Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анимацията "Физика на тъгата" на Теодор Ушев със световна премиера в Торонто

Това е първият филм в света създаден с древната техника за рисуване - енкаустика

2 коментара
Анимацията "Физика на тъгата" на Теодор Ушев със световна премиера в Торонто

Най-новият анимационен филм – "Физика на тъгата" на българския режисьор и художник със световна известност Теодор Ушев ще има своята първа прожекция на 7 септември, на един от най-престижните фестивали за кино в света в Торонто, Канада - TIFF, който се открива днес.

Сред официалните гости, потвърдили присъствие на световната премиера на филма, са Доналд Съдърланд и синът му Росиф Съдърланд. Те са актьорите, които озвучиха английската версия на филма.

27- минутната анимация е най-амбициозният проект в кариерата на Теодор Ушев досега. Аниматорът работи по него в последните 8 години.

Анимацията адаптира в много личен, макар и не биографичен прочит, едноименния роман на Георги Господинов "Физика на тъгата". За сценария на филма си Ушев казва, че не следва стриктно сюжета на книгата, не е филм-биография, а филм-лабиринт, капсула на времето, в която са събрани обекти, случки, спомени, мелодии. Филм за носталгията, пропилените шансове и неслучилите се мечти на цяло едно поколение, премерен през личния разказ.

Комплимент за филма е доверието на звезден актьорски състав, който се включва в него с глас зад кадър. Гласовете на Росиф Съдърланд и неговия световноизвестен баща холивудският актьор Доналд Съдърланд озвучават английската версия на филма, а популярният канадски кинорежисьор Ксавие Долан и неговият баща Манюел Тадрос - френската. Анимацията се разпространява официално на френски и английски език.

Анимацията провокира вниманието на професионалистите и с техниката, използвана за направата на фирма. "Физика на тъгата" е първият анимационен филм в света, създаден с енкаустика – древна техника за рисуване от времето на египетските фараони. Над 15 000 кадъра са рисувани на ръка, променяйки изображението чрез нагряване и рисуване с горещ пчелен восък с пигменти.

Филмът е канадско-френска продукция на Националния филмов борд на Канада (NFB) и телевизионния канал за култура и изкуство ARTE.

Веднага след световната си премиера в Торонто, той стартира своя фестивален живот по различни международни фестивали с прожекции по цял свят. До края на годината "Физика на тъгата" е вече в селекцията на престижни кино форуми в Отава, Ванкувър, Лос Анджелис, Ню Йорк, Сеул, Барселона, Валядолид, Токио, Лайпциг и други.

Теодор Ушев е роден и израства в Кюстендил. Емигрира преди 20 години в Канада, която му дава шанс да се развие като творец. Пътят е дълъг и труден. Световна слава му носи филмът "Сляпа Вайша", който беше на крачка от получаването на "Оскар" през 2017 г. Той също е създаден по разказ на Георги Господинов. Много от анимациите на Тео, както го наричат приятелите му, са награждавани в чужбина. Носител е на ордена на Кавалер на изкуствата и културата на Франция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    Разликата е в това, че творецът твори без значение дали ще му се плати , а за прасета и домати трябва келепир !

  2. edin.drug
    #1

    Успех на Теодор Ушев! Той е един от хората, които изчистват името на държавата ни (иначе фигурираме в международните новини с крадци, изнасилвачи и зулуми из европейските градове). И трябва да се добави, че повечето от тези българи, допринесли за положителното отношение към България са все в сферата на културата. Интересно защо у нас обаче патриотизмът се свързва все с доматите и прасетата. За тях отиват помощи, за тях се тревожат "родолюбците", а културата, която единствена ни представя пред света е винаги пренебрегвана, недофинансирана и никога не се припознава, като част от идентитета на нацията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.