Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Андерс Фог Расмусен: По отношение на Русия НАТО не може да се огъне

5 коментара
Андерс Фог Расмусен

Във връзка с ултимативните искания, отправени от руския президент Владимир Путин към НАТО и по-специално към САЩ, бившият генерален секретар на Северноатлантическия пакт Андерс Фог Расмусен (2009-2014 г.) написа в американското издание "Политико", че когато се срещнал за първи път като шеф на алианса с Путин, руският президент още в началото на разговора казал, че иска разпускане на НАТО.

Според новите руски предложения НАТО ще трябва да иска съгласието на Москва за разполагане на войски в Централна и Източна Европа, да се въздържа от "всякаква военна дейност" в Източна Европа, Южен Кавказ и Централна Азия и да не провежда никакви учения в близост до Русия. Москва изисква и писмена гаранция, че на Украйна няма да бъде предложено членство в НАТО, а проектът за договор със САЩ предвижда забрана Вашингтон да изпраща военни кораби и самолети в "райони, откъдето могат да нанасят удари по цели на територията на другата страна", като Прибалтика и Черно море.

Расмусен, който беше и съветник на бившия украински президент Петро Порошенко, прави преглед на отношенията между Москва и пакта в близкото бъдеще. Той припомня, че през ноември 2009 г. НАТО отхвърли проект на Русия за Договор за европейска сигурност с аргумента, че отношенията между алианса и Русия вече са достатъчно обхванати и регламентирани в Учредителния акт за взаимни отношения от 1997 г., Хартата за европейска сигурност на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) от 1999 г. и Римската декларация от 2002 г., с която бяха предприети значителни стъпки за подобряване отношенията с Русия и насърчаване на диалога чрез създаването на Съвета НАТО-Русия.

Според Расмусен с ултимативния тон на предложението си Путин цели САЩ и другите западни държави да преговарят директно с Кремъл - потенциално изолирайки по този начин източноевропейските и балтийските си съюзници.

В никакъв случай САЩ или НАТО не трябва да поемат ангажименти що се отнася до бъдещото разширяване, подчертава Расмусен.

Русия вече се е присъединила към Хартата на ОССЕ от 1999 г., която предоставя "изконното право на всяка участваща държава да бъде свободна да избира или променя своите договорености в областта на сигурността, включително договорите за съюз, в зависимост от своето развитие".

Според мнението на бившия генерален секретар на НАТО политиката на Путин се характеризира с разпалване на конфликти с нисък интензитет, например с Украйна и Грузия, чиято интензивност той променя в зависимост от плановете си.

НАТО не може да води политика на отворени врати по отношение на разширяването си, при която продължава да позволява на Путин да действа като портиер, коментира Расмусен.

Бившият генерален секретар на НАТО вижда като възможна реакция на западните сили в случай на евентуално руско нахлуване в Украйна изпращането на значителна военна помощ на Киев и налагането на икономически санкции, които да осакатят руската икономика, включително зачертаване на газопровода "Северен поток 2"

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Конфликтът е следният: Украйна не се е разплатила с Русия, която я притиска да го направи. САЩ излязоха от войната с Афганистан, затова имат нужда от нов полигон, заради който да поддържат високи военните си разходи по време на кризата. Отнасяме го ние, защото някои продажници ще си купят къщи в Гърция или Испания, а България ще задлъжнее още повече. Помислете кой от какво има нужда?!

  2. .text
    #4

    Никакво огъване! Твърдо и отзад!

  3. Iosif Ivanov
    #3

    На Русия трябва да бъде ясно, че международните грабици са международни, не са между руски губернии или сатрапи, не може днес да се диктува на незавима страна в какви и кои съюзи да участва - могло е, но днесне може! Заплахи и диктати са смехотворни, слаб си икономическии г-н Птин!

  4. Ощавен маркиз
    #2

    Е, те тоя як датски викинг казва голата истина. Подкрепям такива мъжки изречения! Не може да продължаваме да "стъпваме на палци" пред гъзЬовите труби на кремлин-лубянковското самбо-Жужляче. Нито да се съобразяваме с хитруванията на "Чайниците". Глобален Демократичен Свят може да се ПРАВИ паралелно и само от Щатите, Великобритания, Канада, Австралия, МОЩНА Обединена Европа и - всичките им страни /фенки/. Което ше рече, 75 пърсентя от Чилячеството. Като маанеме многолюднийо кит. народ, 140 млн. "путлеристи", сев. корийците, венетцуелците, /даже не включвам кубинците, щот са спорни/, мда, остава НИЙ да си помислиме от КОЯ страна на оградата сме????

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам