Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ангела Меркел е подложена на натиск за затягане на контрола върху мигрантите след атентатите

1 коментар
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След серията извършени нападения от бежанци в Германия се надигат гласове с искания за увеличаване на контрола към мигрантите в страната, което поставя под натиск Ангела Меркел и политиката ѝ на отворени врати.

Консервативните власти в южната провинция Бавария, където станаха двата атентата, за които пое отговорност джихадистката групировка "Ислямска държава", вчера отново повториха критиките си и поискаха повече твърдост в имиграционната политика.

"Ислямисткият тероризъм пристигна в Германия. Населението се страхува и изисква от политическите ръководители отговори", заяви председателят на Християнсоциалния съюз (ХСС) Хорст Зеехофер. Тази баварска партия е съюзник на тази на канцлерката, Християндемократическия съюз, но от близо година критикува политиката на отваряне към бежанците.

ХСС изготви списък с искания за справяне със ситуацията: по-строг контрол на кандидатите за убежище, засилени гранични проверки, право на армията да се намесва в защита на населението в Германия и по-строги мерки при експулсирането на бежанци.
"Трябва рязко да понижим препятствията пред експулсирането след закононарушение", заяви вътрешният министър на Бавария Йоахим Херман.

Германската популистка десница досега бе по-скоро мълчалива, но сега чрез лидерката си Фрауке Петри осъди бездействието на властите. "Какво още трябва да се случи, за да започнем да проверяваме кой идва в страната ни?", попита тя.

Германия продължава да е в шок след първия самоубийствен атентат, извършен на нейна територия в неделя в спокойния германски град Ансбах, в който бяха ранени 15 души и за който пое отговорност "Ислямска държава". Извършителят се оказа психически нестабилен 27-годишен сириец с отхвърлена молба за убежище.

Този атентат настъпи по-малко от седмица след нападение с брадва, извършено този път от непълнолетен кандидат за убежище, заклел се във вярност на "Ислямска държава". Той е регистриран като афганистанец, но може всъщност да е пакистанец.

И в двата случая властите не бяха в състояние да засекат бързото им радикализиране.

Друг сирийски бежанец извърши нападение с нож, но в този случай се оказа, че става дума за битово престъпление.

Германия е приела над един милион мигранти през 2015 г. и досега отваряше широко вратите си за сирийските бежанци. Над 90 процента са получили разрешение да останат и доскоро не им се налагаше да преминават административно събеседване.

Над 200 000 отхвърлени кандидати за убежище може да бъдат върнати на границата, но все още се намират в страната, казва експертът по вътрешнополитически въпроси на Християндемократическия съюз Армин Шустер.

Зад тези призиви се съдържа атака към канцлерката. Тя обаче запази мълчание, ако се изключи изказването ѝ от събота след убийствата в Мюнхен.

Меркел е известна с изключителната си предпазливост в кризисни ситуации и знае, че рискува много година преди парламентарните избори и в момент, когато популистката и антиимигрантска партия "Алтернатива за Германия" набира скорост. През последните месеци партията успя да си върне част от популярността, която загуби миналата година заради мигрантите.

"Именно в такъв тип ситуация обаче поведението ѝ е проблемно. Хората се страхуват, тревожат се и при тези обстоятелства е необходимо лидерство, което повече набляга на емоциите и по-малко на студения мениджмънт", смята преподавателят от Свободния университет в Берлин Мартин Емер.

Канцлерката обяви, че ще даде пресконференция утре.

Повдигнатите от тези нападения въпроси съживяват дебата за имиграцията, "от който най-много се опасява канцлерката", написа вчера в. "Зюддойче цайтунг". През септември ще се произведат регионални избори на две места - в Берлин и особено в избирателния район на Ангела Меркел в Североизточна Германия.

"Ако "Алтернатива за Германия" успее да спечели в избирателния район на Меркел, дебатът за политиката ѝ отново ще излезе на преден план", добавя вестникът.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #1

    Германците наивно си мислеха че като не правят никому нищо, злото няма да дойде при тях. И сгрешиха, злото дойде. Сега всички европейци трябва да се научат как да се справят със злото без да стават ксенофоби.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.