване на един от бордюрите колелото се отдели и се разходи по пистата, с което състезанието на Уебър приключи.

Зад Фетел финишираха Джейсън Бътън ("Макларън"), Фелипе Маса ("Ферари"), Даниел Рикардо ("Торо Росо"), Пол ди Реста ("Форс Индия"), Ромен Грожан ("Лотус") и Нико Хулкенберг ("Заубер").

С втората победа в Шанхай в кариерата си Алонсо събра 43 точки във временното класиране, като пред него са Райконен с 49 и световният шампион Фетел с 52. Зад него останах Хамилтън с 40 точки, Маса с 30, Уебър с 26, Бътън и Розберг с по 12 и Грожан с 11. Следващият кръг е в Бахрейн след седмица.