Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американски хеликоптер свален в Ирак

0 коментара

Хеликоптерът Чинук се разби край Амария, предградие на град Фалуджа, бастион на сунитите на 40 км западно от Багдад. По думите на говорителя всички убити и ранени са военнослужещи.

Той потвърди, че е било стреляно и по друг хеликоптер, който също пътувал към летището в Багдад. На борда на двата вертолета се намирали общо 57 военнослужещи, които заминавали в отпуск.

Американските военни в Багдад не потвърдиха причината за катастрофата. Първоначално те съобщиха, че машината е била ударена от ракета. По-късно говорител заяви, че хеликоптерът може да се е разбил, докато се опитвал да избегне ракетата. "Чинук" са големи хеликоптери, използвани за транспортиране на военни части, предаде Би Би Си.

Свалената машина е била почти напълно унищожена. Видеозапис показа американски военни, които изваждат телата на мъртвите и ранените изпод димящите отломки. Военни представители многократно предупреждаваха, че в Ирак са останали стотици неотчетени ракети "земя-въздух".

Жители на Фалуджа заявили, че са били изстреляни две ракети земя-въздух, но сама едната попаднала в целта.

Американски войници наредиха на журналистите да напуснат района и конфискуваха филми от фоторепортери, намиращи се на местопроизшествието, отбеляза Ройтерс.

В самата Фалуджа американски военен конвой беше ударен от бомба малко след нападението срещу хеликоптера. Според непотвърдени съобщения четири американски войници са били убити. Кореспондент на Би Би Си в региона съобщи, че някои жители на Фалуджа са празнували по улиците.

"Ден на съпротива"

Атаките станаха след като в петък американското и австралийското правителство призоваха за повишено внимание в Ирак, поради появилите се заплахи, че се готви "ден на съпротива".

Някои иракчани се радваха открито от случилото се. "Американците са свине. Ние ще продължаваме да празнуваме, защото този хеликоптер беше свален - голям празник", заяви иракски фермер, намиращ се близо до катастрофата във Фалдуджа, пред Ройтерс.

Американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд заяви, че САЩ ще продължат войната си срещу глобалния тероризъм и усилията за стабилизиране на Ирак.

"Това е трагичен ден за американците", заяви той пред телевизия Ай Би Си. "В дългата трудна война ние ще имаме трагични дни", посочи Ръмсфелд.

Един американски войник загина когато конвоят му беше атакуван призори в Багдад, а според непотвърдени данни повече от четирима американци са убити при нападение срещу конвой във Фалуджа.

Градът се намира в т.нар. "сунитски триъгълник" в централен Ирак, населявана в мнозинството си от мюсюлмани сунити и където съпротивата срещу коалиционните сили е изключително ожесточена.

С днешните жертви броят на американските войници, убити в Ирак откакто президентът Буш обяви края на мащабните бойни действия на 1 май, стана 138 - повече, отколкото загинаха в самата война.

Атаките станаха особено интензивни последната седмица, достигайки следно по 30 на ден.

Планирането и изпълнението на някои от последните нападения доведоха до извода, че въоръжената съпротива вече е по- организирана и координирана. Смята се, че освен местни поддръжници на Саддам Хюсеин, в тях участват и дошли отвън екстремисти.

САЩ мобилизират части от армията на Саддам

Неделната офанзива срещу американските сили бе предшествана от изявление на Пол Бремър, че САЩ искат да ускорят предаването на грижите за сигурността в ръцете на самите иракчани.

САЩ мобилизират части от бившите въоръжени сили на Саддам Хюсеин за формирането на новата иракска армия, призна Доналд Ръмсфелд пред репортери и каза, че планове за включването на цели единици от силите на Саддам в новата армия на Ирак има още отпреди края на войната.

Една от новите армейски части вече е сформирана по този начин, ще последват и други. Процесът е позабавен, защото трябва да се следи да не бъдат включени и привърженици на бившия президент Хюсеин, макар че стават и грешки, обясни Ръмсфелд.

Във връзка със засилващите се атаки срещу войските от коалицията в Ирак мнозина експерти смятат за голяма грешка американското решение за разпускане на редовната армия на Саддам Хюсеин, посочва Фрас прес. То бе взето след консултации с Пентагона от шефа на американската администрация в Ирак Пол Бремър въпреки препоръките на предшественика му генерал Джей Гарнър. Според Гарнър редовната армия в Ирак трябваше да се запази, за да се използва при възстановяването на страната и да се избегне включването на демобилизирани иракчани в съпротивата срещу коалиционните войски.

Ръмсфелд нарече успешен резултата от възстановяването на иракската полиция, гражданската защита и граничната служба с цел да се гарантира сигурността на Ирак. До момента в тях са набрани 100 000 иракчани от планираните общо 200 000. По численост те са вече вторият партньор в коалицията след американските войски, а идната година личният им състав ще надхвърли броя на хората в коалиционните сили, заяви Ръмсфелд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.