Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американската жажда за петрол

0 коментара

Америка винаги се е стремяла към енергийна сигурност. Заради влошаващите се отношения с арабския свят, който притежава най-големите запаси от петрол, Съединените щати търсят нови източници на нефт в страни като Венецуела, Нигерия, Сан Томе и Азербайджан. Със свалянето на Саддам Хюсеин Ирак също може да стане голям доставчик.

Толкова остра е нуждата от петрол, че Съединените щати често си затварят очите пред проблемите в управлението на тези страни - дали лидерите им са корумпирани, нарушават човешките права или блокират всякакви стъпки към демокрация.

Това бездействие е равносилно на съучастничество. То обаче по-скоро подкопава, отколкото стимулира американската енергийна сигурност, тъй като репресивните режими често са сваляни с насилие от хора, които са разгневени на САЩ заради подкрепата им за техните потисници.

Един от големите парадокси е, че страни, богати на природни суровини, имат по-ниски нива на растеж, по-големи дългове, по-лошо управление и преживяват по-сериозни политически катаклизми от техните бедни на енергийни източници съседи. Бързите и неконтролирани печалби от петрола позволяват да процъфтява корупцията.

Нигерия например спечели над 250 милиарда долара за петрола си пред последните 25 години, но все още тъне в бедност. В Туркменистан приходите от продажбата на природен газ отиват в сметка в чужбина, контролирана от пожизнения президент Сапармурат Ниязов, твърдят международни финансисти. Този вид правителства не могат да бъдат стабилни доставчици на енергия.

В стремежа си да се подсигурят чрез различни енергийни източници Съединените щати рискуват да станат уязвими. Последните събития в Азербайджан и Казахстан, които бяха посочени като важни нови доставчици от работна група начело с вицепрезидента Дик Чейни, демонстрират някои от тези рискове.

През октомври азербайджанският президент Гейдар Алиев предаде властта на сина си Илхам, след като той победи в едни избори, които според мнозина бяха манипулирани и помрачени от масови побои и арести на опозиционни фигури.

Що се отнася до Казахстан, американски прокурори разследват ролята на Ексън Мобил в схема, в която американски петролен консултант бе обвинен, че е платил подкупи на стойност 78 милиона долара на високопоставени казахстански представители.

Не е трудно да си представим, че Каспийският басейн може да последва съдбата на толкова много страни-производителки на петрол в Близкия изток и Африка, където корумпираният елит, а не населението, извлича изгода от петролните ресурси. Но в Азербайджан и Казахстан, където големите приходи от петрола тепърва започват да текат, и в Ирак, където все още не е установен режим на продажба на нефт, нещата все още могат да тръгнат в правилната посока.

Азербайджан и Казахстан предприеха положителна първа стъпка -създадоха фондове, където част от петролните приходи се отделят за проекти за развитието на страната.

Но тази инициатива може да се увенчае с успех само при система на контрол, съчетана с прозрачност на информацията за петролните печалби. Петролните фондове във Венецуела и в Близкия изток са контролирани от президенти или монарси и сe стопиха заради корупция и лошо ръководство. При иракският петролен фонд също има какво да се подобри. Създаден от американците и техните съюзници и подкрепен от ООН през май, досега фондът е изразходвал 1,5 милиарда долара. Не е ясно къде са отишли тези пари, а американското управление на фонда породи недоверие както сред иракчаните, така и сред съюзниците на Америка.

В Ирак, както и навсякъде другаде, от народа зависи да направи така, че средствата от петролните фондове да се разпределят открито. Икономическият и екологичният ефект от развитието на петролната промишленост може да бъда следен чрез граждански консултативни съвети.

Трябва да бъдат приети закони за свобода на информацията. Всички договори за петрола и газа трябва да станат публично достояние.

Включването на нови нестабилни режими в списъка на петролните доставчици няма да даде на САЩ енергийна сигурност. Тя може да бъде постигната само чрез партньорства със законно избрани правителства, които са в състояние да превърнат приходите от петрола в икономическо развитие, отворени общества и по-добър живот за гражданите си.

*Антъни Рихтър е директор на отдела за Централна Азия и Близкия изток на института Отворено общество, базиран в Ню Йорк. Светлана Цалик е директор на проекта на института за наблюдение върху приходите.

Публикуваме статията по БТА, със съкращения

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам