Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ангела Меркел: Няма да позволим на пазарите да диктуват политиката

Германският канцлен втвърди позицията си срещу еврооблигациите

1 коментар
Ангела Меркел: Няма да позволим на пазарите да диктуват политиката

Канцлерът на Германия Ангела Меркел отхвърли категорично общите облигации на еврозоната за справяне с дълговата криза, като заяви, че няма да позволи на финансовите пазари да диктуват политиката, съобщи в понеделник агенция Блумбърг, цитирайки интервю на Меркел за телевизия ZDF.

Единните еврооблигации ще изискват промени в договора за Европейския съю, които могат да отнемат години, а освен това може би са в противоречие с германската конституция, каза Меркел. Тя не изключи напълно въвеждането им в далечно бъдеще, но каза, че в момента те биха подкопали още повече икономическата стабилност.

"В момент, в който сме в драматична криза, еврооблигациите определено са грешен отговор. Те ни водят към съюз на дълговете, а не на стабилността. Всяка държава трябва да предприеме самостоятелни стъпки за ограничаване на задлъжнялостта си", заяви канцлерът.

Меркел втвърди позицията си срещу единните дългови книжа, след като се завърна от лятната си ваканция миналата седмица, като превърна съпротивата срещу еврооблигациите в тема на кампанията си за предстоящите на 4 септември избори в нейната родна провинция Мекленбург-Западна Померания. Инвеститорите обаче все повече настояват, че единните облигации са единственото решение на дълговата криза, след като в комбинация с опасенията за американската икономика тя предизвика срив на европейските фондови пазари до най-ниското им равнище от повече от две години насам.

"Политиците не могат и няма просто да тръгнат след пазарите. Пазарите искат да ни принудят да направим определени неща. Ние обаче няма да ги направим. Политиците трябва да демонстрираме категорично, че сме непреклонни, че можем да правим политика за хората", заяви Меркел.

Тя добави, че не вижда никакви сигнали за рецесия в Германия. "Виждам обаче сложни дългосрочни задачи пред нас, свързани с възвръщане на доверието на пазарите в Европа и ограничаване на задлъжнялостта", допълни тя.

Позицията на Меркел може да я въвлече в конфликт с Европейската комисия (ЕК), която миналата седмица обяви, че може да предложи проектозакон за издаване на общи облигации, след като приключи изготвянето на доклад за тяхната приложимост.

Позицията ѝ се различава и от мнението на основните опозиционни партии - Социалдемократическата и Зелените – които подкрепят еврооблигациите, въпреки социологическите проучвания, които показват, че мнозинството от германците са срещу тях.

Ако общият европейски дълг бъде въведен, Германия ще плаща по-високи лихви за заемане от пазара, отколкото в момента. Институтът Ifo прогнозира, че ако еврооблигациите бъдат въведени, ще се наложи Германия да плаща допълнително 47 млрд. евро.

На 23 септември германското правителство планира да внесе за гласуване в парламента промените в европейския спасителен фонд (EFSF), които са заложени във втория спасителен пакет за Гърция. Много от жителите на страната обаче не желаят да продължават да подпомагат страните от периферията на съюза, което може да забави вота.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Batezuzi
    #1

    Всяко домакинство не може до безкрай да харчи повече отколкото изкарва. Разбира се без никакви заеми понякога е много сложно, но тези заеми трябва да са в разумни размери. Та сега се питам защо държавите трябва да се различават от обикновените домакинства? В този ред на мисли определено си мисля, че е много по-добре като свършат парите на държавата да спира да предоставя определени услуги и ако трябва да се правят предсрочни избори вместо да се задлъжнява до безкрай докато в един момент цялата икономика да се срине.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.