Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Амнести интернешънъл пак критикува България за полицейско насилие

0 коментара

Има множество съобщения за случаи на малтретиране и насилие от страна на полицейски служители в България, пише в годишния си доклад правозащитната организация Амнести Интернешънъл. В много от случаите жертви на подобни нарушения на човешките права са ставали членове на ромската общност, пише още в доклада, в частта му за България.

Амнести интернешънъл пише за случаи на полицейска бруталност срещу роми, както и за растящото социално напрежение, което според доклада често било изостряно от расистка дискриминация. Сред примерите тук е посочен случаят в село Мечка, Плевенско. Убийството на един българин там е станало повод за инициатива на българските жители на селото да прогонят живеещите там роми. Даден е и пример с обгарянето на 16-годишния младеж от ромски произход Цветалин Петров в полицейското управление във Видин.

Случаите на полицейско насилие са били най-често по време на предварителното следствие, при задържане на заподозрени и през първите часове на ареста. Посочени са случаи с побоя над бизнесмена Генчо Тончев и на неговия син в Димитровград, както и насилието срещу моряци от Гана от кораба "Олга" в Бургас.

"И през 2000 година властите в България не взеха мерки за реформиране на закона за полицията". Според Амнести интернешънъл законът позволявал на полицейските служители да използват огнестрелно оръжие при недопустими според международните стандарти обстоятелства. Посочен е случаят с 19-годишния Трайчо Димитров Любомиров, който бил арестуван и чийто труп бил закаран по-късно в моргата с куршум в главата, а също и с 14-годишния Атанас Джамбазов от Сливен, който бил прострелян от полицай при опит за кражба.

В доклада на Амнести интернешънъл за България се критикуват нечовешките условия в някои домове за деца с увреждания, съпроводени с унизително и грубо отношение.

"Правото на свободно изразяване на мнение продължава да търпи ограничения", смятат още правозащитниците. Примерът тук е със задържането на плевенчанина Александър Канджов.

Амнести интернешънъл критикува и екстрадирането на йорданеца Ахмад Наим Мохамед Муса от България през август миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.