Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Андонис Самарас с мандат за сформиране на новото гръцко правителство

Партиите, подкрепящи споразуменията с ЕС и МВФ, с мнозинство в парламента

9 коментара
Андонис Самарас и президентът на Гърция Каролос Папуляс

Гръцкият президент Каролос Папуляс връчи проучвателен мандат за съставяне на правителство на лидера на Нова демокрация Андонис Самарас, предаде гръцката агенция АНА-МПА. След получаването на мандата Самарас заяви, че започва веднага консултации с политическите лидери и че ще се стреми да сформира кабинет в рамките на деня със "силите, които вярват в европейската ориентация на страната".

В неделя се проведоха вторите поред в продължение на само месец и половина избори. След изборите на 6 май партиите, които влязоха в парламента, не успяха да излъчат правителство. Това наложи разпускане на парламента, назначаване на служебно правителство и насрочване на нови избори.

Резултатите на базата на 100 процента обработени бюлетини показват, че Нова демокрация печели 29,66 процента и 129 места в парламента. Втора е Коалицията на радикалната левица СИРИЗА с 26,86 процента и 71 места, следвана от социалистите от ПАСОК с 12,28 процента (33 депутати), "Независими гърци" - 7,51 процента (20 депутати), крайнодесните от "Златна зора" - 6,92 процента (18 депутати), Демократична левица - 9,26 процента (17 депутати) и Гръцката комунистическа партия (ККЕ) - 4,5 процента (12 депутати).

Така двете партии, които подкрепиха сключването на спасителните споразумения на изпадналата в тежко дългова криза Гърция с ЕС и МВФ – Нова демокрация и ПАСОК, ще имат мнозинство от 162 гласа в 300-местния гръцки парламент.

При обявяването на резултатите вчера Андонис Самарас заяви, че гърците са гласували за оставане в еврозоната, насърчаване на растежа и спазване на международните ангажименти на страната. "Това е победа за цяла Европа. Призовавам всички политически партии, които споделят тези убеждения да обединят сили и да формират стабилно правителство... Ще работим заедно с нашите партньори в Европа", посочи Самарас.

След като получи проучвателен мандат от президента Самарас заяви, че е оптимист за съставянето на правителство "на националния консенсус", което по думите му трябва да бъде съставено "веднага".

В редакционен коментар в. "Та неа" отбелязва, че от гледна точка на аритметиката е ясно, че след победата на Нова демокрация правителство може да се сформира дори от две партии. От политическа гледна точка обаче това няма да е достатъчно.

Лидерът на социалистическата ПАСОК Евангелос Венизелос, който като финансов министър месеци наред преговаряше по спасителните споразумения на Гърция, предложи да се прескочи обичайната процедура всяка партия да търси коалиционни партньори и да се сформира правителство от четири партии – Нова демокрация, ПАСОК, СИРИЗА и Демократичната левица на Фотис Кувелис. "Няма време за губене. Няма място за политически игри. Ако искаме Гърция наистина да остане в еврозоната и да излезе от кризата, трябва да има правителство утре", посочи Венизелос след края на изборния ден вчера.

Представители на ПАСОК казват, че лидерът им ще настоява СИРИЗА да участва в бъдещ коалиционен кабинет, въпреки че това просто може да е преговорна тактика радикалната левица публично да бъде обвинена, че не иска да играе конструктивна роля в изваждането на Гърция от кризата, коментира АП.

Социалистическата ПАСОК дава индикации, че би подкрепила бившия си коалиционен партньор Андонис Самарас, но още не е решила дали ще участва в бъдещо правителство или само ще гласува за него в парламента, коментира Ройтерс.

По-малката партия Демократична левица, която се обявява срещу кредитните споразумения на Гърция, също ще трябва да реши днес дали да подкрепи консерваторите.

"Кризата беше отложена, не непременно предотвратена", коментира политическият анализатор Теодорос Колумбис, който е бивш вицепрезидент на Гръцката фондация за европейска и външна политика (ЕЛИАМЕП).

Погледнати сумарно резултатите от вота показват, че обществената подкрепа за партиите, които са против кредитните споразумения, е висока, отбелязва Ройтерс. Ако към гласовете на СИРИЗА се прибавят тези за другите партии, отхвърлящи спасителните заеми - от неонацистката "Златна зора" до марксистко-ленинистката Комунистическа партия, до 52 процента от гърците са гласували срещу условията на спасителните заеми, посочва Ройтерс.

