Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анализатори вещаят спад на петролното производство

5 коментара
Анализатори вещаят спад на петролното производство

След като през 2006 г. бе прехвърлен пикът на световното производство на петрол, сега обемите започват да спадат и до 2030 г. ще намалеят наполовина, пише в понеделник вестник "Гардиън". Годишно намалението им ще е със 7 на сто и така към 2030 г. от 81 млн. барела в денонощие продукцията ще спадне на 39 млн. барела, сочи анализ на базираната в Германия Енерджи Уоч Груп. Изследването идва в първия ден на борсовата търговия след петъчния рекорд от над 90 долара за барел ден, отбелязан след като миналата седмица цените на петрола почти всеки ден достигаха нови височини.

По данни на групата, дефицитът на петрол ще настъпи по-бързо от планираното от останалите изследователи и ще окаже сериозно влияние върху темповете на ръст на световната икономика. Освен това недостигът на гориво ще доведе до нови войни и социални катаклизми.

Германските анализатори прогнозират, че производството на газ, въглища и уран също се намалява заради изчерпване на ресурсите.

Данните на Енерджи Уоч Груп противоречат на прогнозите на Международната енергийна агенция, според която засега няма основания за съкращаване на производството на нефт и други полезни изкопаеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. СБС
    #6

    Тази планета все пак е крайна величина и това хищно безумие не може да продължава вечно! Хората сме като микроби, които изяждат хранителната си среда и след това логично загиват...

  2. чукча
    #5

    на мен нефт не ми требе,но имам много за продаване!ура!

  3. Йорданов
    #4

    Тази тема е добре позната на българския читател. Далеч преди 2006 беше прогнозиран този пик. Просто още през миналия век Хюберт го предсказа за Америка и днес тази точка е известна като Пикът на Хюбърт. Хюбърт се оказа безкрйно прав и наистина в световен мащаб пикът се очакваше към 2006-2007 г.Това означава още, че към 2014-2017 г. се очаква дълбока криза с доставките. Тя ще бъде предизвикана преди всичко от липса на прираст в запасите, а не толкова от търговски и други съображение.

  4. QSY
    #2

    След петролното ембарго през 60те, развитите държави инвестираха изключително в съоръжения за транспорт и съхранение на петрол, докато добивната структура изостана (изключвам морските платформи). И в момента дори да има достатъчно открити, но неразработени залежи, има голям проблем с тяхното усвояване.В Залива са необходими СЕГА инвестиции 8-10 млрд USD годишно за 3-4 години, за да модернизират добивните съоръжения.Преработвателните също работят над максимално допустимото натоварване - над 85%, затова напоследък има чести аварии с човешки жертви.От година-две стана рентабилен добивът от канадските пясъци - цената на барел надхвърли 62-64 USD. Там запасите са огромни.

  5. Рони
    #1

    тези май се шегуват! Хюбърт познава за пика в САЩ 1970-та, но 40г. по-късно макар и по-малки (7 с/у 10 млн.б.дн.) добивите са относително стабилни. Просто ще се наложи да харчим по-малко петрол, по-икономични коли и широко навлизане на алтернативите. Технологиите са готови, за сега само цената ги спира, но поскъпването на нефта ще направи много алтернативи достъпни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.