Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Амнести Интернешенъл": Натискът върху независимите медии в България се усилва

3 коментара
"Амнести Интернешенъл": Натискът върху независимите медии в България се усилва

Постоянни заплахи и тормоз, неправомерни съдебни дела от държавни служители и бизнесмени. Това са констатациите в годишния доклад за състоянието на правата на човека на световната организация "Амнести Интернешенъл" по отношение на медийната среда у нас. Отчита се все по-засилен натиск срещу независимите медии и журналистите, които отразяват теми, свързани с организираната престъпност, корупцията или правата на малцинствата.

В България всеки втори журналист е бил подложен на неправомерен натиск, а всеки десети е бил заплашван със съд, казват от "Амнести", цитирайки доклад на Асоциацията на европейските журналисти у нас. Става дума за т.нар. „дела-шамари“, чиято цел е сплашване на медиите да не се занимават с определени теми. Това са искове за големи суми, в повечето случаи необосновани.

"Това имаше възпиращо въздействие върху отразяването на събитията и доведе до увеличаване на автоцензурата. Журналистите и правозащитниците, живеещи извън столицата София, бяха особено уязвими към сплашване. Големите медии останаха под контрола на политици и олигарси, което допълнително подкопаваше редакционната независимост и ограничаваше достъпа до информация", пише в доклада на организацията.

Освен влошаване на състоянието на медийната свобода от там отчитат и проблеми със спазването на правата на мигрантите. Посочва се, че мигранти често биват отблъсквани от граничната охрана. Увеличават се и случаите на домашно насилие, а престъпления от омраза на хомофобска и трансфобска основа остават извън Наказателния кодекс.

От "Амнести" отчитат, че през миналата година парламентът е одобрил законопроект, с който се премахва утежняващото вината обстоятелство по делата за клевета, когато е по адрес на държавен служител. Новите текстове обаче бяха приети само на първо четене.

"През ноември партия "Възраждане" предложи законодателство, което публично да заклейми хората и организациите, получили финансова подкрепа от чуждестранни източници, като "чуждестранни агенти", да ги глобява за неразкриване на чуждестранни дарения и да им забрани да извършват политическа или образователна дейност. Гражданските организации предупредиха, че такъв закон би накърнил свободата на изразяване и сдружаване", пишат от организацията.

Бежанци и мигранти

България е критикувана заради практиката да се връщат мигранти обратно в Турция, която МВР прилага от години. Освен това има тенденция молбите за закрила, подадени от граждани на Афганистан, Алжир, Бангладеш, Мароко и Тунис, се отхвърлят автоматично.

Организацията по приемане на бежанците от Украйна също не е на ниво, става ясно от доклада. В него се посочва страната ни е приела 1 млн. души и е осигурила достъп до образование и здравеопазване на около 150 хил. които останаха у нас. В същото време обаче се отбелязва, че много украинци са напуснали България заради несигурност около програмата за хотелско настаняване.

"На няколко пъти властите временно настаняваха украински бежанци, включително семейства с деца, в център за временно настаняване в Елхово, който е планиран като място за задържане на хора, влезли незаконно в страната", пише в документа.

Насилие

Ръстът на случаите на домашно насилие се отчита по време на пандемията от коронавирус. В България обаче броят им продължава да нараства и след премахване на противоепидемичните мерки. Едновременно с това държавата не реагира с адекватни мерки и не бяха приети промени, които трябваше да синхронизират националното законодателство с международните стандарти.

Властите не са разработили и стратегия за справяне с дискриминацията, основана на сексуална ориентация или полова индентичност. Посочени са два случая – нападението срещу центъра RainbowHub, извършено от Боян Расате и решение на Европейския съд по правата на човек, според което държавата трябва да плати обезщетение на майката на загинал мъж, загинал при хомофобско нападаение.

За случая с RainbowHub Расате бе признат за виновен, но се размина само с глоба от 3 хил. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #3
    Отговор на коментар #1

    А всичко е толкова лесно. Вместо да се мориш с тия чаршафи, си пиеш навреме хапчетата.

  2. rusonefil
    #2

    Кои са тия независими медии, че не се сещам?

  3. Dora Apostolova
    #1

    Поредното поръчково изследване на "Амнести интернешънъл" , забравящо да спомене за политическата дискриминация в България

    Поредните ала бала , по соровски ПОРЪЧКОВИ направени изводи на нашата СДСария, без да казват ПРИЧИНАТА.
    "Амнести интернешънъл" в последно време се прочу с поръчковите си и дезинформиращи обществеността "изследвания", особено за войната в Украйна.

    На това ново поръчково от нашата СДСария на Сорос( чийто олигарси са "черните каси" на СДСарията, пълни с крадени пари и

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.