Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американските сили сменят стратегията за търсене на забранени оръжия в Ирак

0 коментара

Американските сили сменят стратегията си за търсене на оръжия за масово унищожение, след като в повечето подозрителни обекти, набелязани предварително от разузнаването не бе открито нищо, съобщи АП, цитирайки американски представители.

Досега са претърсени над 80 обекта, в които по данни на разузнаването на САЩ преди войната е можело да бъдат укрити химически и биологични оръжия и доказателства за ядрена програма, заявяват пред АП служители от Пентагона.

Възможните обекти са около 1000, но най-подозрителни са били стотина. Сред претърсените обекти са джамии, домове, фабрики и държавни ведомства. Някои от сградите са били съвсем празни.

Тъй като не са намерени запаси от химически и биологични оръжия, американските екипи изоставят списъка с обектите и ще решават къде да извършват проверки въз основа на нова информация, която получават от иракчани, посочва АП.

Според АП Белият дом изглежда ще се опита да снижи очакванията, че в Ирак ще бъдат открити такива оръжия.

Британският министър на отбраната Джеф Хун лансира днес идеята, че издирването на оръжия за масово поразяване в Ирак може да бъде отнето от ООН и да бъде възложено на страна, която не е участвала в коалицията, водена от САЩ и Великобритания.

"Винаги сме казвали, че би било полезно след пристигането на войските в Ирак и когато те започнат да издирват оръжия за масово поразяване, да има независима проверка", посочи Хун за радио Би Би Си.

"Наистина това би могло да мине през ООН. Но казвам също, че то би могло да се върши и чрез обективен информационен източник, осигурен от страна, която не е част от коалицията", добави Хун, цитиран от АФП.

Въпросът за връщането на оръжейните инспектори на ООН, обсъждан от Съвета за сигурност, противопостави САЩ, които са против, на Русия и Франция.

Снощи британският премиер Тони Блеър заяви след разговори в Лондон с испанския премиер Хосе Мария Аснар, че издирването на оръжия за масово поразяване налага необходимостта от "независима проверка".

Така Лондон се опитва да отхвърли подозренията, които може да обезценят политическата стойност на евентуалното откриване в Ирак на оръжия за масово унищожение.

Въпросът за наличието на забранени оръжия става все по-остър, тъй като опасността от тяхното разпространение послужи за главно основание на Вашингтон и Лондон за войната в Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.