Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ангела Меркел: Растеж на кредит ще задълбочи кризата

20 коментара
Ангела Меркел: Растеж на кредит ще задълбочи кризата

Германският канцлер Ангела Меркел отхвърли призивите на своите лявоцентристки опоненти в Германия и Европа за политика на икономически стимули, разчитаща на нови дългове, като в четвъртък предупреди парламента в Берлин, че "растежът на кредит" само ще вкара Европа в още по-дълбока криза.

След изборната победа на социалиста Франсоа Оланд във Франция в неделя германският канцлер е подложен на натиск за разхлабване на строгите мерки за икономии, прпедписани от нея като лидер на най-голямата европейска икономика като лекарство за дълговата криза в зоната на еврото.

Но германският десноцентристки канцлер защити позицията си в реч пред Бундестага в четвъртък , като каза, че намаляването на дълговете и насърчаването на растежа са по-скоро "двата стълба" на европейската стратегията, необходима, за извеждане на еврозоната от кризата, отколкото два алтернативни пътя.

Структурните реформи, наред с мерките за икономии, остават единственият начин, по който Европа може да се справи с финансовата криза, каза Меркел и отхвърли призивите да бъдат изоставени или намалени мерките за икономии в някои страни, които използват еврото.

Меркел отбеляза, че растежът чрез структурни реформи е важен и необходим, а "растежът чрез дългове би ни върнал в началото на кризата."

Европейската дългова криза се разгоря отново през последните дни, след като изборите в Гърция и Франция очертаха мащаба на противопоставянето срещу мерките за икономии. В предизборната си кампания новоизбраният френски президент Франсоа Оланд настоя за по-голям акцент върху растежа при управлението на кризата в Европа.

Същевременно повечето гърци подкрепиха партиите, които се обявиха против мерките за икономии в страната.

Меркел отбеляза, че намаляването на дълга и засилването на конкурентоспособността трябва да вървят ръка за ръка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Реформите са хубаво нещо и са необходими.Да, Европа има нужда от реформи.Но хайде да си спомним не толкова далечното минало.Германия се пребори с хиперинфлацията в края на 20-те години на XX век с драконовски мерки на бюджетни орязвания и свиване на дефицитите.Резултатите дойдоха след няколко години.Дефицитът беше заменен с излишък,а хиперинфлацията - спряна. НО...заедно с това безработицата стигна почти 50%, а германската икономика практически спря.Да напомним още, че през 1933 на власт в Германия

  2. Анонимен
    #19

    No 17 не си прав - кейнесианство, монетаризъм са 2те страни на същата монета - свърхконсумацията в сегашния световен модел се стимулира ... от банкови кредити, а печалбата е за международните финансови олигарси /дори в бедна Българиs е така!/. Не се спомням точно, но средният кредит, на средния американец е около $45К. Американското правителство стига до там /общ дълг $15 трилиона: www.usdebtclock.org/, че за седмица-две спира да плаща заплати на чиновниците и армията всяка година, докато озаконят нов таван за държавен кредит /с китайски пари/ и т.н. Много добро и кратко описание, "кой-кой е" в гръцката сага ще намериш в: www.counterpunch.org/2012/05/10/were-all-greeks-now/

  3. Анонимен
    #18

    За по-ясен поглед, какво и защо стават събитията в Гърция, препоръчвам статията "Ние всички сме гърци" в www.counterpunch.org/2012/05/10/were-all-greeks-now/ Съдбата на всички периферни държави в ЕС и другаде ще бъде като в Гърция - мизерия за хората, но печалба за световните банки и корумпирани "демократични" чиновници! Освен, ако някой си мисли, че България е "Централна" държава! хаха

  4. Анонимен
    #17

    Кейнсенианството започва да взема връх в Европа. Това ще доведе до бързото "разваляне" на парите, т.е. до бурна инфлация, последвана от хиперинфлация. Понеже германците тая попара са я яли в края на 20-те години на миналия век, сега са крайно внимателни и подозрителни към хора като Оланд, предлагащи такъв механизъм за излизане от кризата. Безполезно е да наливаш постоянно пари на хора, които нито могат нито пък искат вече да ги връщат, каквато е ситуацията в Гърция. Явно Оланд е много вдъхновен от гръцкия опит и иска да направи същите "реформи", каквито направиха колегите му от южната ни съседка. Мисля че изгрева на Оланд ще стане залез на еврото.

  5. Анонимен
    #16

    11ти - супер звучи, ама без пари тая работа няма да стане, а парите идват от работещи бизнеси, не от паркове, де да не беше така.

  6. Анонимен
    #15

    Може да е права ама това, което го иска няма как да стане на практика и сега е моментът да се разберат искат ли го немците тоя съюз или не? Французинът има някои разумни искания и ако се махнат популистките предлага алтернатива - аз не виждам какво лошо има, ако се взимат заеми, поне да не са държавни заеми, а инфраструктура и работещи бизнеси. А това че богатите щели да плащат 75% - те във Франция и останалите плащат 50-60%. Абе накрая май само пускането на пресите от ЕЦБ ще остане, хехе.

  7. Анонимен
    #14

    Абсолютно е права Ангела Меркел. С Божията помощ дано нейния здрав разум надделее над надигащата се френско-гръцко-испанска популистична вълна.

  8. Анонимен
    #13

    Леля Ангелинка е напълно права, ама кой ли я слуша. Европейския съюз се напълни с просташки държави. Благоадарение на високата степен на социалност, и в старите европейски демокрации се увеличи неимоверно броя на тунеядци и лентяи. Градивните елементи могат да понесат само толкова деструктивни и безполезни елементи на гърба си. Дойде момента на преумора и общата каруца е на път да спре. Дойде часът на истината, да се види кой допринася за общото благо, и кой само граби с пълни шепи от него. Обикновено мързеливците и използвачите вдигат най-много шум. Гърция е най-яркия пример за това.

  9. Анонимен
    #12

    Prichinite za krizata sa mnogo.Njakoi ot tjah sa: globalizacijata, premestvane na proizvodstvoto ot Europa v Azija, brutalnoto investirane, na cherveno, na miliardi pak tam v Blizkija iztok i Azija.Razduta socialna sistema,zastarjavashto naselenie, lipsa na novi tehnologii-vodesht e USA, durjavno regulirane.No kakto i da izvivat vrata na obiknovenija chovek, njama da mogat da si vurnat miliardite, koito potunaha v pjasucite na Blizkija Iztok i ujkim prehvalenija rabotliv Kitai.

  10. Анонимен
    #11

    Бъдещето на Европа, вкл. с програми като Европа 2020, е на спокойна, зелена територия, славеща се с катедрали, дворци, музеи и курорти. Също с екопътеки, велоалеи, скъп екологичен ток и все по-неквалифицирани работници. Може би още с висша мода, скъпи вина и опера. Науката ще се развива на запад и на изток от нея, а всичко ще се произвежда в Китай и други подобни страни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.