Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Английска здравна агенция: Фалшиви страхове пречат на пушачите да се откажат чрез е-цигари

0 коментара
Английска здравна агенция: Фалшиви страхове пречат на пушачите да се откажат чрез е-цигари

Над половината от пушачите смятат, че никотиновите изпаряващи продукти са вредни колкото цигарите или дори по-опасни, въпреки че причината за смъртните случаи, свързани с употреба на електронни цигари в САЩ, са вещества, забранени във Великобритания. Това се посочва в шестият годишен доклад за електронните цигари на Агенцията по обществено здраве на Англия (Public Health England’s - PHE), публикуван преди дни.

В него е включена актуализирана информация за употребата на никотинови изпаряващи продукти от младежите и пълнолетните, както и за обществените нагласи във връзка с вредата от вейпинга. Направен е и задълбочен анализ на доказателствата относно употребата на електронни цигари от хора с психични заболявания и бременни жени.

Според авторите на доклада няма промяна в данните за употребата на електронни цигари от младежи и пълнолетни, но буди тревога ръстът на пушачи, които вече са на мнение, че вейпингът е по-вреден от пушенето. Това противоречи на становищата на експертите от Великобритания и САЩ, според които ползването на регулирани никотинови изпаряващи продукти е много по-малко вредно от пушенето, посочва се в съобщението на РНЕ.

Агенцията съветва пушачите да преминат на е-цигари, които да им помогнат да спрат вредния навик, а непушачите да не започват употреба на електронни цигари, които макар и да са по-малко вредни от тютюна, не са напълно безопасни. В доклада се подчертава още, че тези устройства съдържат значително по-малко химически вещества, водещи до заболявания, свързани с пушенето, но дългосрочният им ефект все още не е напълно известен.

Погрешното схващане, че електронните цигари са по-вредни от пушенето, се разпространи бързо сред пушачите във Великобритания след епидемията от белодробни увреждания в САЩ през есента на 2019 г. Американските власти вече потвърдиха, че основната причина за епидемията е витамин Е ацетат, сгъстител, който се добавя в продуктите за изпаряване на канабис. Това вещество е забранено в продуктите за изпаряване, които са строго регулирани във Великобритания, отбелязва се още в доклада.

Неговите автори  се опасяват, че страховете, свързани с безопасността, възпират пушачите от употреба на електронни цигари за отказ от пушене, което в крайна сметка може да струва човешки животи. Те също така предупреждават, че забраната за ароматизиращи съставки в течностите също може да попречи на някои пушачи да преминат напълно на електронни цигари. В тази посока се препоръчва да се изследват младежките предпочитания за ароматите на е-цигарите.

"Електронните цигари са много по-малко вредни от пушенето, което води до преждевременна смърт на 220 души на ден в Англия. Нашият съвет към хората, които пушат тютюн, си остава същият – най-важното е да спрат изцяло да пушат, а електронните цигари може да са ефективен начин, по който пушачите да го направят", коментира проф. Джон Нютън, директор подобряване на здравето в PHE.

Пушачите трябва да бъдат насърчавани да пробват регулирани никотинови вейпинг продукти наред с другите средства за спиране на пушене, както и да получат психологическа подкрепа, за да увеличат шансовете си за успешен отказ от пушенето, смятат от английската служба.

Тя препоръчва да се засили контролът върху продажбата на вейпинг продукти само на пълнолетни и да се проучат предпочитаните от младежите аромати в е-цигарите.  Съветва се провеждането на допълнителни изследвания за употребата на електронни цигари от хора с психични заболявания и бременни жени пушачи.

"В Англия има над 6 милиона пушачи и пушенето си остава една от водещите причини за преждевременна смърт и заболеваемост, особено в най-уязвимите групи на обществото. От ключово значение е повече пушачи да получат помощ да спрат цигарите, ако искаме да изпълним визията на правителството за общество без тютюнев дим до 2030 г. и електронните цигари имат своята роля в този процес", смята Дебора Арнот, директор на организацията за премахване вредите от тютюна Action on Smoking and Health (ASH).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.