Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американците може да накажат Обама на междинните избори

37 коментара
Американците може да накажат Обама на междинните избори
След дълга и тежка кампания, във вторник Америка провежда избори, които могат да отнемат контрола на демократите в Конгреса и да блокират законодателството на Барак Обама.

Тревогите около нестабилната икономика и недоволството от Обама доведоха републиканците до възможност да спечелят допълнителни места, които да им дадат мнозинство в Камарата на представителите, а според някои прогнози дори и в Сената, предаде Ройтерс.

Избиратели на Обама са разочаровани, че неговият икономически план не работи и затова смятат, че е нужно да се опита нещо друго.

Социологически проучвания и независими анализатори прогнозират, че Републиканската партия ще спечели най-малко 50 места в Камарата на представителите – доста повече от 39-те, които са им необходими, за да поемат контрола и да свалят сегашния председател на камарата Нанси Пелоси. Според някои оценки демократите рискуват да загубят над 90 места, които по-рано считаха за сигурни.

Републиканците очакват и сериозен пробив в Сената, въпреки че ще им бъде трудно да спечелят 10 места, които да им дадат мнозинство.

Американците гласуват за 435 представители в Конгреса, за 37 от общо 100 представители в Сената и за 37 от общо 50 губернатори на щати.

Ако републиканците спечелят контрол в Камара на представителите, Джон Бонър от Охайо би заменил Нанси Пелоси като председател на камарата, което би го направило втори в поредността на лицата, които могат при необходимост да заместят президента.

Дори републиканците да не успеят да спечелят 10-те мандата, които са им нужни, за да поемат контрола върху Сената, на демократите може да се наложи да си изберат нов лидер на мнозинството.

В Невада сенаторът Хари Рийд е изправен пред сериозно предизвикателство в лицето на Шарън Ангъл. Ангъл е фаворитка на движение "Чаено парти", което разтърсва американската политика с призива си за драстично намаляване на ролята на държавата, за по-ниски данъци и съкращаване на разходите.

Анализатори смятат, че независимо от изборните резултати, "Чаено парти" е безспорното политическо събитие на годината в Америка.

Обама спечели президентските избори преди две години с надежда да изведе Америка от дълбоката икономическа криза, но продължаващата висока безработица и разрастващият се бюджетен дефицит обърнаха много избирателите му срещу него.

Пазарите отбелязаха с повишение началото на изборния ден, тъй като инвеститорите са насърчени от перспективата за победи на републиканците.

Обама призован да смени висши съветници

В същото време в. "Уолстрийт джърнал" съобщава, че Барак Обама е под натиск да направи промени във вътрешния си екип и дори да отстрани свои висши съветници в отговор на изборното поражение, което предвиждат повечето партийни стратези.

Конфликтът е избил на повърхността след срещи през последните седмици, на които висшият съветник на президента Дейвид Акселрод е обсъждал комуникационната стратегия с основните стратези и висши представители на Демократическата партия.

Агенция Асошиейтед прес отбелязва, че в последните часове на кампанията демократите и републиканците настойчиво призоваваха своите привърженици да гласуват, особено в щати, където се очертава оспорвана надпревара за местата в Сената, като Пенсилвания, Невада, Илинойс, Колорадо и Вашингтон.

"Надяваме се, че сега американският народ ще избере ново начало", каза председателят на националния комитет на републиканците Майкъл Стийл.

Америка пред нова политика

Евентуална голяма победа на републиканците би сринала дневния ред на Обама през последните две години от мандата му, което може да вкара Вашингтон в политическа безизходица, освен ако президентът не успее да намери допирни точки с някои от най-яростните си критици. Най-засегнати биха били вътрешните проблеми като плановете на Обама в областта на данъците и разходите, но ефектът ще бъде усетен и в международен план - по въпроси като климатичните промени, търговията и контрола върху въоръженията.

Обама се прибра у дома в Белия дом, след като през уикенда обиколи четири щата, водейки трескава кампания. В последния месец той посети 14 щата, някои от тях по два пъти, в опит да разпали отново въодушевлението сред младите избиратели, либералите, чернокожите и независимите, чиито гласове го изстреляха в Белия дом.

Вотът ще оформи американската политика във време, когато Обама насочва вниманието си към кампанията за преизбирането си през 2012 г., а републиканците стартират процеса на избиране на кандидат, който да се изправи срещу него.

Социологическите проучвания показват, че сред републиканците има по-голямо въодушевление за гласуване, отколкото сред демократите.

Окончателните резултати от проведено в продължение на две седмици лично гласуване и предварителните данни от гласуване по пощата в двата най-населени окръга в щата Невада - Кларк и Уашо - показаха, че за разлика от демократите републиканците са убедили по-голям процент от своите избиратели да гласуват, макар че в гласуването демократите са имали предимство от 9000 избиратели.

Републиканците очакват силни резултати и на вота за губернатори

Очаква се републиканците да постигнат силни резултати и на изборите за губернатори в 37 щата и за щатски законодателни събрания. Тези надпревари са важни, защото след извършваното на всеки 10 години преброяване на населението щатите прекрояват окръзите, въз основа на които се попълва състава на Конгреса.

Политическата обстановка в Америка се промени драстично, откакто през 2008 г. демократите увеличиха мнозинството си в двете камари, възползвайки се от икономическите страхове на избирателите, от популярността на Обама и от това, че им беше дотегнало от президентството на Джордж Буш-младши. Някои дори се зачудиха дали на републиканците няма да са им нужни десетилетия, за да се възстановят.

Но негативните настроения към управляващия елит и икономическите тревоги не изчезнаха и сега, когато демократите контролират Белия дом и Конгреса, общественият гняв е насочен срещу тях. Аморфното движение "Чаено парти" е най-ясният изразител на този гняв. То действа стимулиращо за републиканците, въпреки че изхвърли от борбата някои партийни ветерани.

Републиканците извличат изгода и от промените в разпоредбите за финансиране на политическа дейност, произтичащи от решение на Върховния съд, което направи по-лесно за корпорации, сдружения и други групи да дават пари за избори.

Демократите казват, че са наследили икономика, намираща се в окаяно положение, и че са успели да предотвратят финансов срив и рухване на американската автомобилна промишленост. Те обаче разбират, че трудно ще спечелят изборите, като твърдят, че нещата са могли да бъдат и по-лоши.

Открояващото се постижение на Обама - радикална здравна реформа - не помага на неговата партия. Либералите я критикуват като твърде скромна, а консерваторите - като прекалено скъпа и натрапена.

Демократите понясат загуби и заради спадащата популярност на Обама. Някога възхваляван за своята енергичност и способност да вдъхновява, сега той е критикуван като прекалено академичен и отдалечен от обикновените хора.

"Тези избори са изцяло свързани с Обама, с това голямо мнозинство в Конгреса, и с това, което демократите правят през последните две години", каза в интервю за Асошиейтед прес лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл.

Сред сенаторските места, които демократите биха могли да загубят, е това на Илинойс, заемано някога от Обама. Евентуална победа на републиканеца Марк Кърк над демократа Алекси Джанулиъс би имала огромно символично значение за републиканците и би увеличила много шансовете им да спечелят Сената.

Демократите вероятно ще си запазят сенатското място в Делауер, заемано някога от вицепрезидента Джо Байдън, защото републиканците номинираха подкрепяната от "Чаеното парти" Кристин О'Донъл вместо по-умерен кандидат. Странните коментари

на О'Донъл в предишни интервюта по телевизията, включително изказване, в което тя призна, че едно време се занимавала с магии, я превърнаха в обект на подигравки във вечерните комедийни шоута. Опитите ѝ да се защити не помагат. В един телевизионен клип тя заяви: "Не съм вещица."

Сред демократите също има ексцентрични кандидати. Борещият се за място в Сената губернатор на миньорския щат Западна Вирджиния Джо Манчин се снима в телевизионен клип с пушка в ръка, за да покаже позицията на своята партия към

законодателството за климатичните промени. В клипа Манчин зарежда ловна пушка и стреля в мишена, на която пише "Законопроект за ограничаване и търговия с парниковите емисии".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Американец
    #42

    той вършее

  2. Господ
    #41

    Нищо запомнящо не направи до сега (освем че е негър)

  3. z
    #40

    Поговорката е турска.Но е вярна!

  4. Crusader
    #39

    "...Републиканците извличат изгода и от промените в разпоредбите за финансиране на политическа дейност, произтичащи от решение на Върховния съд, което направи по-лесно за корпорации, сдружения и други групи да дават пари за избори."----------------------------------------------Това изказване е чиста проба демагогия от страна на демократите, защото самите те са облагодетелствани от милиарди долари, които наливат в тяхната партия профсъюзите и някои либерални корпорации като например Майкрософт.

  5. инфо
    #38

    "...Това изказване е чиста проба демагогия от страна на демократите, защото самите те са облагодетелствани от милиарди долари, които наливат в тяхната партия профсъюзите и някои ЛИБЕРАЛНИ КОРПОРАЦИИ като например Майкрософт"ЛИБЕРАЛНА КОРПОРАЦИЯ? Няма такова животно!

  6. 07
    #37

    онези хора не са балъци като нас..или ..или

  7. инфо
    #36

    Това ще да е нещо като "дървено желязо"...КОРПОРАЦИЯ (на латински: corporatio — обединение) е обединение на физически лица, което има статут на юридическо лице, което е независимо от физическите лица, които го създават или с други думи е самоуправляемо. В широкия смисъл на думата под кооперация се разбира всякакъв вид обединение с икономическа цел. Първите корпорации възникват в Древен Рим.Обяснено с прости думи, кооперацията е като човек, създаден от закона, поради което трябва да плаща данъци и

  8. Crusader
    #35

    Хайде сега не се прави, че не разбираш за какво става реч.Либерални коропорации са такива, които спонсорират либералите в САЩ.Освен Microsoft, за която писах преди, други големи спонсори на демократическата партия са Boeing и General Electric.

  9. инфо
    #34

    Под една предна статия само напомних учтиво една-две истини - и бях засипан с помия от няколко простака. Тогава нито имах желание, нито време да отговарям на простотии и oткровени лъжи на циментирани мозъци, които или имат пълна амнезия, или са откровени лъжци, (аз лично смятам, че са по много от двете) Сега имам малко повечко време за разпускане и ще покажа накратко - както те призоваха - със стари НАШИ (т.е. мои и техни постинги) КОЙ КАКВО Е ПИСАЛ И - да използвам тяхната лексика - кои са "говедата",

  10. Crusader
    #33

    Относно: до "инфо"-рмирания Автор: Crusader Получено на: 2 Ноември 2010 18:23 "...Лора полагаше огромни усилия да спази договорката и да не напусне Буш преди изтичане на мандата му, а няколко пъти и отива да спи в отсрещния на Белия Дом хотел..."----------------------------------------------Абе аз никога не съм се съмнявал в качествата на българските тайни служби, но ти определено надхвърли очакванията ми. За да знаеш такива детайли от личния живот на президента Буш и жена му, явно доста "бръмбарчета" си подслушвал или си надничал със скрити камери из Белия дом.Другия вариант е да импровизираш, на базата на илюзорни халюцинации, след употраба на опиати. Ама не ми се вярва....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.