Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Америка обяви "";европейския въпрос"" за решен

0 коментара

Неотдавна Кисинджър постави въпроса така: Как да интегрираме Русия в международната система, така че да я предпазим от традиционния ѝ навик да интерпретира политиката от позиция на силата? Как да превърнем Русия в надежден партньор на Запада, така че готовността ѝ за сътрудничество да не се влияе от превратностите в световната политика или завоите на нейните ръководители?

Вчера Рим отговори частично на двата въпроса.

Чрез новия съвет

Русия се интегрира до голяма степен

в ключовата институция на атлантическата общност. Интегрира се до такава степен, че мнозина остават с впечатлението, че е вече част от Алианса, било с право на вето или не. Най-малкото в очите на европейците нещата изглеждат така.

В бъдеще Русия ще има право на глас по въпросите на борбата срещу тероризма, разпространението на оръжията за масово унищожение, противоракетната отбрана и опазването на мира. Русия вече няма да се примирява с ролята на непокорен аутсайдер, едновременно недоверчив и гледан с недоверие. Най-вече от Русия ще зависи дали ще бъде надежден партньор, който гледа напред.

Сам по себе си

новият съвет не е гаранция срещу превратностите в руския живот

срещу руската слабост или руската сила. Така че създаването на новия съвет НАТО-Русия всъщност не дава пълен отговор на въпроса на Кисинджър.

И все пак новият съвет е отправна точка и неговият потенциал не бива да се подценява. Ако възможностите му се използват правилно, той ще докаже необратимостта на стратегическата преориентация на Путин и обръщането му към Америка.

Въпреки тържествените прокламации и уверенията, че днес НАТО е по-важна от всякога, новата институция, която свързва Москва с Брюксел, е поредният видим израз на протичащите дълбоки промени в НАТО. Новото свързващо звено е и израз на съмненията и недоверието, които съпътстват процеса на промени в организацията.

От падането на Берлинската стена непрекъснато се поставя въпросът за смисъла и предназначението на НАТО. До момента обаче отговор липсва. Стратегията наистина се съобразява и нагажда, но не в задоволителна степен. Щом като НАТО ще се разпростре един ден до Черно море и щом като ядрото на бившия Съветски съюз е новият предпочитан партньор на Вашингтон, волю-неволю Съюзът ще се превърне в общоевропейска организация за сигурност, в ОССЕ с военно измерение.

Ето защо

успоредно с промените расте колебанието на европейските партньори

Дори убедените атлантици вече не са наясно какво значение им придава Америка. Те подозират, че Вашингтон възприема съюза в най-добрия случай като инструмент за координиране на политиката на сигурност и по-скоро като "конструктор за военни игри", отколкото като организация за колективна отбрана, чийто главен елемент е член пети от съюзния договор.

Несигурността естествено се поражда от затрудненията на Европа във военната сфера. Те не могат да се скрият и не останаха скрити за водещата сила в съюза. Слабостите са толкова големи, че има опасност да се поставят под въпрос спойката и взаимодействието вътре в НАТО, още повече като се има предвид, че американската политика на свръхвъоръжаване и модернизация очевидно не среща бюджетни ограничения.

Визията на Америка за бъдещето на НАТО тревожи европейците и поради още една причина. Европейците усещат, че правителството и Конгресът искат окончателно да премахнат старите географски граници на военно-политически действия, които през 1999 г. бяха незначително изместени. Максимата на Буш гласи: НАТО трябва да бъде в състояние да действа навсякъде, където са налице новите опасности за сигурността на нейните членки. В епохата на транснационалния тероризъм и достъпа на политически престъпници до оръжията за масово унищожение, това определено означава само едно - че

НАТО трябва да действа в цял свят

Америка ще инвестира значителен политически капитал в НАТО само ако е убедена, че организацията е ефикасен инструмент, който може да се използва в цял свят.

Пред Бундестага Буш каза, че за пръв път от 100 години днешното поколение не очаква и не се страхува от нова голяма европейска война. Подтекстът, който развълнува европейците, гласи: Европа смята "европейския въпрос" за решен и се захваща с нови задачи. За резултатите може само да гадаем.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.