Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Амнести интернешънъл“: Речта на омразата достига нивата от времето на Хитлер

11 коментара
“Амнести интернешънъл“: Речта на омразата достига нивата от времето на Хитлер

Речта на омразата по света достига нива, невиждани от 30-те години на миналия век, се казва в годишния доклад на правозащитната организация „Амнести интернешънъл“ за състоянието на човешките права по света, предадоха световните агенции, цитирани от бТВ. Тази “токсична“ риторика е направила света по-опасно и „по-мрачно“ място, допълват от организацията. Докладът посочва случаи на нарушенията на правата на човека в 159 държави през изминалата 2016 г.

“През 2016 година циничното използване на риториката “ние срещу тях“ , омразата и страхът са придобили глобална популярност до ниво, невиждано от 30-те години на миналия век“, когато Адолф Хитлер идва на власт в Германия, предава АП.

“Пределите на това, което е приемливо, се променят. Политиците безсрамно и активно легитимират всякакъв род пропита с ненавист риторика и политики, основаващи се на идентичността на хората – расизъм, омраза към жените и хомофобия. Първата мишена са бежанците и ако това продължи през 2017 година, други ще се озоват също в позицията на атакувани“, се казва в доклада.

В доклада се посочва разпореждането на американския президент Доналд Тръмп за затварянето на границите на САЩ за гражданите на седем държави, което бе блокирано от американските съдилища. Друг пример е “незаконното и безотговорно“ споразумение между ЕС и Турция, позволяващо да се изпращат кандидати за убежище обратно в Турция, посочва докладът.

Поименно са споменати още унгарският президент Виктор Орбан, турският президент Реджеп Тайип Ердоган и филипинския президент Родриго Дутерте. Те са определени като лидери, които “със своите слова преследват безмилостно цели групи от обществото, нарочват ги за изкупителни жертви и разпространяват идеята, че някои хора са по-малко човечни от другите“.

В доклада се казва още, че правителствата по света “си затваряха очите за военни престъпления и договаряха сделки, които подкопаваха правото на хората да поискат убежище, приемаха закони, които нарушаваха свободата на словото, подстрекаваха към убийството на хора, просто защото те са обвинени, че употребяват наркотици, оправдаваха мъченията и масовото следене и разширяваха драконовските полицейски правомощия“, предава АП.

“Фундаменталните идеи за човешко достойнство и равенство бяха поставени под заплаха през годината. Стана рутина бомбардирането на болници в Сирия и Йемен, в която бежанците бяха изтласквани обратно в зоните на конфликт и в която имаше сериозни мерки за заглушаване на дисидентите от правителства по целия свят“.

“В Европа страховете от тероризма доведоха до мерки, които едно време бяха възприемани като изключителни, а днес са част от обикновеното наказателно законодателство в няколко страни. Франция и Великобритания сега позволяват домашни арести да бъдат налагани въз основа на доклади на тайните служби, които не могат да бъдат обжалвани ефективно от засегнатите. Новият британски закон за следенето “прави значителна стъпка към една действителност, в която правото на личен живот е непризнато“, допълват от “Амнести“, цитирани от ДПА.

Организацията критикува четири от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН – Великобритания, Франция, Русия и САЩ, че активно подкрепят сили, отговорни за нарушения на правата на човека в продължаващите конфликти в Сирия, Йемен, Либия и Ирак.

Други бликоизточни страни, в това число Египет, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, са критикувани, че не организират справедливи процеси за хора, обвинявани във връзка с националната сигурност и с тероризма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #11

    Руснакът трол с конячния ник все иска нещо да му се обяснява. Нали дядо е бил я директор кольхоза я партийны секретар. А иначе е всеизвестно, че българския клон на амнести е пълен с русофили - руснаци, съпрузи на руснаци и т.н. Достатъчен повод путин добре да им "помага"...

  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #10
  3. Илиев Пешо
    #9
  4. Горскио
    #8

    Филипинският президент Дутерте използува език на омразата срещу наркодилърите. .о И това е лошо .о Амнести са организация за бунището

  5. Васил Попвасилев
    #7

    Колко внимателни и толерантни са от "Амнести" към Асад и Путин! Причинно-следствената връзка за бежанските потоци е пред очите ни. ИДИЛ е зло, но все още не е бомбен килим, от който всъщност бягат милионите.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  7. edin.drug
    #5
  8. иху,у,у,у
    #4

    ..."Езикът на разделението, който използват политици като новоизбрания американски президент Доналд Тръмп или турския президент Реджеп Тайип Ердоган или унгарския премиер Виктор Орбан, правят света все по-несигурно място, е записано още в анализа, публикуван на страницата на организацията."..интересно! Значи, може да изпепелиш цяла една страна с бомбите си,но като говориш сладки приказки правиш света по-добър?....лицемерието на подобни организации е на показ....

  9. Dr. Web Browsing
    #3

    Сами си го причиняваме като се фиксираме непрекъснато върху този факт ("речта на омраза"). От тази позиция, любителите на конспирации, глобални и локални, могат да развият своите тези и антитези, а медиите, според мен, естествено че имат не малка "заслуга" в тази "дирижирана фиксация". Изводът е само един: трябва да са намалят до "нормално допустимите" тези нива на "генериране" на омраза, както и на "облъчването" на публиката с нея.

  10. Сандокан
    #2

    Факт. По нивата на речта на омразата, по степента на недоверие в либералната демокрация и по диктаторските тенденции сме точно като във времето преди ВСВ. За съжаление, България днес не е като България през 1939, няма лидер като цар Борис, няма човечност и задръжки, няма църква, няма интелигенция, няма отговорни политици, няма националисти, а руски патриоти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.