Предвижда се през първия етап страната да бъде управлявана от Службата за възстановяване и хуманитарна помощ /СВХП/, която ще е подчинена на командващия военната операция генерал Томи Франкс. Тя ще надзирава разпределението на хуманитарната помощ и възстановяването на услуги от първа необходимост като снабдяване с вода, електроенергия и медикаменти. Този период ще продължи, докато силите на коалицията установят контрол над цялата страна.
През следващия етап властта ще бъде предадена на временни иракски власти, сформирани от представители на всички етнически и религиозни групи и на емигрантите. Ролята на САЩ постепенно ще се сведе само до даване на съвети.
"Така на иракчаните ще бъде дадена възможност да започнат незабавно процес на политическо и икономическо възстановяване на своята страна", посочи Улфовиц. "Най-важната задача на временните власти ще е да поставят основите за създаване на ново иракско правителство, като организират например местни избори или подготвят нова конституция."
През този втори период ще съществуват "паралелни министерства", оглавявани от американци и иракчани, уточни заместник-министърът. Управлението на дейностите като снабдяване с елекричество и с медикаменти постепенно ще преминава от американски към иракски служители.
Улфовиц не уточни колко време ще е нужно, за да бъде създадено временно правителство и то да поеме функциите си, колко американски военни и цивилни служители ще трябва да останат в Ирак след войната и колко време ще бъдат там, отбелязва АП. Агенцията цитира пояснението му, че плановете подлежат на промени, "след като пристъпим към осъществяването им".
През третия етап иракското правителство ще поеме изцяло контрола над страната, а неговата легитимност ще се основава на избори, произведени съгласно новата конституция, посочи по-нататък Улфовиц, но добави: "Намеренията ни са да прехвърлим управлението в иракски ръце колкото може по-скоро. Както каза и президентът Буш, САЩ няма да останат в Ирак по-дълго, отколкото трябва, нито ден повече от необходимото."
Пол Улфовиц се постара да успокои тревогите сред сенаторите по въпроса за следвоенната роля на ООН, посочва АП. Той каза, че ролята на организацията ще се реши от участниците в коалицията, иракския народ и членовете на ООН. Но добави: "ООН не може да бъде партньор в управлението. Не може да има ръководна функция."
"Това, което се опитваме да избегнем, е положение, възниквало и в други части на света - Ирак да се превърне в един вид постоянен протекторат на международната общност. Няма основания да стане така", изтъкна Улфовиц.
Идната седмица правителството на Буш започва "диалог в развитие" с видни иракски дейци и потенциални лидери за обсъждане на бъдещото управление на Ирак, съобщи още първият заместник-министър на отбраната.
Командващият военната операция в Ирак генерал Томи Франкс ще бъде домакин на срещите, в които партньори ще са трите страни-участници в коалицията. ООН, както и други държави от коалицията, ще бъдат поканени да присъстват като наблюдатели.
По БТА
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.