Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Амнести интернешнъл" разкритикува условията на живот на бежанците в България

5 коментара
"Амнести интернешнъл" разкритикува условията на живот на бежанците в България

Бежанците в България са настанени в много лоши условия, смятат от правозащитната организация "Амнести интернешнъл". Активистът на организацията Барбора Черноселкова сравни пред БНР в събота условията в българските бежански лагери със ситуацията в Унгария, където е била допреди няколко дни.

„Аз посетих центровете, които са по границите и видях стотици хора, които са в същото положение, както бежанците в Унгария. Някои от хората ни казаха, че помещенията са препълнени. Освен това аз бях ужасена от начина, по който бяхме пазени. Ние не можехме да се движим свободно в центъра. Зад нас постоянно имаше някой и ние не можехме да говорим свободно с бежанците. Хората ни казваха, че не искат да останат повече в България. Те направо не могат да повярват, че няма осигурени най-елементарни условия за тях“, разказа тя.

По думите ѝ това, което я е изненадало най-много е, че след 2013 г. броят на бежанците, които идваха към България, започна да намалява.

„Това създаде усещане сред организациите, които се борят за спазването на човешките права, че страната ще подобри местата условията, в които се настаняват бежанците. Очакваше се да работи и за интеграцията на бежанците. Това обаче не се случи. Особено в центъра в Харманли“, добави Черноселкова.

Тя подчерта, че Европа трябва да търси дългосрочно решение на бежанския проблем като освен спешните мерки по настаняването на хората, трябва да се намери начин за тяхната интеграция. Според нея в следващите две години вероятно на континента ще дойдат милион и триста хиляди бежанци.

„Тук има два въпроса. Първият е проблемът с нелегалното преминаване на хора и осигуряването на сигурни пътища за бежанците. Именно това е причината, поради която хората умират в морето или преживяват изключително големи трудности, удряни са и са блъскани от полицията. Другият въпрос, който искам да отбележа, е за квотите. Категорично искам да подчертая, че ние не говорим за квоти, а за хора и за спазване на човешките права. Трябва да има много бързо решение за преместването на хора в различни държави от граничните страни. Абсолютно ясно е, че Унгария не може да се справи сама с тази ситуация. Там идват стотици хиляди хора, на които трябва да им бъде осигурена възможност да продължат пътя си в други страни - членки на Европейския съюз“, посочи Черноселкова.

Според нея трябва да има много сериозна финансова подкрепа за граничните страни на ЕС, каквито са Гърция, България и Унгария. Те трябва да подобрят организацията си за приемане на бежанците и местата за настаняване. Случаят с България обаче категорично показва, че трябва да има и доста добър контрол как правителствата харчат парите, които са осигурени за справяне с бежанската криза, смята още Барбара Черноселкова от "Амнести Интернешънъл".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Десен бесен
    #5

    За бежанците България гарантира 600 лева издръжка на месец, а за пансионерите 200 лева. Какво е мнението на Амнести по въпроса?

  2. И какво от това
    #4

    Гневен съм! Амести да разкритикува условията за живот на редовите българи след 26 години демокрация, корупция до небесата и прегрътки и целувки между нашите корумпета и западните лидери! В Германия помощите за бежанец са по-големи от средната работан заплата у нас!

  3. milan
    #3

    "Амнести интернешнъл" да изследва условията на живот на българите в България.

  4. безпартийна
    #2

    А разсъждавайки по-глобално, тази бежанска вълна ще измени сериозно демографската картина в Европа. И което е по-страшно, ще измени цивилизационния й модел. Интегрирането на милиони араби е невъзможно в условията на съвременна Европа. Това е ново преселение на народите, независимо по какви причини се случва. Европа не е готова да приеме това, а и никой не би могъл да я съди. Спомнете си обаче историята на древен Рим и нашествието на варварите. За разлика от тогава, сега е предварително ясен причинителят на това преселение. И това е Ислямска държава. Умните хора се борят с причинителят на болестта, а не със симптомите.

  5. безпартийна
    #1

    Ако това са бежанци, спасяващи живота си, не би трябвало да протестират след като България поне им го гарантира. Гарантира им подслон и храна, може да не е първа класа. Има българи, които живеят при много по-лоши условия. Те какво да кажат?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.