Англия разгроми България на ”Уембли” с 4:0

7 коментара
Хари Кейн, сн. БГНЕС

Англия разгроми България с 4:0 в мач от европейските квалификации, който се игра в събота на стадион ”Уембли” в Лондон. Българите показаха относително стабилна игра първото полувреме и допуснаха само един гол, но през втората част англичаните тотално доминираха и вкараха лесно още три гола.

Титуляри за България излязоха натурализираните бразилци Вандерсон и Марселиньо. За англичаните играха всички звезди, начело с Хари Кейн и Рахийм Стърлинг. Спортните медии изчислиха преди мача, че само Хари Кейн е четири пъти по-скъп от целия отбор на България.

Той беше точен първо в 24-ата минута след невероятен подарък на Пламен Илиев. В 49-ата минута Кейн удвои от дузпа след нарушение на Бодуров. Стърлинг вкара за 3:0 в 54-ата минута. Отново Кейн се разписа от дузпа в 72-ата минута.

Това е осми пореден мач без победа за българите, които на практика имат много малък шанс да се класират за Евро 2020 след само четири мача от квалификациите. Българите ще посрещнат Англия в София след един месец. В другия мач от групата отборът на Косово постигна втора победа в квалификациите, след като победи на свой терен Чехия с 2:1.

Лидер в групата е съставът на Англия с 9 точки пред тимовете на Косово с 8, Чехия с 6, Черна гора с 2, а българите са последни също с 2 точки.

България започна добре мача, като показа стабилна игра през първите 20 минути. Българите бяха добре подредени и не правеха грешки. В 19-та минута бе отменен гол на Хари Кейн, който се оказа в засада. Англичаните обаче иззеха контрола над мача. В 24-та минута българите допуснаха сериозна грешка при изнасянето на топката. Вратарят Пламен Илиев подаде на Сърмов в наказателното поле, който му върна, за да избяга от пресата на англичаните. Вратарят опита да подаде на Божиков, но прати топката към Стърлинг, който намери непокрития Кейн, който не пропусна. Това бе 23 гол за него от 40 мача за Англия.

До края на полувремето англичаните доминираха, но не създадоха сериозни голови положения.

В началото на второто полувреме Вандерсон имаше възможност да изравни, но вратарят Пикфорд спаси удара му. Това беше и единственият светъл момент за българите през втората част. Още в 48-та минута Николай Бодуров не прецени шпагата си при бърза контра на островитяните и фаулира в наказателното поле Маркъс Рашфорд. Хари Кейн вкара дузпата за 2:0.

Само няколко минути по-късно Бодуров подари топката на Рашфорд. Звездата на Манчестър Юнайтед комбинира с Кейн, който този подаде на Рахийм Стърлинг, който вкара за 3:0.

В 72-та минута Кристиян Димитров фаулира Хари Кейн в наказателното поле и съдията отсъди нова дузпа, която отново бе реализирана от нападателя на Тотнъм.

До края на мача българите трудно успяваха да си подадат по повече от два паса и не успяха да вкарат поне почетно попадение, въпреки че Англия смени част от звездите си.

В навечерието на мача британският вестник "Гардиън" публикува статия за Георги Аспарухов-Гунди, в която се припомня попадението, което той отбеляза във вратата на Англия на 11 декември 1968 г.

По онова време Англия е действащ световен шампион, а в редиците на тима са имена като Боби Муур, Джеф Хърст и Боби Чарлтън. Домакините изравняват бързо за крайното 1:1, но явно споменът за гола на Гунди - единственият български на "Уембли", остава.

Изданието разказва и как след мача родната легенда разменя фланелката си с Мартин Питърс, който впоследствие я подарява на музея на "Уест Хем". В крайна сметка настоящият капитан на националния ни отбор - Ивелин Попов, я откупува и в момента екипът отново е в България.

"Гардиън" разказва за живота и смъртта на Гунди, описвайки го с коментар на Боби Чарлтън по негов адрес: "Такива футболисти не могат да се видят всеки ден".