"Най-големият ми страх е свързан с възможността за социална експлозия", заяви съветник на Самарас, цитиран от Ройтерс. "Ако няма промяна в политиката, ще имаме социална експлозия, дори и Исус Христос да дойде да управлява тази страна", допълва той.

Мандат за оставане в еврозоната, но с предоговаряне на кредитното споразумение

Гръцкият народ даде мандат за съставяне на правителство на проевропейските политически сили, коментират гръцките вестници в понеделник.

Резултатите от изборите дават стабилна почва за сформиране на коалиционно правителство с ясна проевропейска ориентация, пише в. "Катимерини".

В. "Та неа" пише, че Ангела Меркел и Франсоа Оланд вече са оказали натиск за незабавно сформиране на кабинет като още през нощта след изборите германският канцлер е разговаряла с Андонис Самарас, а френският президент – с Евангелос Венизелос.

Историческата отговорност за изкарване на страната от кризата е в ръцете на Андонис Самарас, коментира в. "Елефтерос типос".

Според публикация на в. "Врадини" оръжие в ръцете на Гърция за предоговаряне на условията по кредитното споразумение е високият процент на СИРИЗА, която се обявява срещу рестриктивните мерки, наложени от международните кредитори. Изданието посочва, че Еврогрупата вече говори за "разхлабване" на рестриктивната политика.

Малко след оповестяване на резултатите от изборите Еврогрупата потвърди ангажимента си да подкрепя финансово Гърция и увери Атина, че продължаването на бюджетните и на структурните реформи е най-добрият начин за нея да преодолее икономическите предизвикателства, пред които е изправена.

Германският канцлер Ангела Меркел очаква, че Гърция ще спазва европейските си ангажименти в областта на реформите след победата на Нова демокрация на парламентарните избори в неделя, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес. Германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви от своя страна, че гърците са гласували в полза на "дълбоки икономически и данъчни реформи".

Дясна ръка на германския министър на финансите – държавният секретар по финансите Щефен Кампетер - заяви, че Берлин очаква от Гърция да спазва договора, сключен с международните ѝ кредитори, но призна, че те пък не бива да смазват страната, предаде АФП.

Международният валутен фонд (МВФ) обяви, че е готов да помога на новото гръцко правителство, предаде ДПА. Вземаме под внимание изборните резултати в Гърция и сме готови да се ангажираме с новото правителство по път, който ще помогне на Гърция да постигне своята цел за връщане към финансова стабилност, икономически растеж и създаване на работни места, се казва в изявление на говорителя на МВФ, цитирано от агенцията.

"Надяваме се, че тези избори ще доведат до бързо съставяне на ново правителство, което ще може своевременно да постигне напредък по икономическите предизвикателства, пред които е изправен гръцкият народ", заяви говорителят на Белия дом Джей Карни. "Както казаха президентът Барак Обама и други световни лидери, ние смятаме, че е интерес на всички нас Гърция да остане в еврозоната, като спазва ангажиментите си за реформи", добави говорителят.

Несигурността в Гърция остава

Вотът може и да разсее опасенията, че Гърция ще изпадне от еврозоната, предизвиквайки глобална финансова криза, но ожесточената изборна битка и малката преднина на Нова демокрация пред СИРИЗА показват, че несигурността в тази страна ще продължи, коментира в понеделник британският вестник "Индипендънт".

Съдбата на еврото си остава несигурна, след като повторението на парламентарните избори в Гърция не произведе силно правителство, пише в. "Дейли телеграф". Нова демокрация и ПАСОК, обвинявани от гърците, че са отговорни за техните неволи, спечелиха едва 40 процента от вота, докато партиите против мерките за икономии получават взети заедно 46 процента, което означава, че задачата на новите управляващи никак не е лека.

Европейските лидери ще въздъхнат с облекчение сега, когато е ясно, че партията, заплашила да отхвърли разпоредбите на спасителния план за Гърция, загуби изборите, но това облекчение е умерено, защото те си дават сметка, че дори Нова демокрация и техните най-вероятни коалиционни партньори от ПАСОК са решени да постигнат облекчение на мерките за икономии, договорени през март, предупреждава "Файненшъл таймс".

