Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Аналогия с Фолкландските острови предизвика война на думи за Гибралтар

Спорът между Лондон и Мадрид за суверенитета върху "Скалите" се изостря след началото на процедурата по Брекзит

1 коментар
Аналогия с Фолкландските острови предизвика война на думи за Гибралтар

По-малко от седмица след като поиска развод от Европейския съюз, Великобритания заговори за война. Спорът за Гибралтар е конфликт на думи, не на оръжия - причина за войнствени заглавия в пресата във Великобритания и за недоумение в Испания, пише във вторник агенция Асошиейтед прес.

Спорът е показателен за това колко труден може да се окаже пътят на излизане на Обединеното кралство от 28-членния блок. Затова във Великобритания набира сила и обществена дискусия за възможно блокиране от Мадрид на бъдещо търговско споразумение между Лондон и Брюксел заради териториалните спорове около Гибралтар.

Скалистият анклав с площ 6,7 квадратни километра, намиращ се на заострения край на Иберийския полуостров, е британска територия - и причина за търкания между Обединеното кралство и Испания - от 1713 година. Испания традиционно си поставя за цел връщането на Скалите (както традиционно наричат отвъдморската територия във Великобритания) под свой суверенитет.

Последната препирня пламна заради изготвени от ЕС ръководни принципи за преговорите за Брекзит, които казват, че никое бъдещо споразумение между Великобритания и блока няма да се прилага за Гибралтар, освен ако с това не са съгласни Обединеното кралство и Испания.

Официални представители на Гибралтар обвиниха Испания, че използва Брекзит, за да предизвика преговори за статута на територията против волята на 32-хилядното ѝ население, което масово иска да тя да остане британска. Първият министър на Гибралтар Фабиан Пикардо обвини Испания, че има "поведение на хищник".

Някои подкрепящи Брекзит гласове на острова стигнаха дори по-далеч. Бившият лидер на Консервативната партия Майкъл Хауард каза, че премиерът Тереза Мей ще защити Гибралтар, както предшественичката ѝ Маргарет Тачър е направила с Фолкландските острови.

Хауард каза в ефира на Би Би Си, че през 1982 г. "друга жена премиер изпрати отряд почти на другия край на света да защити друга малка група британци срещу друга испаноезична страна. Напълно съм наясно, че сегашната ни премиерка ще покаже същата решимост по отношение на Гибралтар".

Хауард говори навръх 35-годишнината от аржентинското нахлуване на Фолкландските острови - архипелаг в Южния Атлантик, който е британско владение от 1833 година. Великобритания си връща островите след кратка война, при която загиват 649 аржентинци, 225 британски войници и трима островитяни.

Неговите коментари създадоха известно удивление в Мадрид. Испанският външен министър Алфонсо Дастис каза, че "испанското правителство е малко изненадано от тона на Великобритания - страна, традиционно известна с хладнокръвието си". Той каза пред журналисти, че по въпроса за Европа и казуса Гибралтар "традиционното спокойствие на Великобритания очевидно отсъства".

Във Великобритания коментарите на Хауард му навлякоха подигравки от опоненти и предизвикаха огромен възторг у някои медии.

Консервативният депутат Доминик Грийв, началник на парламентарния комитет за разузнаване и сигурност, нарече думите му "малко апокалиптични".

Бившият външен министър лейбърист Джак Стро каза, че развяването на плашилото на войната "е направо абсурдно и мирише на шовинизъм в стил 19-и век".

Някои вестници обаче използваха коментарите като възможност за развяване на Юниън Джак (Националното знаме на Обединеното кралство) "Дейли мейл" сравни размера на британския и испанския военноморски флот, а "Дейли телеграф" цитира контраадмирал, според когото Великобритания "може да осакати Испания".

Мей опита вчера да потуши войнствената реторика и каза, че когато става въпрос за ЕС, определено това е само говорене - препратка към сентенция на Уинстън Чърчил, че говоренето е по-добро от войната.

Външният министър Борис Джонсън успокои гибралтарците, че суверенитетът на територията "няма да се промени и не е възможно да се промени без изричната подкрепа и одобрение на населението на Гибралтар и на Обединеното кралство".

Твърде слабо вероятно е Гибралтар да стане повод за война, но уреждане на неговия статут може да бъде сложно - един от многото сложни въпроси, които трябва да бъдат решение в рамките на двете години преговори за Брекзит, отбелязва Асошиейтед прес.

Хиляди хора прекосяват испанско-гибралтарската граница в двете посоки, за да отидат на работа. Испанското правителство каза, че ще гарантира границата да остане отворена. Но това ще изисква специална сделка за Гибралтар, щом Великобритания напусне единния пазар на ЕС и преустанови свободното придвижване на хора от други страни от ЕС.

Ще се наложи компромис - Гибралтар е само един от многото потенциални препъникамъни в преговорите по Брекзита, от статута на границата между Ирландия и Северна Ирландия до френските и италианските тревоги за стандартите на храните.

"Преговаряте с 27 страни със свои собствени специфични интереси в конкретни икономически сектори и всички те имат казуси", каза Ананд Менън, директор на организацията "Обединеното кралство в променяща се Европа".

Епизодът също така е напомняне, че шумната британска преса ще бъде фактор в предстоящите преговори.

"Ако за фон на преговорите има шумно защитаване на деснопопулистката кауза, това може да затрудни премиера да постигне компромис и да сключи сделка", каза Менън.

Мадрид няма да спре да претендира за правото на суверенитет над Гибралтар. Това заяви във вторник испанският министър на отбраната Мария Долорес де Коспедал.

Коспедал припомни, че Гибралтар ще излезе от ЕС, след като Великобритания, напусне съюза. "Испания винаги е претендирала за правото на суверенитет над Гибралтар и ще продължи и занапред да претендира за него", каза министърът пред испанската телевизия.

Коментирайки последните изявления на редица британски политици, Коспедал заяви, че "от време на време се правят изказвания, които са насочени към вътрешната аудитория" в Обединеното кралство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    Считам, че информацията за този конфликт се представя не съвсем коректно.Категорично трябва да се поясни, че не става дума за някакви териториални претенции нито от страна на ЕС, нито от страна на Англия.Просто стартира разчистването на взаимоотношенията, след Брекзита.Това разчистване ще е мъчително и за двете страни и ще продължи най-малко до 2019г., като не е сигурно, че и тогава ще станем свидетели на неговия финал.Гибралтар е отдавна спорна територия за Англия и Испания, но сега се превръща в демонстрация на позиции - заявява се ниво на твърдост(и от двете страни), по отношение на предстоящите преговори, според мен...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.