Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анекс икономисва 26 млн. лв. за “Цанков камък“

16 коментара
Анекс икономисва 26 млн. лв. за “Цанков камък“

Допълнително споразумение към договора с австрийската “Алпине Бау“ за строежа на хидровъзела “Цанков камък“ ще спести на “Националната електрическа компания“ (НЕК) 26 млн. лв. Анексът бе подписан в петък, директно на язовирната стена, по време на инспекция на обекта от премиера Бойко Борисов и министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков.

Подписи под документа сложиха шефовете на НЕК и “Алпине“ Красимир Първанов и Дитмар Алута.

Икономията ще е от намаляване на инфлационната добавка за “Алпине“, договорена още в началото да е 26 млн. евро. В същото време двете страни са се разбрали да се разсрочат дължими 68 млн. евро от НЕК на “Алпине“ и тяхното погасяване да се отложи до март 2011 г. и плащането да стане без лихва за забавянето.

Миналата седмица шефът на НЕК заяви пред Mediapool, че се обмисля тегленето на заем от 40-50 млн. евро за погасяване на дълга на държавната компания към “Алпине“.

Спорът можеше да доведе до отнасянето му към арбитражен съд от страна на австрийците.

Жител от Осиково издействал от премиера път до селото

Жител на Осиково успял да убеди за нула време премиера Бойко Борисов да отпуснесредства за изграждането на път до родопското село, предаде БТА в петък. Това е станало по време на инспекцията на Борисов на хидровъзела “Цанков камък“.

Слави Бошнаков издействал българско-австрийско финансиране за шосето, след като за пет минути разказал на Борисов, че Осиково е откъснато от света, защото пътят до селото е като лунен пейзаж.

Още

В новото – второ по ред допълнително споразумение към договора за проекта, е фиксирана крайната цена, на която "Алпине Бау" изпълни хидровъзела. "379 млн. евро и нито стотинка повече", заяви Красимир Първанов.

Борисов изтъкна заслугата си за поевтиняването, след като се включил в преговорите. Той допълни, че ако е бил от самото начало в проекта, цената му цяла да бъде много по-малко. По думите на Трайков крайната стойност на съоръжението ще е 476 млн. евро, а според изчисленията на Красимир Първанов цялата стойност плюс лихвите ще бъде около 545 млн. евро.

Язовирът на “Цанков камък“ вече се завирява и по план водната централа с мощност от 85 МВ трябва да се въведе в експлоатация до края на годината.

Бойко Борисов коментира пред журналисти, че "Цанков камък" е огромна туристическа атракция, тъй като е имал и добър консултант. Така той припомни за хонорара на Ахмед Доган от близо 2 млн. лв. по проекта. "Няма такъв случай в Европа да бетонираш планината. С тези 200 хил. куб. м, с които е бетонирана планината, можеше да имаме магистрала София-Бургас от бетон“, заяви премиерът. А с вложеното в тунела по пътя - спокойно е можело да се направи тунелът под Шипка, допълни той.

Красимир Първанов заяви, че до падането на снега ще е готов новият път Михалково-Девин, който преди време бе определен от премиера като “платинен“, тъй като в 22 км са вложени над 220 млн. лв. Според шефа на НЕК "изграденото шосе и тунелът са най-модерните съоръжения в региона и са с много високо качество".

Според Борисов съоръжението ще се изплати след 1000 години, а Трайков изчисли, че произвежданата от него електроенергия ще е от най-скъпите в страната.

Премиерът сравни хидровъзела с проекта за изграждане на хидрокаскадата “Горна Арда“, която щяла да е двойно по-мощна и два пъти по-евтина.

Изчисленията на мажоритарния акционер в проекта – австрийската ЕВН, са “Горна Арда“ с планирана мощност от 170 МВ да струва около 400 млн. евро.

Министър Трайчо Трайков пък определи “Цанков камък“ като “гордост за енергетиката и срам за всички политици, които са допуснали да струва толкова много“. Той допълни, че язовирната стена на хидровъзела е най-голямата, която е строена през последните 25 години в Европа. Като сметнем капиталовите разходи, това ще е една от най-скъпите енергии, които ще имаме в България, допълни министърът.

Договорът за строежа на хидровъзела "Цанков камък" бе подписан през октомври 2003 г. по силата на споразумение с Австрия за изпълнение на Протокола от Киото, с което ще се икономисват около 200 хил. тона въглеродни емисии годишно. Тогава цената на съоръжението се изчисляваше на 200 млн. евро. Представителят на "Алпине" обясни, че оскъпяването дошло от грешни геоложки данни и налолижили се промени в техническия проект.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #17

    дръвници герберски

  2. миро мършата
    #16

    Може ли да ми обясните, аз казвайки се Миро Мършата, не разбирам. Един мегват е - 1000 киловата. Един киловат е 1 000 000 вата. цената на един киловат - от която купуева поне де - средна стойност АЕЦ и ТЕЦ Марица Изток - 0.70 лева. Мощност мегават - часа. т.е производство за един час. та иде реч, май не за години, а за дни. НО НАЛИ СЪМ СИ МИРО МЪРШАТА, ПОСИПАН ОТ ПЪРХУТА НА НАЧАЛСТВОТО - ТО И ЕДНОТО УМРЯЛО и другото, НО АЗ СИ ОБИЧАМ УМРЕЛИТЕ РАБОТИ, та не знам де, не разбирам.

  3. Пеню
    #15

    Кило значи хиляда и един квт е хиляда вата а не един милион т.е. хиляда пъти по-малко.

  4. Тодоров
    #14

    Прави впечатление с каква досада Борисов говореше за хидровъзела"Цанков камък", защото е построен от други, а как засия като спомена за "Горна Арда" която те щели да построят за по-малко пари..

  5. H
    #13

    Ако цифрите са верни и съоръжението се експлоатира (и продава тока) добре, аз също смятам, че трябва да носи едно 100 милиона евро годишна печалба. Не ми се струва никак зле за няколко годинки да се изплати инвестицията и да мине на печалба. Друг е въпроса тия мега язовири какво причиняват на природата - затова и в Европа не ги строят повече, ама не може всичко.

  6. Ефтим Капудалиев
    #12

    За Гърция- от този ВЕЦ, защото те не искат ток от АЕЦ, а може и за Турция- най-скъп ток да изнасяме най- евтино- в всички зделки да участва фирмата на г-жа Кадиев, на Кадиев от БСП, тя е за износ на ток

  7. От ЕС
    #11

    Може би няма да е несправедливо ако се цани за екскурзовод без заплата на туристическата атракция докато покрие разликата! Добре е с него да правят и тези реклама , които са взели решението за строеж! Ако си бяха останали на власт нямаше и да разберем ,че са ощетили данъкоплатците с 800млн. лева!

  8. Phill
    #10

    в парламента преяждат с власт хората тихо си отиват от кочината българия. Остават само мангалите, които никой никъде не иска. Красива перспектива, в която ми се струва ще оцелят мангалите, а днешните лапачи ще му ядат главата...

  9. Факт
    #9

    В България нещо е построено. А това е здрав шамар по костоващината, която изпитва неописуема радост само, когато нещо се съсипва.Затова е и жалното хленчене, което се долавя в горната статия на Медиапул.

  10. Влад
    #8

    Сега съм сигурен, че ако в Б-я се добият 1 млн. тона злато, някой ще настеле тротоарите с него, а друг ще го вади след него, след което ще стане нужда да вземем заем от МВФ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.