Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анализатори се колебаят вършат ли работа промените

33 коментара

Социолози и политолози виждат различни сигнали в министерските кадрили – според едни, с тях коалицията бележи точни попадения, според други смените са продукт единствено на пазарлъците в тройната коалиция. Почти общо е мнението, че се отправят спасителни знаци към Брюксел преди мониторинговия доклад на Европейската комисия (ЕК) през юли.

Според близкия до БСП социолог Юрий Асланов, рокадите в кабинета би трябвало да успокоят общественото мнение и очакванията в България и ЕС, като бъдат придружени от решителни реформи. По думите му промените са логични и отговарят на създалото се обществено напрежение в отделните ресори.

''Изборът на Михаил Миков за министър на вътрешните работи показва, че БСП поема отговорността за случващото се в МВР'', посочи Асланов.

Запазването на регионалния министър Асен Гагаузов говори за това, че някои от скандалите във ведомството са били преувеличени. Това се доказва и от партньорските проверки в последно време, смята Асланов.

Политологът Огнян Минчев коментира, че промените в кабинета са доста повърхностни и няма да имат оздравителен ефект върху институциите. Той вижда подмолна намеса на президента. "Очевидно е, че на Станишев отново са му вързали ръцете от собствената му партия и от президентската канцелария", посочи Минчев.

Според него скандални министри като Асен Гагаузов и Емел Етем са запазили постовете си, защото ремонтът е извършен на базата на най-малък общ знаменател между всички заинтересувани фактори в коалицията.

С избора на Михаил Миков според Минчев се прави партийно поръчение към един млад и динамично развиващ се политик, който обаче няма връзка с МВР през цялата своя кариера.

Като значимо назначение политологът определи това на Меглена Плугчиева. "Целта е тя да застане като един съвременен Александър Матросов между амбразурата на брюкселското недоволство от българския институционален хаос и българското правителство от другата страна, което не е в състояние да се справи с този институционален хаос", смята Минчев.

Относно рокадите в здравното министерство той е на мнение, че там нещата могат да бъдат ремонтирани и обновени не с простата смяна на един лекар с друг лекар, а със смяната както на бюджетната рамка, така и на организационната система.

Социологът Антоний Гълъбов разчита в оставането на Гагаузов знак, че “зависимостите, създадени във ведомството, трудно могат да бъдат преодолени''.

Според него правителството няма да завърши мандата си в този състав и до нови рокади може да се стигне непосредствено преди доклада на ЕК.

Реализираните министерски смени измерват “дъното на съгласие в тройната коалиция'', а не реалното решаване на проблемите, тъй като е трябвало да бъдат сменени повече министри, каза Гълъбов.

Той смята, че назначението на вицепремиер за усвояването на европарите говори за преразпределение на влиянието върху фондовете в партиите от тройната коалиция. ''Решението е политическо, а не сериозно намерение да бъде повишено нивото на усвояване'', добави той.

Според него назначението на Михаил Миков за министър на вътрешните работи, в контекста на отношенията между премиера и президента, може да се тълкува едва, след като стане ясно кой ще оглави парламентарната група на Коалиция за България.

“Смяната на зам.-председателя на БСП с председателя на парламентарната група на левицата показва, че партията търси своеобразен политически реванш в МВР'', посочи Гълъбов.

Политологът Татяна Буруджиева смята, че смените в кабинета ще свършат някаква работа за пред Брюксел, защото показват желание за промяна, но едва ли ще се отразят качествено върху предстоящия евродоклад. Според нея той така или иначе ще е изпълнен с критики, но е възможно рокадите да спасят страната от предпазна клауза. Като добър знак към Европа политологът тълкува изборът на Меглена Плугчиева за вицепремиер.

По думите на Буруджиева като цяло впечатление правят изцяло партийните кадри, предложени за министерските постове, които нямат нищо общо с приказките за експертни назначения. От друга страна, обаче, според нея това е сигнал, че трите партии в коалицията поемат политическа отговорност за развитието на отделните сектори. Според Буруджиева предложеният за вътрешен министър Михаил Миков не е професионалист и едва ли разбира достатъчно от материята. Тя смята, че ключово в тази ситуация ще бъде кой ще стане главен секретар на МВР.

