Министър Стойнев е прав в едно: нов реактор на площадката на АЕЦ "Козлодуй" наистина ще струва около 2 млрд. евро по-малко отколкото един такъв реактор на площадката на "Белене". Колко точно - не е проблем да се сметне.
Това е така не защото реакторът ще е модел и производство на "Уестингхаус" (Westinghouse), а защото на тази площадка има вече изградена инфраструктура и защото площадката сама по себе си е по-сигурна. Този факт бе известен още преди да започнат преговорите с "Росатом".
Друго нещо, което се знае вече със сигурност е, че нова мощност от рода на VII реактор в "Козлодуй" не е необходима за покриване на търсенето на електроенергия в България и региона. Причините за това стечение на обстоятелствата също са известни, благодарение на дебата по повод АЕЦ "Белене". Не е тук мястото да се връщам към тази стара тема.
Въпросът на дневен ред е какъв е смисълът на демарша с "Уестингхаус"?
Очевидно е, че както с "Росатом", така и с "Уестингхаус" началото на преговорите (както то е представено от министъра) не съответства на изискванията за предварителна оценка на потребностите на електропотреблението в страната (според закона за енергетиката) и за три предварителни оценки ("безопасност", "социално-икономическо значение" и "управление на отпадъците").
Според съобщението на Министерския съвет от 17 ноември за тогава предстоящата визита в САЩ и срещите с министерството на енергетиката и компаниите "Уестингаус", "Дженерал Електрик" (General Electric) и "Ей И Ес" (AES) целта е: "сътрудничество в областта на енергетиката, темите за енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните доставки" (за департамента по енергетика) и "обсъждане на възможностите за по-нататъшно сътрудничество и привличане на инвестиции у нас" (за компаниите). Иначе казано, мандатът е само за разговори.
Подозренията за завой в енергийната политика са, меко казано, преувеличени.
Страната е в съдебен спор с "Росатом". Обявяването на "планове" за строителство на нова 1000-мегаватова мощност в Козлодуй и неизвестно колко нови мощности в "Марица Изток 2" има пряко отношение към този спор. То е израз на обстоятелството, че според оценката на българските власти, тези мощности са необходими. Проблемът тук не е в това, че оценката не съответства на действителността и на факта, че тези мощности не са необходими поне до 2030 г. Проблемът тук е в това, че тази оценка е пряко потвърждение на необходимостта от проекта на "Росатом" в Белене.
Няма начин съдът да не отчете обстоятелството, че според мнението на сегашното правителство решението на предишното е един вид конюнктурно (независимо, че е подкрепено от няколко авторитетни независими експертизи и прогнози).
Както бе логично да се очаква, отчетът за командировката с преекспониране на разговорите като смяна на политиката предизвика не само множество коментари и ответни депеши (или поне закана за такива) до комисаря по енергетиката и от водещи европейски производители на ядрени реактори в медиите. Тези послания също не поставят под съмнение необходимостта от VII реактор в "Козлодуй", а само адекватността на начина, по който БЕХ уж е започнал преговори с "Уестингхаус" и "Дженерал Електрик".
Ако идеята на мероприятието е да предизвика отзвук, очевидно е, че провокацията успя.
Сега вече има достатъчно извинения или да се започне нов проект като "Белене", само че в Козлодуй, или този проект отново да се връчи на "Росатом", но вече с извинения, че е било "направено всичко възможно".
Подобно бе и поведението по повод "Белене": първо уж бяха обявени преговори с различни доставчици, след това канадският доставчик бе дисквалифициран.
В суматохата почти не се появиха коментари по повод идеята "Дженерал Електрик" да строи разширение на държавната ТЕЦ в комплекса "Марица-Изток". Не е ясно защо тази централа да не се приватизира, по каква финансова и договорна схема ще се осъществява разширението и дали изобщо то е необходимо.
Предишният министър на енергетиката от БСП вече е погребал един такъв проект (без държавни гаранции и договори за изкупуване) за 700-мегаватова ТЕЦ на лигнитни въглища през 2006-2007 година. Тогава замисълът очевидно е бил "да се отвори място" за "Белене".
Елементарното запознаване с региона на "Марица-Изток показва", че необходимата инфраструктура за разширяване на ТЕЦ е налице в "Марица-Изток 3", а не в държавната ТЕЦ. Иначе казано, нейното разширение би било по-скъпо.
Освен това, ако трябва да има нови инвестиции, не е ясно защо не предприемат проекти по рехабилитирането на ТЕЦ "Варна” (1260 MW), ТЕЦ "Бобов дол” (630 MW) и ТЕЦ "Русе” (220 MW). Те са частни, но правителството може да изисква осъвременяването им, дори да го подпомогне. Това ще засили конкуренцията в отрасъла и ще превърне тези централи в пълноценни подвърхови мощности.
Изглежда, че включването на "Дженерал Електрик" в димната завеса е просто или заблуда на профсъюзите, че "правителството мисли" за ТЕЦ "Марица-Изток 2" или търси играчка на сегашното ръководство на енергийния отрасъл, или и двете.
