Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Алпинистът Николай Петков: Веригата на парите стои зад трагедиите в Хималаите

"Клиентският височинен туризъм не е алпинизъм"

5 коментара
Алпинистът Николай Петков: Веригата на парите стои зад трагедиите в Хималаите

"При положение, че имаше толкова неуспешни опити за зимно изкачване на К2, организирането на голяма комерсиална експедиция там звучеше от самото начало абсурдно и още тогава споделих, че очаквам отново една голяма трагедия. Естествено, надявах се да мине поне без жертви", коментира  един от най-успешните и опитни български алпинисти Николай Петков.

Сред загиналите в подножието на К2 бе българският алпинист Атанас Скатов.

"Освен клиентите на тази експедиция, които не бяха никак малко, се появиха и желаещи да се съревновават, просто подтикнати от това, че бидейки една голяма експедиция в района, много по-лесно е, когато има опънати парапети. Самото обявяване на тази експедиция се породи от факта, че шерпите са били вече "изгладнели", поради проваления летен сезон. Те нямаха доходи и най-вероятно са решили - независимо какъв ще бъде изходът от експедицията - за тях е било важно да има приходи", обясни Петков пред БНР. 

"Става дума за връзка по веригата на парите. В нея са клиентите, спонсорите, организаторите, а по средата са медиите. От начина на отразяване на тези събития от медиите зависи доколко тази верига ще се върти. Това все повече започва да се превръща в проблем и на самия алпинизъм, макар че ние не го приемаме за алпинизъм този клиентски височинен туризъм".

"На нас това започва да ни пречи, защото създава един погрешен образ на алпинизма като цяло. Всички ние, които сме почнали да се занимаваме с алпинизъм, сме имали малко по-идеалистични представи за всичко - за планина, за приятелство в планината, за начина, по който човек става алпинист, за катеренето, което е неотменна част от самия алпинизъм", посочи той. 

По думите му изкачването на върхове от клиенти, които използват наготово направени парапети, обилно снабдени с кислород и на които цялата инфраструктура се изгражда от помощния персонал, не е постижение в алпинизма.

"И това нещо трябва да е ясно - на медиите и на тези, които ги слушат тези медии. Те сякаш забравят, че има алпийско движение, което има своята история, своите постижения".

"Винаги ще има желаещи да се качат на някакви върхове и това няма защо да се спира. Трябва обаче да е ясно, че те не правят алпинизъм. Едно е да изкачиш Еверест в самостоятелна експедиция, която има някаква цел - нов път или нещо друго. Или да е от група алпинисти, които сами постигат целта - това е алпинизмът".

Да се качи клиент на даден връх не може да е централна новина, смята Петков.

"Тези хора не са извървели своя път в алпинизма. Когато ти извървиш своя път в годините - от началното обучение, намирането на свръзка, изживяването в планината, трудностите, едно по едно... И чак тогава, когато стигнеш до идеята да се качиш някъде, на теб в главата ще ти бъде съвсем различно... Ти просто ще имаш едно смирение, което ще те накара да бъдеш по-обран".

"Призовавам всички да си знаем мястото под слънцето. И да изкачваме върховете безаварийно. Искрено го пожелавам на всички!", каза  Николай Петков. 

Николай Петков е изкатерил почти всички емблематични големи стени по света и е един от най-успешните ни алпинисти, с много премиерни изкачвания в България и в чужбина. Участник в трите експедиции, осъществили най-големите постижения за българския алпинизъм - Еверест 1984 г. (по Западния гребен, без повторение досега!), Южната стена на връх Комунизъм - 1986 г., Транго Тауър - 1998 г. Първият и единствен досега алпинист, обходил и трите ръба на Еверест. През годините изкачва най-трудните стени в Алпите, Пакистан, Хималаите, Памир, Йосемити.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #5

    хубаво го е казал човека, идиоти-алпинисти смирете се и стига сте ни навирали смешният ви алпинизъм в очите

  2. granny
    #4

    Много е прав Блешо. Това с комерсиалните експедиции в последните години, обърна нещата на един височинен туристически пикник. И често се чудим какъв е смисълът му.

  3. Димитър Мавров
    #3

    Г-н Петков е напълно прав

  4. 1984 година
    #2

    На 29 август 1999 г., само дни след рождения си ден, София Фотева полита от скала край гара Лакатник. Умира след нелеп инцидент при тренировъчно изкачване. Николай Петков увива в одеяло тялото на съпругата си и я транспортира до София.
    Винаги съм си задавала въпроса, мислят ли алпинистите за продължителността на живота, предвид заниманията им, които според мнозина водят много бързо към смъртта. Именно алпинизмът превърна София в
    неизлечимо болна от живот
    и ù помогна да направи първи неща, в които

  5. 1984 година
    #1

    Нека да си припомним смъртта на едно прекрасно момче и талантлив алпинист Христо Христов, Бог да го прости. Какво е мнението на Н.Петков по случая? https://www.verticalworld.net/articles/article.php?id=158

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.