Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американски експерти планират икономическото бъдеще на Ирак

0 коментара

Възстановяването на Ирак след силова смяна на режима ще бъде изключително голяма по обем, рискована и скъпоструваща задача, която ще изисква от САЩ огромни политически, финансови и човешки ангажименти в дългосрочен план, предупреждават видни американски специалисти в публикуван днес доклад, цитиран от Франс прес. Докладът е озаглавен "Ирак: следващият ден".

"Ако САЩ тръгнат на война и свалят Саддам Хюсеин, американските интереси ще изискват ангажиране на огромни финансови и човешки ресурси от страна на САЩ за възстановяване и подпомагане на страната в периода на преход след войната", отбелязват експертите.

Ръководители на групата от специалисти, съставена от Съвета за международни отношения /базиран в Ню Йорк аналитичен център по международните въпроси/, са бившият американски заместник-държавен секретар Томас Пикъринг и бившият министър на отбраната Джон Шлезинджър.

В групата влизат още бившият началник на генералния щаб Джон Шаликашвили, вицепрезидентът на Ситигруп Стенли Фишър, специалистът по Близкия изток Фуад Аджами, бившият министър на финансите Лорънс Съмърс и др.

Като отчитат факта, че досега американската администрация е пропуснала да информира Конгреса и общественото мнение за мащабите на разходите, както и за това каква ще бъде следвоенната политика в Ирак, специалистите предлагат на американските ръководители четири препоръки, които трябва спешно да бъдат изпълнени.

Първата препоръка е да се поеме ясен и дългосрочен политически ангажимент. Президентът Буш да обяви пред Конгреса и пред американския народ многогодишна програма за следвоенно възстановяване, която да е на стойност много милиарди долари.

Според експертите, сумата на необходимите ресурси може да достигне около 20 млрд. долара годишно в продължение на няколко години. Разходите ще нараснат, ако американският контингент, разположен в Ирак за поддържане на мира, надхвърли 75 000 души.

Първоначалните разходи за възстановяване и хуманитарна помощ ще достигнат съответно 2,5 млрд. долара и 500 млн. долара годишно.

На второ място, САЩ трябва да гарантират сигурността на иракските граждани. Това би било от огромно значение за постигането на мир, подчертават експертите. Поне в началото, американската армия трябва да гарантира обществената сигурност, да доставя хуманитарна помощ, да защитава бежанците, да контролира продължаването на програмата "петрол срещу храни", да създаде и обучи иракска полиция.

Трето, САЩ трябва да потърсят партньори сред международните организации и други правителства, с които да споделят, доколкото е възможно, бремето на възстановяването. Експертите предлагат отпускането на хуманитарна помощ да бъде предоставено на ООН.

И последната, четвърта препоръка, е иракчаните да бъдат включени в процеса на преход. САЩ трябва да дадат гаранции, че иракчаните ще продължат да изпълняват ключови функции в обществените институции. Остава обаче въпросът за петрола.

САЩ трябва да оставят на бъдещото иракско правителство възможността "да определи петролната политика на страната".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.