Англия разгроми Иран с 6:2

Сн. ЕПА/БГНЕС

Англия стартира участието си на Световното първенство в Катар с победа с 6:2 над Иран в група В. Два гола за англичаните вкара Букайо Сака. По-късно днес от 21 часа е втората среща от групата между САЩ и Уелс.

Доминацията на Англия не будеше съмнение в нито един момент от мача, като още в началните минути владеенето на топката беше над 70 процента. След 3:0 на полувремето, през второто паднаха нови пет гола в съотношение 3:2 за Англия. Освен шестте гола, англичаните създадоха още положения, удариха и греда.

Още в 3-ата минута англичаните поискаха дузпа след изпълнение на ъглов удар. Централният бранител на иранците Мортеза Пуралиганджи събори Стоунс, а Чешми задържа с ръце Магуайър, но съдията даде знак играта да продължи. Само след 4 минути вратарят Бейранванд се сблъска със свой съотборник и играта беше спряна за доста дълго време, което наложи след това съдията Клаус компенсира паузата с 14 минути добавено време. Вратарят на иранците искаше да продължи, стана и опита да играе, но после сам поиска смяна.

Първото чисто положение за гол се откри пред Хари Магуайър, който засече с глава центриране на Трипиър от корнер. Топката обаче се отби в сглобката на иранската врата и се върна, а при добавката Сака уцели защитник пред голлинията.

В 35-ата минута Англия откри резултата чрез Джуд Белингам. Люк Шоу проби от ляво и центрира, а Белингам влезе в средата на наказателното поле. Защитник на иранците закъсня да го притесни и с глава Белингам прониза вратаря Хосеин Хосейни.

В 43-ата минута англичаните удвоиха преднината си чрез Букайо Сака. Киърън Трипиър центрира от ъглов удар, Хари Магуайър свали топката с глава към Букайо Сака, който с красиво воле от въздуха наказа за втори път Хосейни.

Само след още 180 секунди, в 1-ата минута на добавеното време "Трите лъва" стигнаха до трети гол. Джордан Пикфорд изрита топката от своето поле, тя попадна у Хари Кейн, който най-напред я запази и подаде, след това я получи на десния фланг. Капитанът на Англия напредна и центрира полувисоко параболично, откъдето Рахийм Стърлинг с външен фалц посреща топката от въздуха и я прати в мрежата.

Второто полувреме не предложи никаква промяна в поведението на двата отбора, като в 62-ата минута Букайо Сака вкара втория си гол, отново след комбинация със Стърлинг. Футболистът на Арсенал получи топката в наказателното поле, трима защитници опитваха да го спрат. Сака замахна и прибра топката навътре, двама бранители легнаха на шпагат, но въпреки това вратарят Хосейни за четвърти път трябваше да я вади от мрежата.

Иранците върнаха едно попадение в 65-ата минута благодарение на много хубаво изпълнение на Мехди Тареми, който получи подаване от Али Голизадех от тъча, изпревари Магуайър и заби топката под гредата на Пикфорд. Но радостта на иранците не трая дълго и 6 минути по-късно резервата Маркъс Рашфорд на контраатака получи подаване от Хари Кейн и през защитник и вратаря реализира петото попадение.

Още една резерва записа името си при голмайсторите – Джак Грийлиш направи 6:1 при контраатака след като Калъм Уилсън проби от дясно през празната зона на иранците и буквално му сервира на празна врата.

Съвсем накрая и резервата Сардар Азмун можеше да вкара втори гол за иранците, след като излезе сам срещу него. Но Пикфорд леко отклони топката нагоре, оттам се отби в горната греда и излезе.

Но това не беше всичко, тъй като в 10-те добавени минути на втората част съдията даде дузпа за Иран. Джон Стоунс при ъглов удар задържа за фланелката Мортеза Пуралиганджи от Иран, а бразилският съдия Клаус отиде да гледа ситуацията на монитора за видеопомощ край терена (ВАР) и след това потвърди наказанието. Тареми вкара, оформяйки крайното 6:2.

Световно първенство по футбол, първи кръг в груповата фаза – група В:

Англия – Иран 6:2 (3:0)

Голмайстори: 1:0 Джуд Белингам 35, 2:0 Букайо Сака 43, 3:0 Рахийм Стърлинг 45+1, 4:0 Букайо Сака 61, 4:1 Мехди Тареми 66, 5:1 Маркъс Рашфорд 71, 6:1 Джак Грийлиш 90

Жълти картони: Алиреза Джаханбакш, Мортеза Пуралиганджи (Иран)

Главен съдия: Рафаел Клаус (Бразилия)

Стадион: "Халифа Интернешънъл" (Ал Раян) – 45 334 зрители

Състави:

Англия: Джордан Пикфорд, Люк Шоу, Киърън Трипиър, Хари Магуайър (70 – Ерик Дайър), Мейсън Маунт (71 – Фил Фодън), Букайо Сака (70 – Маркъс Рашфорд), Хари Кейн (75 – Калъм Уилсън), Рахийм Стърлинг (71 – Джак Грийлиш), Джуд Белингам, Джон Стоунс, Деклън Райс

Иран: Алиреза Бейранванд (19 – Хосеин Хосейни), Садех Мохарами, Ехсан Хаджсафи, Милад Мохамади (63 – Мехди Тораби), Алиреза Джаханбакш (46 – Али Голизадех), Мортеза Пуралиганджи, Мехди Тареми, Рузбех Чешми (46 – Мохамад Хосин Канани), Маджид Хосейни, Ахмад Нуралахи (77 – Сардар Азмун), Али Карими (46 – Сайед Езатолахи)