Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Амнести критикува България, че доставя оръжие в Близкия изток и Северна Африка

13 коментара
Амнести критикува България, че доставя оръжие в Близкия изток и Северна Африка

САЩ, Русия и ред европейски държави, включително и България, са доставяли огромни количества оръжия на репресивни правителства в Близкия изток и Северна Африка преди тазгодишните въстания, въпреки че са имали доказателства за значителния риск от това да се използват за нарушения на човешките права, съобщи Амнести Интернешънъл.

В доклада на Амнести се посочва, че основните доставчици на за тези страни са Австрия, Белгия, България, Чехия, Франция, Германия, Италия, Русия, Великобритания и САЩ.

Най-малко 11 държави са осигурили военна подкрепа или са позволили износа на оръжия и боеприпаси за Йемен, където близо 200 протестиращи т. г. изгубиха животите си. В това число България, Чехия, Германия, Италия, Русия, Турция, Украйна, Великобритания и САЩ.

"Тези открития отразяват яркия провал на настоящия контрол на износа на оръжия и всичките му недостатъци. Те подчертават и необходимостта от ефективно, глобално споразумение за търговия с оръжия, което да отчита в пълна степен необходимостта от спазване на човешките права", заяви Хелън Хюз, главен изследовател на на търговията с оръжия.

"Правителствата, които днес твърдят, че са солидарни с народите в Близкия изток и Северна Африка, са същите като онези, които доскоро доставяха оръжията, куршумите и военното и полицейското оборудване, използвани за убиването, раняването и произволното задържане на хиляди мирни протестиращи в Тунис, Египет, Сирия и Йемен", отбелязва Хюз, цитиран от БГНЕС.

Въпреки продължаващите брутални репресии на демонстрантите, международната общност не предприе конкретни действия, за да спре потока от оръжия към Йемен.

Сдобиването с информация за оръжията, доставяни на Сирия, е трудна задача, тъй като едва няколко правителства го докладват официално. Известно е обаче, че най-големият износител на оръжия за Сирия е Русия – близо 10% от общия износ на страната отива към Дамаск.

Амнести подчертава, че голяма част от оръжията, открити в Либия, са произведени или от Съветския съюз, или от бивши комунистически държави. Значителна част от боеприпасите на поддръжниците на Кадафи са китайски, български и италиански.

Най-малко 20 държави са продавали и доставяли оръжия, боеприпаси, сълзотворен газ и оборудване за борба с безредиците на Египет. Най-големият износител са били САЩ, които за срок от година са осигурили стока за общо 1.3 млрд. долара.

Сред останалите топ износители са Австрия, Белгия, България, Италия и Швейцария.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Ами България ще критикува,кой друг? Що не смее да критикува основните доставчици, т. е. работодателите си? Тая организация отколе е известна с двоен стандарт и манипулации!

  2. Анонимен
    #12

    Ей, подведоха това население...Тя демокрацията не била за всички, а само за избрани, които да я ползват наследствено...

  3. Анонимен
    #11

    Всичко е въпрос на интерпретация-режими,демокрация.Важното е ВПК да си пласира оръжията,а кой каквото иска нека си приказва.Истината е,че малките държави винаги са били губещи в голямата игра наречена политика.

  4. Анонимен
    #10

    Тов е простотия. След падането на Живковизма, няма износител на оръжие от България, който може да ползува старите контакти на Кинтекс. Демек Амнести трябва да се застрелят, че клеветът една невинна страна!

  5. Анонимен
    #9

    Кой миропомазан от България продава оръжие в тоталитарни страни? Пишете му името. Защото не може да има анонимна отговорност. И да се правим на защитниците на правдата.

  6. Анонимен
    #8

    Браво на българските фирми, че поне на едно - две места са успели да се наредят сред топ-вносителите на оръжие и боеприпаси! Щом няма ембарго, щом всичко е законно - да продават! Правозащитните организации да не размахват пръст на другите, а да погледнат себе си и да кажат, доколко е "морално" да получават пари от "моралния" Джордж Сорос (както ги разкриха наскоро в САЩ).

  7. Анонимен
    #7

    Колкото имат морално право американци и руснаци да продават оръжие толкова би трябвало да имаме и ние. Франция до неотдавна продаваше оръжие на Кадафи. Защо е в Шенген тогава. Моралът е категория , която няма нищ общо с икономиката и бизнеса.

  8. Анонимен
    #6

    Шенген през крив макарон.

  9. Анонимен
    #5

    Еми да започне да си лакира ноктите,може и да мо отива.

  10. Анонимен
    #4

    Какво да ви кажа, неправителствените организации трябва да си оползотворяват бюджетите. Мине се не мине време и пак ревнат. Забелязвате ли кои държави са сред най-големите износители? По-скоро трябва да се гордеем, че попадаме сред тях и че все още нещо се изнася от нашата загиваща държава. Плюс това заглавието е поднесено журналистически провокативно - от текста излиза, че Амнести критикуват почти всички индустриално развити държави. А това, че търговията с оръжия и с фармацевтични продукти никога няма да спре е ясно на всеки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.