Резултатите от изборите позволяват на Гърция да спре за кратко от пътя надолу към краха, но едва ли тези резултати ще предотвратят конфронтацията между следващото правителство и Тройката на чуждите кредитори относно условията на новия спасителен план за страната. Дори най-проевропейските партии в Гърция са съгласни по въпроса, че по-малко икономии ще бъдат от съществено важно значение за страната, в която безработицата е 22 процента, а перспективите за социален бунт нарастват, коментира в. "Ню Йорк таймс".

Гърците може и да подкрепиха спасителния план, но резултатът от изборите няма да заличи огромните проблеми, пред които е изправена както страната, така и еврозоната. Опасността идва от това, че европейците настояват Гърция да планира нови бюджетни икономии за 11,5 милиарда евро за идните години и това решение да бъде взето този месец. Ако тази европейска цел продължи да съществува, то Андонис Самарас може би няма да има политическата сила, за да направи исканите съкращения и правителството му няма да може да оцелее, пише в. "Уолстрийт джърнъл".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Никой не може да твърди, че гърците като народ не са виновни за положенето, до което стигнаха. И не са им виновни само "богатите" - всички са виновни! Защото лапаха не само богатите. При влизането в ЕС за състоянието на гръцката икономика излъгаха всички политически партии, избирани от същия този гръцки народ. Европа трябва да спре политиката на захранване с по 4 млрд евро на месец за да ги издържа, а те с избори до дупка да отлагат неизбежния си крах. Иначе ще продължава ето това:
    Напук на кризата

  2. Анонимен
    #8

    7, Говориш пълни тъпотии! В Гърция гласуването е задължително. Т. нар. отговорно мнозинство е пълна глупост!!! Ако изобщо имаха такова, щяха ли да стигнат до тук(къде бяха отговорните на 6 май)? И след като вече са се у*с*р*а*л*и вече втори пореден път се довършват. Малаките са Б*О*К*Л*У*Ц*И от най-смрадливите. Гледайте какво ни чака когато започнат съкращенията в държавната сфера и раята изпълзи на площадите. Колко ли ще се задържи това правителство? Ами споразуменията с ЕС? Още сме само в началото. Статуквото не се е променило, просто гнъсните византийци сега ще се опитат да изкрънкат още нещо от ЕС. Както играят футбол, така и гласуват, полюция.

  3. Мата Хари
    #7

    Така е в родината на демокрацията.Спорят,карат се ,но когато положението е сериозно имат отговорно мнозинство от граждани,които гласуват.У нас тези които най-много критикуват,не гласуват.

  4. Анонимен
    #6

    Наистина, мързелът е големия проблем на гърците(не че ние сме много работни, но в сравнение с тях се понасяме), вторият проблем е, че смятат че са наследници на древните елини(като днешните макета в Скопско) и трето византийските им номерца.

  5. Анонимен
    #5

    Време е истинските арийци, като нас българите да си създадем една добра националсоциалистическа държава, която да е подредена и просперираща и няма да е лошо да се изгонят всички мюсюлмани, цигани и други от Европа, за да запазим християнския дух на европейските държави и тяхната организация.

  6. Анонимен
    #4

    М. Константинов В Гърция партиите си делят 250 мандата пропорционално на гласовете. След което първата партия получава "бонус" още 50 мандата. Това е т.нар. система с "форсирано мнозинство". Целта е да се избягват коалиции. Сега обаче ще им се наложи.

  7. Анонимен
    #3

    Само се чудя как става така, че разликата е три процента, а местата - със 40% по-малко. Много интересна система за броене...

  8. Анонимен
    #2

    "националното спасение - каква илюзия, братя византийци!

  9. Анонимен
    #1

    Поредното византийско безумие. Едните искат в Европа, ама и другите и те искат, но поставят условия и тем подобни византийски финтове и номера. Но никой от гъчолята не иска да работи двойно по-вече. Максимата "на баницата мекото, на работата лекото" е очеваден ( не очевиден ) за световно известния гръцки мързел...
    1978 година минах за първи път от там ( Гърция ) и това което видяха моите очи тогава, може да стане основа за филм на ужасите. Такава беднотия, такава нищета, и навсякъде само камъни...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам