Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американски бизнесмен е първият обвинен от съд за злоупотреби с "";Петрол срещу храни""

0 коментара

Американски бизнесмен от иракски произход се призна за виновен пред федералния съд в Ню Йорк, че е бил агент на Багдад в Съединените щати и е получавал нелегални възнаграждения по линия на програмата на ООН "Петрол срещу храни". Това съобщи американският министър на правосъдието Джон Ашкрофт, цитиран от Франс прес.

64-годишният Самир Висент е първият, срещу когото бе повдигнато обвинение във връзка с разследването на програмата "Петрол срещу храни", за която от одитите на ООН стана ясно, че е зле управлявана и зле контролирана.

Най-мащабната хуманитарна програма на ООН бе в действие от 1996 до 2003 г. Чрез нея иракското правителство имаше право да продава ограничени количества петрол, като с постъпленията се финансираше вноса на храни, медикаменти и други стоки, с цел да се облекчи положението на иракския народ в периода на международните санкции.

Стойността на "Петрол срещу храни" се оценява на 67 милиарда долара. Тя обаче е била използвана от режима на Саддам Хюсеин, който чрез нелегални подкупи и други схеми е успял да присвои за себе си и обкръжението си поне 1,7 млр. долара, се посочва в доклада на американските оръжейни инспектори, поръчан от ЦРУ.

Самир Винсент е сред десетките лица и компании в САЩ и по целия свят, който е получавал петролни ваучери от правителството на Саддам, както и право да задържи печалбите, осъществени от продажбите на суровината.

Винсент е получил договори от Саддам Хюсеин за продажба на девет милиона барела петрол, които препродал с огромна печалба.

Според представените на процеса документи, правителството в Багдад е плащало на Винсент да лобира пред ООН за отмяна на санкциите срещу Ирак.

Това са първите публично разгласени обвинения във връзка с твърденията, че чиновници, работещи по програмата ООН "Петрол срещу храни", са получавали подкупи и са позволявали на Саддам Хюсеин да прибира по-голямата част от парите.

От 2000 г. до март 2003 г. правителството в Багдад избирало за купувачи на иракския петрол компании и лица, склонни да му плащат тайно надценка, се казва в съдебните документи, цитирани от АП.

Джон Ашкрофт каза, че Винсент е един от "съучастниците" на Саддам в мащабните му усилия да използва програмата на ООН като инструмент за влияние и натрупване на пари.

"Ние знаем това от момента, в който програмата беше задействана, че Саддам Хюсеин и неговите агенти са опитваха да я преобърнат, чрез система, чрез която постъпленията бяха трансформирани във фонд за бруталния режим, вместо да нахранят хората в Ирак", каза Ашкрофт.

Кондълиза Райс, номинирана от президента Буш за държавен секретар на САЩ, заяви във вторник при изслушването в Сената, че програмата "Петрол срещу храни" се е превърнала в "скандал", позволявайки на Саддам да прибере огромни парични суми.

Той изигра международната общност като един мошеник, каза Райс. "И ние не можем да позволим това да се случи наново, ако отново сме в позиция да налагаме мерки под формата на някакви санкции. Това е просто възмутително", добави досегашната съветничка на Буш по националната сигурност.

Скандалът около програмата разтърси ООН. Генералният секретар на ООН Кофи Анан назначи тричленна комисия за разследване на злоупотребите, начело с Пол Волкър, бивш ръководител на Федералния резерв на САЩ.

Пред федерален съд в Ню Йорк Винсент заяви, че през 1996 г., по време на преговори по "Петрол срещу храни", иракското правителство е предоставило пари на лице, "което аз познавах като служител на ООН".

В документите на съда се казва само, че това неназовано като стойност плащане е отишло в "друг човек", съгласно споразумение във връзка с иракските усилия да се повлияе на резолюция на ООН.

Водещият прокурор по съдебното дело Дейвид Кели заяви, че неговата служба е в "непрекъснат диалог" с комисията, разследваща злоупотребите с програмата на ООН. От комисията обявиха, че очакват, след като Винсент се е признал за виновен, да им предостави информация.

Американският конгрес също води свое разследване на "Петрол срещу храни", като едно от заподозрените лица е Коджо Анан, син на генералния секретар на ООН Кофи Анан.

Анан - младши е работил за швейцарска компания, която е получила договор от ООН по програмата "Петрол срещу храни". Наскоро Анан -старши призна, че синът му, макар и напуснал компанията, е продължавал да получава пари от нея. Коджо Анан отхвърли обвиненията в конфликт на интереси и нарече разследването "лов на вещици".

Бизнесменът Самир Винсент е бил начело на фирмата Phoenix International LLC и е спечелил от машинациите по "Петрол срещу храни" 5 млн. долара, каза прокурор Кели.

Атлет от иракския олимпийски тим през 1964 г., Винсент е работил години наред за подобряване на американско - иракските отношения, включително помагайки да се организира покана от иракски духовници към американски евангелист да посети Ирак през 1999 г.

Според съдебните документи обаче, между 1992 и 2003 г. Винсент е действал по преки инструкции от правителството на Саддам. През 2001 г. той е предал послание от иракските тайни служби на бивш американски официален представител, във връзка с иракската позиция по повторното приемане на оръжейните инспектори и разхлабване на санкциите.

В изявлението си Винсент призна, че е нарушил закона, но каза, че бил мотивиран от тревогата си за влиянието на санкциите върху иракския народ.

Очаква се сътрудничеството на Винсент да намали очакваната присъда от 28 години затвор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.