Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анализ на МВФ на състоянието на българската икономика

0 коментара

В периода 1989 -1997 г. брутният вътрешен продукт на България е спаднал с повече от една трета, докато след 1997 г. е нараснал с 11 на сто, се припомня в анализа на МВФ на сегашното положение на българската икономика. Инфлацията се намира под контрол след състоянието на хиперинфлация от 1996 - 1997 г. и външният дълг е спаднал от 100 на сто от БВП през 1997 г. до 80 на сто понастоящем.

Подобни положителни резултати са станали възможни благодарение на предпазливата фискална политика, както и на ограничаването в растежа на работните заплати в държавните фирми, смятат в МВФ.

Валутният борд в България се ползва с широка обществена подкрепа, твърдят от ръководството на организацията. Резултати от фиксирането на лева към германската марка и впоследствие към еврото са ниските лихвени проценти, нарастването на валутните резерви и подобряването на банковата ликвидност.

Темповете се забавят през 2000 г.

МВФ отбелязва забавяне на темповете на извършване на структурните реформи през 2000 г. Така например внасянето в парламента на енергийния закон е било отложено с 6 месеца, парламентарното одобрение на промените в Кодекса на труда са били отложени с 9 месеца до март 2001 г. Въпреки че промените в Закона за приватизацията са били одобрени още през ноември 2000 г., новите стратегии за продажба на телекомуникациите и на тютюневите монополи все още се очаква да бъдат приложени.

По отношение на макроикономическото положение, от МВФ смятат, че конкурентноспособността на икономиката нараства, за което свидетелства бързото увеличение на износа. Рекордно големите преки чуждестранни инвестиции покриват дефицита в текущата сметка, а брутният валутен резерв е достигнал 3,5 млрд. долара в края на 2000 г.

Предизвикателствата

Въпреки положителното развитие остават редица предизвикателства, твърдят от МВФ. На първо място това е високата безработица. Следва дългият път преди присъединяването към ЕС. За преодоляване на тези проблеми българското правителство трябва да премахне големите структурни пречки пред икономическия растеж и пред създаването на напълно конкурентна икономика. Проблемите идват от неефективността на индустрията, голямата енергоемкост на производството и бюрократизма, уточняват от МВФ.

Положителната оценка

Ръководството на МВФ е доволно от прелома в икономиката, постигнат в рамките на 3-годишната програма. Той намира израз в по-високия растеж, в резкия спад на инфлацията, както и във факта, че не е допуснато голямо увеличение на външния дълг.

МВФ отдава тези резултати главно на успеха на валутния борд, подкрепен от строга финансова политика и на значителния напредък в прилагането на плановете за големи структурни реформи. Въпреки това ръководството на Фонда си дава сметка колко много още неща трябва да бъдат извършени, за да се създаде динамична пазарна икономика, да се съкрати безработицата и да се изпълнят условията за присъединяване към ЕС. За да се постигат тези цели е жизненоважно да се поддържа благоразумна макроикономическа политика и да продължат структурните реформи.

Ръководството на МВФ се надява, че икономическото положение ще продължава да се подобрява през 2001 г., ако няма политически сътресения при парламентарните избори и ако бъдат избегнати рисковете от икономически спад. Тези рискове включват възможността за по-рязък от прогнозирания срив в икономиките на промишлено развитите страни и евентуално неблагоприятно движение на енергийните цени, се посочва в съобщението на фонда.

Параметрите в бюджета за 2001 г. са съобразени с положението в икономиката, но трябва да има готовност за по-строга финансова политика в случай на непредвиден инфлационен натиск или при по-голям от очаквания дефицит по външния платежен баланс, сочат от МВФ. Те приветстват големите съкращения в подоходните данъци и в ставките за социално осигуряване, които са залегнали в бюджета.

Същевременно се призовава за оползотворяване на получените средства от продажбата на лиценз за втори GSM оператор и от банковата приватизация за съкращаване на държавния дълг, а не тези пари да се използват за увеличение на разходите. С цел да се създаде основа за продължаване на строга финансова политика в средносрочен план, ръководството на МВФ призовава българските власти да продължат усилията си за създаване на действена финансова система и да завършат реформите в здравеопазването и в пенсионната система.

Безработицата

Сред проблемите, които откроява МВФ, е високата безработица, като смята, че по-нататъшното съществено намаление на ДОД ще бъде от голяма полза в този смисъл, като се има предвид, че данъчната основа се увеличава, а данъчната администрация и служителите в общественото осигуряване правят всичко възможно да сведат до минимум загубите.

МВФ приветства направените неотдавна поправки към Кодекса на труда, защото позволяват по-голяма гъвкавост на трудовия пазар. Ръководството на фонда е доволно и от мерките за намаляване на бюрокрацията и ускоряване на режима за лицензиране на деловата дейност. Тези и други мерки ще направят страната по-привлекателна за преки чужди инвестиции, смята МВФ.

Банките и приватизацията

Въпреки общото положително становище за банковия сектор, ръководството на МВФ е обезпокоено от множеството проблеми, които съществуват в по-малките банки, както и от факта, че кредитирането за частния сектор остава ниско. Трябва да се засили банковият надзор и да се подобри корпоративното управление, се уточнява в съобщението.

Като друг основен приоритет се посочва привативацията, която трябва да се довърши при сериозна конкуренция и при пълна прозрачност. Освен това енергийният сектор трябва да стане по-конкурентоспособен и ефективен, а търговията трябва да продължи да се либерализира.

Според МВФ законите по редица ключови икономически мерки трябва да се приемат от парламента преди изборите. Особено значение се придава на необходимостта бързо да се приключи проточената продажба на Биохим, както и възобновяването на продажбите на компаниите в сферата на телекомуникациите и тютюневата индустрия.

Българските власти са постигнали значителен напредък в търговската либерализация вследствие на изключително облекчeния търговски режим, макар че и в тази област има възможности за допълнителни мерки, се посочва в съобщението на МВФ.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.