Смяната в здравното министерство Буруджиева разчита по-скоро като знак към избирателите, че има воля за отпушване на реформите. Запазването на министрите на регионалното развитие, екологията и транспорта, в чиито ведомства са съсредоточени голяма част от европарите, Буруджиева смята, че ще се компенсира със смени на зам.-министри.

Социологът Живко Георгиев е на мнение, че изборът на Михаил Миков е "безспорно попадение". Според него досегашният шеф на ПГ на Коалиция за България има опит, а и високо равнище на правна култура. Георгиев посочи, че Миков е успешен избор и във вътрешнопартиен план в БСП, тъй като никога не е бил асоцииран с отделните лагери в партията, а се ползва и с добра репутация извън левицата.

Той отбеляза, че промените не са "съвсем козметични", а се случват там, където общественото мнение показва, че има най-големи дефицити.

По думите му има място за вицепремиер, отговарящ за европейските средства. Георгиев заяви, че координацията в България става само когато има персонален политически отговорник. Назначаването на Плугчиева и смяната на Нихат Кабил са сигнал и към Европа, смята Георгиев. Той уточни обаче, че по-важни ще бъдат водещите приоритети на ремонтирания кабинет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. социолог
    #35

    е сигурна,защото неспазваме българската поговорка нов бардак със стари труженички не се прави.ако бе жив дядо тодор заради клаузата щеше да извади съвсем нови никому непознати,по-млади и нямащи общо с тези 18 години управление.издънилите се щеше да ги прати в девета глуха.може да е прост хитрец ,но бе държавник.сега останаха хора заради които са спрени пари от ес.няма решение за кардинални промени това е истината.

  2. Фюри Асланов
    #34

    Моля не ни пробутвайте червените псевдо- социолози или псевдо-политолози от типа на Т. Буруджиева, Юри Асланов и Живко Георгиев. Всички те са на хранилка в Института за социална интеграция - към Висшия Съвет на БСП, в чийто управителен съвет членува самия Станишев и чийто дирекор е Ивелин Николов.По долу ще видите управителтните органи на този Институт:Управителен съвет:Живко Георгиев – председателЮрий Асланов – секретарДимчо МихалевскиМаргарита ШивергеваМихаил МирчевСергей СтанишевИ още в Общото

  3. хлебаров
    #33

    какво искаме катослагаме хлебар на отбраната,онзи са го гърмели от ст.загора два пъти,масларката стои,гагаузов стои, етем също,мутафчиев също.

  4. Карина
    #32

    интелектуалци на ясла при комунистите, да мажат с голямата баданарка, това дето им лъсна на управляващите, ама номерът няма да мине.

  5. ех
    #31

    отзад сте посрани!

  6. да
    #30

    Май и при политолозите я карат на този принцип.И при социолозите...

  7. Фюри Асланов
    #29

    това не са интелектуалци. Това са псевдо-интелектуалци, псевдосоциолози и псевдополитолози. Институт за социална интеграция - Позитано 30, с директор, бандита Ивелин Николов. Вижте по-долу рекламата на техния институт:2002-ра е годината на създаването Института за социална интеграция."Ние, учредителите на института, вярваме в необходимостта от интегрирано развитие и на личностите, и на обществото като цяло. Обединихме своите усилия и възможности и разчитаме на потенциала на още широк кръг от специалисти.В

  8. алф
    #28

    Мафията прави опит да се легитимира като постоянно властваща и безалтернативна в България, като политически модел. Президент, премиер, братя Галеви и вътрешен министър намериха общия си противник в лицето на Европа и българската опозиция. Лъжливите опити за реформи ще доведат до още по-дълбока обществена криза.

  9. Adjutant
    #27

    Ne6to mi se gadi i 6te se izdrayfam!

  10. Off
    #26

    Не блей,ами изпращай сини каски!БГ-мафията скороще подпали и твоята черга!Това са "промени" в чест на 138-годишнината на "гения Ленин", направени от Сирищниковия посерко Кобзон Гоце.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.