Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Аналитични центрове като ЦЛС вече имат влияние и извън България

0 коментара

Аналитични центрове като българския Център за либерални стратегии (ЦЛС) вече са надскочили националната рамка на България, заяви в интервю за радио Дойче веле Гералд Кнаус от Берлинския изследователски център. Германският тинк-танк има постоянни бюра в Берлин, Брюксел, Скопие, Прищина, Белград и Истанбул.

Основната тема на нашата аналитична работа е развитието на европейската външна политика в региона, който все още не е станал част от ЕС, тоест, т. нар. периферия на Европа, обяснява Гералд Кнаус.

Анализите ни показват, че съществува едно разкрояване на региона на Югоизточна Европа, което може да забави още повече развитието на и без това изоставащите Западни Балкани и да ги превърне в гетото на Европа, добавя германският политолог.

Според Гералд Кнаус и колегите му от Берлинския изследователски център съществува раздвоено отношение към страните в региона на Югоизточна Европа. От една страна, Брюксел поставя новите членки на Евросъюза от Централна Европа, както и България, Румъния, Хърватия и Турция - страните, които вече са във влака, който води към членството в Европейския съюз. А от другата страна са страните, които все още не са се качили в този влак, страните от Западните Балкани - Албания, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина.

Аз вярвам във фундаменталната роля на тинк-татковете, казва Гералд Кнаус. Публичното говорене по нови теми, по актуални проблеми е основният инструмент на тези аналитични центрове за влияние върху средата. Те са не само посредници между различни гледни точки сред политическия елит на национално ниво, те са посредници и между регионални институции. Тяхната дейност дори все повече се интернационализира. И мога да кажа, че българските тинк-танкове са една добра илюстрация за промяна на средата чрез актуални политически дискусии, казва Кнаус пред радио Дойче веле.

Способността им да формулират креативни идеи, да се фокусират върху реални проблеми, да ги уговарят публично, да сближават различни гледни точки е инструментариумът, който отдавна е превърнал българския тинк-танк сектор в самостоятелен играч, смята германският политолог.

В началото на тази година ЦЛС, ръководен от политолога Иван Кръстев, бе избран от четири големи чуждестранни фондации, сред които германската Робърт Бош, да координира специална комисия, която да изработи визия за евроинтеграцията на страните от Западните Балкани. Сред членовете на международната комисия за Балканите са и двама бивши президенти - на Македония Киро Глигоров и на Германия Рихард фон Вайцзекер, посочи Кнаус.

По думите му българските мозъчни тръстове участват в създаването на реалности не само в България, но и в Европа. Наскоро представители на аналитични центрове от България са участвали в международен брейнсторминг по инициатива на еврокомисаря Хавиер Солана, каза още Гералд Кнаус.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.