В американския град Конкорд, щата Масачузетс, от 1 януари действа забрана за продажба на вода в пластмасови бутилки от 1 литър и по-малък обем. Ако магазините в града нарушат забраната, при първо нарушение собствениците им ще бъдат предупреждавани, на втория път ги очаква глоба от 25 долара, третия и следващите пъти – глоба от 50 долара.
Местните жители обаче имат възможност да си купуват питейна вода в пластмасови бутилки от съседните населени места.
Градският съвет на Конкрод наложи забраната след тригодишна кампания на местните природозащитници, съобщава The Hufflington Post. Отказът от пластмасата ще помогне да се намали количеството на отпадъците, а също така ще съкрати използването на изкопаеми горива, твърдят те.
По данни на екоактивистите, за производството на пластмасови бутилки в САЩ отиват над 17 млн. барела петрол. С горивото, получено от тези барели петрол, могат да се движат 1.3 млн. автомобили в продължение на една година.
По отношение на отпадъците се посочва, че през 2007 г. само 23 процента от изхвърлената пластмаса е била насочена за преработване. Общият обем на пластмасовите отпадъци в САЩ е бил 31 млн. тона през 2010 година.
Градският съвет на Конкрод не е пионер в борбата с пластмасовите бутилки. През 2009 г. австралийският град Банданун въобще забрани продажбата на бутилирана вода, независимо от обема на бутилките.
Решението на двете градчета обаче едва ли ще повлияе на пазара на вода в пластмасови бутилки. Населението на Банданун е около 2 хиляди души, а на Конкрод – около 17.5 хиляди.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Напълно съгласен с колегите-природозащитници по-долу. Я да си спомним приказката за царя, дето си пожелал де, що пипне, в злато да се превърне. Наистина натрупал неземни богатства на бърза ръка, по всеки път, щом се докосвал до храна, тя се превръщала в злато. А злато не се яде! Накрая умрял от глад, заради собствената си алчност. Та, така и човечеството в наши дни - сами се обричаме на болести, страдания и преждевременна смърт, като не уважаваме и унищожаваме майката-природа.
А при природни бедствия, катастрофи и аварии, каква вода да пият хората? Може би от локви? Нещас'ници!
До 4 Стъкленият амбалаж може да се използва многократно, а пластмасата е за еднократна употреба. Не знам откога живеете в Щатите, но вероятно си спомняте времето, когато ходехме с касички с празни бутилки за да купим пълни такива с лимонада например.А и бурканчетата за кисело мляко, бирата и т.н.т. Тогава пазарувахме с пазарски чанти.Не си купувахме найлоновите пликчета, които също са за еднократна употреба.А пластмасата се натрупва и не се разрушава дори за стотици години.А стъклото е просто разтопен …
кварц или ако искате- силиций. Това е естествен материал.Пластмасата е създаден от човека и несъществуващ в естествената природа такъв. Та така...Трябва малко да се поозапти потребителското общество и да се щадят природните ресурси и природата, като цяло.Имаме деца, природа трябва да остане и за тях, и за техните деца...А по-добу някой е дал един линк: http://www.youtube.com/watch?v=xc6LvdsyJ4U Погледнете го и вие. Светът не е само индустриално развитие.Всичко е въпрос на баланс и мярка.
А в Остин, Тексас, от тази година забраняват използването на полиетиленови торбички от магазините. Всеки си купува пазарски чанти, някои от които имат изолация, за да запазят ниската температурата от хладилниците, докато хората се приберат вкъщи. Саркастичен поглед за бъдещето на тъпото човечество, доведено до разруха от прекомерно осланяне на технологиите, дава филмът "Идиокрация" (Idiocracy, 2006). Препоръчвам го.
Gen. Augusto Pinochet: А стъклото да не би да расте по дърветата? Мнозинството от градския съвет на Конкорд са просто едни марксисти- хуманисти, които знаят кое е добро за човечеството и не оставят хората да направят сами избора си, а те решават за хората. Най-големите хуманисти и прогресивни водачи, които мислеха за народите си като цяло, а не за доброто на индивида бяха: Ленин, Хитлер и Сталин. Тези тримата избиха по ирония на съдбата най-много от съгражданите си. Ленин и Сталин директно ги …
избиваха с укази, терор и ползуваха Червената армия, а Хитлер индиректно изби германците като ги изпрати в Русия да гонят Михаля, а поради машинациите на група еврейски шмекери-банкери реши да изпрати в газовите камери и невинни жени, деца, старци, музиканти , писатели, художници и артисти от еврейско изповедание, забравяйки че те също допринесоха като граждани за издигането на Германия. Нямам доверие в политици, които знаят и налагат това, което е най-доброто за народа, а и дума не обелват за това как се чувствува индивидът под тези народни грижи.
Правилна забрана, но за много малък брой консуматори. Ще се зарием в отпадъци. Бабите ни са пиели вода само от пластмасови бутилки!
Това е поредното доказателство, че за човешката глупост няма почивен ден. А при екоактивистите тя направо блика на талази.