Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американският въздушен удар дава на Тилърсън силна позиция за преговорите в Москва

7 коментара
Рекс Тилърсън, сн. ЕПА/БГНЕС
Посещението на американския държавен секретар Рекс Тилърсън в Москва тази седмица ще бъде ранен тест дали правителството на Тръмп може да използва евентуалната инерция, набрана в резултат на удара по сирийска ВВС база, за изработване и осъществяване на стратегия за спиране на сирийската война. 
 
Още преди Тръмп да нареди миналата седмица ракетния удар по военновъздушната база в отговор на атаката с нервнопаралитичен газ, беше ясно, че при посещението на Тилърсън ще преобладават трънливи въпроси, включително за руската намеса в изборите в САЩ през 2016 г., за вероятното нарушение на важно споразумение за контрол над въоръженията и какво бъдещо сътрудничество, ако изобщо е възможно, може да има в борбата срещу "Ислямска държава". 
 
Сега пред Тилърсън - бивш петролен бос, стои задачата да избегне голяма конфронтация на САЩ с Русия, и в същото време да настоява за някакви отстъпки от руския президент Владимир Путин. Те включват ликвидиране на оставащите запаси от химически оръжия на сирийския президент Башар Асад и оказване на натиск върху Асад да преговаря за бъдещето на Сирия. 
 
Русия, наред с Иран, е главният поддръжник на Асад и нейната интервенция в сирийската война имаше решаващо значение той да укрепи властта си, макар и вече не върху цялата страна. Тилърсън каза, че не е видял твърди доказателства, че Русия е знаела предварително за атаката с химически оръжия, но в разговорите на 12 април смята да призове Москва да преосмисли подкрепата си за Асад. 
 
"Надявам се на конструктивни разговори с руското правителство, с външния министър (Сергей) Лавров, надявам се също Русия да подкрепи процес, който ще доведе до стабилна Сирия", каза Тилърсън в предаването "Седмицата" по телевизия Ей Би Си в неделя. 
 
Ракетният удар на САЩ в четвъртък, който имаше за цел да накара Асад да се откаже да използва отново химически оръжия, дава на Тилърсън повече тежест пред руските представители и ще даде импулс на неговите усилия, смятат наблюдатели и бивши американски служители. Тилърсън ще се срещне с висши руски представители в сряда и се очаква сред тях да бъдат Путин и Лавров. 
 
"Демонстрираната от правителството готовност да използва сила може да добави повече тежест към дипломацията", каза Антъни Блинкън, заместник на бившия държавен секретар Джон Кери. 
 
Американският въздушен удар, нареден по-малко от три дни след химическата атака, може да даде на Русия да разбере, че САЩ ще държат Москва отговорна за действията на Асад, добави Блинкън. Тилърсън трябва да бъде много ясен при срещите си и да изпрати на руснаците послание, че "ако вие не го озаптите, ние ще предприемем по-нататъшни действия", продължи Блинкън. 
 
В четвъртък Тилърсън каза, че Русия "не е спазила задължението си" да премахне сирийските химически оръжия съгласно споразумението от 2013 г.. Това, според него, показва, че тя или е причастна към газовите атаки, или "просто е некомпетентна". Осигуряването на руски ангажимент за елиминиране на химическите оръжия на Асад вероятно ще бъде първа точка в дневния ред на държавния секретар за преговорите в Москва, каза Евелин Фаркаш - бивш заместник-помощник министър на отбраната в администрацията на Обама.
 
РУСКОТО ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ АСАД 
 
Преговорите в Русия ще бъдат голямо изпитание за дипломатическите умения на Тилърсън. Като бивш главен изпълнителен директор в ЕксънМобил той има опит от правене на бизнес в Русия, но му липсва такъв в често публичните преговори, които международната дипломация изисква. Не е ясно освен това дали Тръмп, който е изразявал скептицизъм от многостранните институции като Европейския съюз и ООН, ще има търпение за продължителни преговори, каквито всеобхватно споразумение за Сирия би изисквало. 
 
Русия осъди американския ракетен удар и го нарече незаконен, а Путин каза, че той ще навреди на руско-американските отношения. Москва заяви също, че ще държи отворени каналите за комуникация с Вашингтон, но няма да разменя каквато и да е информация по тях. Това бе непредвиден развой на събитията за Тръмп, който неведнъж в миналогодишната предизборна кампания похвали Путин и казваше, че би желал да работи по-тясно с Русия за разгрома на "Ислямска държава". Само преди малко повече от седмица висши правителствени служители даваха сигнали, че отстраняването на Асад вече не е приоритет за САЩ. 
 
Според висш американски служител, важно е това, че Русия само замрази, а не прекъсна сътрудничеството със САЩ след американския въздушен удар. Лавров не отмени визитата на Тилърсън в Москва, което е знак, че Русия може да е склонна да толерира единичния (въздушен) удар. Към края на седмицата контактите все още продължаваха. 
 
"Те ще се опитат да прокарат черта около този инцидент", каза Алекзандър Вършбоу, бивш американски посланик в Русия при управлението на Джордж Буш-младши. "Те все още не се отказват да работят с правителството на Тръмп." 
 
Правителството на Тръмп иска също да държи фокуса в Сирия върху разгрома на "Ислямска държава", вместо да открива нов конфликт с Русия или със сирийското правителство. Според друг американски служител Москва ще разглежда визитата на Тилърсън и обсъждането на евентуално сътрудничество за прекратяване на използването на химически оръжия от Асад като мълчаливо признаване на статута на Русия като велика сила, което е една от амбициите на Путин. 
 
"Ударите не са непременно нещо лошо за Русия. Тя много трудно успя да накара президента Асад да седне на масата за преговори по някакъв що-годе смислен начин", каза Андрю Таблър, експерт от вашингтонския Институт за близкоизточна политика. Сега, според Таблър, руснаците могат изтъкнат заплахата от последващи американски удари като цена за продължаваща наглост на Асад.
 

По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #7

    Авторите на Ройтерс - мечтатели и наивници.

  2. Васил Митов
    #6

    Авторите не знаят нищо съществено, но се правят на пророци.

  3. анита хегерланд
    #5

    Тръмп ще бъде употребен от Пентагона така, както се случи и с Путин. Военните ухажват политиците, внушават им сила и когато напреднат на терен, започват своята война. Те не са се учили да воюват, за да си стоят у дома, нали?!

  4. Доналд Дък
    #4
  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  6. ...силни позиции?...самият факт,че стреляха и не улучиха е достатъчно за усмивка.../та сирийците въстановиха полетите от бомбандираното летища още на другия ден...да не се повтаряме с фактите,но повече от половината изстреляни ракете не паднаха там,където бяха насочени....че и деца убиха при тази им хуманитарна мисия....но тук,в медията, е пълна тишина за тези неприятни резултати....нищо учудващо...соросчо така иска./....да видим след тази среща какво ще стане.

  7. Доналд Дък
    #1

    Един ден историците ще признаят, че американците са направили първата успешна кибер атака срещу Русия, като са ги накарали да заложат на целия си пропагандно информационен ресурс за неясния Тръмп който вчера удари Сирия, утре Северна Корея, вдругиден Крим и т.н. , за вместо на константната и дипломатична Хилари, която не залагаше на военна сила.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.