На страницата на департамента по енергетика на САЩ няма информация дали в българската делегация са били обсъждани "темите за енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните доставки". Вероятно са били обсъждани, но за департамента това не е новина.
Самата инициатива за такова обсъждане идва в много интересен момент. Миналото правителство и неговото мнозинство, под одобрителните възгласи на социалисти и зелени, въведоха мораториум дори върху проучванията за шистов газ в България. Всички съвместно внимаваха по какъвто и да е начин да не се засегнат интересите на "Газпром" в България. Сегашното правителство завърши процеса като даде и зелена светлина, и бърза писта на "Южен поток".
За този проект засега е ясно само, че изграждането на газопровода ще струва между два и три пъти по-скъпо от пазарните цени. Липсата на документация и заявлението, че за срещите с "Газпром" не са водени записи, може да означава само, че нещо важно трябва да бъде скрито.
Интересно е например, къде ще отиде разликата между пазарната и проектната цена.
В този контекст темата за диверсификацията е очевидно безсмислена за департамента по енергетика на САЩ. Съобщението е за българската публика.
Статията е публикувана в сайта на ИПИ.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
19 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Не виждам никъде коментар за т.нар. "fuel mix", т.е. в общото производство на електроенергия колко идва от различни първични енергоизточвици - сега, след 5, 10 и т.н. години. Микса трябва да е оптимален за да е ниска цената на тока, а пък туй на свой ред се определя от особеностите на системния товар (колко е най-ниското натоварване на системата, колко най-високото, кога са пиковете, колко траят и колко бързо идват и отминават, какъв студен и горещ резерв трябва да има, какви връзки с други системи), …
капиталните разходи за киловат инсталирани мощности, цената на горивото и други експлоатационни разходи, ролята на станцията в системата (примерно базова или пикова - оттам нейното натоварване), приоритет на пазара (като гарантираното изкупуване на тока например от соларните и вятърните) и прочее субсидии и т.н. Дай сметките, пък после ще говорим дали ни трябва ядрена станция или не. Не вярвам за стотинка на правителството и БЕХ. А повечето "експерти" хал хабер си нямат от енергетика и само лобират тоз или онзи проект.
при строежа на 7 блок в козлодуй ще се икономисат пари чрез използване на съществуващИ съоражения,които са консервирани след спирането на 3 4 блок.
Казатопром нямат право на глас, вето или достъп до борда на директорите.
Реших да проверя, това което твърди номер 9: http://en.wikipedia.org/wiki/Westinghouse_Electric_Company#Sale_to_Toshiba Накратко: Тошиба: 87% (изкупува си обратно през 2013 г. 20% от The Shaw Group) Kazatomprom: 10% (Казахстан) Ishikawajima-Harima Heavy Industries Co. Ltд: 3%
Вижте номер 9- повече приказки на воденица!
много глупости и много лъжи от форумджиите. но какво да очакваш от глупаци? само такива останаха в българия. министърът на икономиката др.стойнев е комунистически наследник на комунистически номенклатурчик. много точно е хваната неговата и на управляващите "хитрост". тези трикове са даже излишни на фона на изчезналото каквото и да било съпротивление в българия срещу разрушаването на българия започнало през 1944 г. и продължаващо и до днес с едно прекъсване - 1997-2001 г. протестите днес са …
просто пародия на сериозен протест. каквато пародия на управление е и управлението днес. южен поток не само, че е излишен, не само, че е неизгоден за българия, но южен поток никога няма да баде завършен. той не е необходим и на газпром. той просто е игра, лъжа, печелене на време за руските мафиоти, управляващи днес русия. пред нас има една могъща международна енергийна мафия, която не се срамува да ограбва де когото и падне дори и с "малки" суми. българия е като раэграден двор пред тази мафия, защото е управлявана от крадци, които я подаряват срещу съответни комисионни. а българите са толкова тъпи, че даже не виждат това, което се разиграва открито пред очите им всеки ден. ако това правителство работи в интерес на българските граждани и иска да елиминира негативите от предишното управление защо, примерно, не постави въпроса за контролните прибори в нефтохим, пристанището в росенец и монопола при складирането, снабдяването и продажбата на бензин? един единствен въпрос. но те не го поставят. те не споменават даже думичката монопол. по никакъв повод. българите, нямат никакъв инстинкт за самосъхранение. всички са болни от СПУН - синдром на придобита умствена недостатъчност. за него няма лечение. поне не заразявайте децата си. помогнете им да се махнат от българия, колкото се може по-рано и по-бързо.
AS USUAL
Драги №3, Много се заблуждаваш ако смяташ волгин за десен човек!Той е обратна репичка - отвън бял, но вътре червен. Доказателство е лъжата, че е гласувал за Костов. Той мрази атавистично Костов и никога не го е криел.Перманентната му подкрепа напоследък за корумпираното червено правителство само доказва твърденията ми... Луцифер