Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анкара поиска официално от САЩ екстрадицията на Гюлен и се зарече да изкорени движението му

Ердоган ще подпише смъртното наказание, ако парламентът реши

11 коментара
Анкара поиска официално от САЩ екстрадицията на Гюлен и се зарече да изкорени движението му
Турция изпрати във вторник официална молба за екстрадирането на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен от САЩ, а премиерът Бинали Йълдъръм се зарече властите да изкоренят движението му от страната. 
"Изпратихме четири досиета до САЩ за екстрадирането на терористичния ръководител. Ще им представим повече доказателства, отколкото искат“, каза Йълдъръм пред парламента.
 
Президентът Реджеп Тайип Ердоган посочи живеещият от 1999 година в САЩ  проповедник за основният организатор на неуспешния атентат срещу управлението му, но Вашингтон настоява Анкара да подкрепи искането си за екстрадирането му с конкретни доказателства. 
 
В интервю за Си Ен Ен Ердоган заяви, че  "САЩ не бива да държат подобен терорист", а премиерът Йълдъръм пред парламента призова Вашингтон "да се откаже от защитата на този предател“ и допълни, че Анкара "няма съмнения“ за произхода на атентата. 
 
"Ние знам кой го организира и кой го извърши“, каза Йълдъръм, имайки предвид т. нар. паралелна държава, както властите назовават организацията на Гюлен.
Четири дни след атентата обстановката в Турция остава напрегната, като е засилено полицейско и военното присъствие по улиците на големите градове. Продължават и демонстрациите на подкрепящите правителството граждани. 
 
След неуспешния преврат властите арестуваха и уволниха десетки хиляди военни, полицаи, магистрати, висши чиновници и финансисти, които са подозирани във връзки и симпатии с организацията на Гюлен. 
Армията обяви във вторник, че изцяло контролира територията на Турция и е спряла  всички инициативи на движението на мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен. 
 
В изявлението на въоръжените сили се казва още, че членовете на ръководените от Гюлен терористи, които са формирали хунта сред въоръжените сили, са получили това, което заслужават, след проваления преврат.
 
Ердоган е готов да подпише смъртното наказание
 
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви от своя страна, че ако парламентът вземе решение за връщане на смъртното наказание след опита за преврат, той ще го подпише като закон. В интервю за Си Ен Ен Ердоган каза, че турският народ иска да бъде възстановено отмененото през 2004 г. смъртно наказание и да бъде наложено на участниците в осуетения опит за преврат.
 
"Хората по улиците го искат. Хората са на мнение, че тези терористи трябва да бъдат убити. Защо да ги държа и да ги храня в затвори през идните години, това питат хората", посочи турският президент.
ЕС вече обяви, че ако Турция върне смъртното наказание, тя не може да разчита на продължаване на преговорите за присъединяване към Съюза.
 
В първото си интервю след опита за преврат от 15 юли турският президент допълни, че трябва да се действа "много благоразумно".
 
"Напълно очевидно е, че е било извършено престъпление - държавна измяна, и искането на хората няма да бъде отхвърлено от нашето правителство", посочи Ердоган, след което припомни, че смъртно наказание има в САЩ, Китай и Русия.
 
На фона на дебатите за възстановяването на най-тежката присъда след неуспешния опит за военен преврат в понеделник лидерът на опозиционната Партия на националистическото действие Девлет Бахчели обяви, че партията му ще подкрепи правителството, ако то реши да върне смъртното наказание.
 
"Ако Партията на справедливостта и развитието го реши и ние ще го направим", заяви той пред съпартийците си, чиято формация е четвърта по големина в парламента и разполага с 40 места.
 
Турският президент заяви, че се е разминал за минути със смъртта, преди превратаджиите да бомбардират курорта в югоизточна Турция, където той е бил на почивка миналия уикенд. Войници, подкрепящи преврата, убили двама негови телохранители при нападението срещу курорта през нощта в петък срещу събота. "Ако бях останал още 10-15 минути, щях да бъда убит или пленен", каза пред Си Ен Ен Ердоган, на когото превеждаше преводач, осигурен от турското президентство.

"САЩ не бива да държат терорист като Гюлен"

Той настоя Съединените щати да екстрадират в Турция ислямския духовник Фетхуллах Гюлен заради ролята му в осуетения опит за преврат. "Имаме споразумение за взаимна екстрадиция на престъпници", каза турският президент. "Трябва да има реципрочност в тези неща, дори той да е гражданин на Съединените щати. САЩ не бива да държат подобен терорист. Съединените щати трябва да екстрадират този човек в Турция", продължи президентът.

Още тази седмица започваме да подготвяме съответните документи, но ако Вашингтон не ни го предаде, аз ще спра екстрадирането на престъпници по искане на САЩ, добави Ердоган.

Снощи Фетхуллах Гюлен заяви, че не изпитва тревоги от евентуална екстрадиция в Турция.
"Нямам никакви лични тревоги", каза той пред журналисти в имението си в Сейлърсбърг, в щата Пенсилвания, където живее от 1999 г. Гюлен напомни, че турското правителство напразно поиска екстрадицията му след избухването на корупционния скандал в Турция през 2013 г., довел до оставката на трима министри.

Съединените щати са правова държава, каза 75-годишният бивш имам, който изглеждаше уморен и според негови приближени страда от диабет и сърдечно-съдови проблеми, отбелязва АФП. "Правото тук е над всичко. Не мисля, че това правителство ще обърне внимание на нещо, което не е основателно от правна гледна точка", добави Гюлен.

Държавният секретар Джон Кери каза вчера, че не може да има екстрадиция на Фетхуллах

Гюлен при липса на доказателства и че турските власти трябва да ги предоставят.

Гюлен не се тревожи за собствената си съдба, но се тревожи за отношенията между Турция и САЩ. "Ако трябва да напусне НАТО, Турция ще затъне в хаос от проблеми. Тя ще се изпари. С нея ще бъде свършено", каза Фетхуллах Гюлен.

Първите дипломати на Съединените щати и Турция Джон Кери и Мевлют Чавушоглу ще се срещнат утре и вдругиден във Вашингтон, съобщава в понеделник турският "Хюриет дейли нюз". Двамата ще разговарят в рамките на международен форум, посветен на борбата срещу групировката "Ислямска държава". Очаква се те да се опитат да преодолеят разногласията, възникнали след опита за преврат в Турция.

"Какви репресии?"

В отговор на въпрос не дава ли сега моментът шанс за помирение, а не за репресии, пред Си Ен Ен Ердоган каза: "Първо, ние не се помиряваме с терористични групировки Не знам за какви репресии от страна на Ердоган говорите. Искам да знам как изглеждат репресии от Тайип Ердоган. Това е клевета. Ако Тайип Ердоган беше потисник, нямаше да получи 52 процента от гласовете на президентските избори".


Суровите мерки, които турското правителство предприе след опита за преврат от миналата седмица, достигнаха вече размерите на поголовна чистка. Общият брой на задържаните и уволнените е поразителен - близо 18 000, включително 6000 военни, близо 9000 полицаи, приблизително 3000 съдии, 30 губернатори, една трета от генералите и адмиралите, отбелязва същевременно вестник "Ню Йорк таймс".

По подозрение за участие в преврата са арестувани и двамата турски пилоти, които свалиха през ноември руския бомбардировач на сирийската граница.

Премиерът: Всичко ще е в рамките на закона

Премиерът Бинали Йълдъръм ообаче увери в понеделник, че съдебното преследване на участниците в метежа ще бъде в рамките на законите, за което настоява опозицията.

Турският премиер и лидерът на най-голямата опозиционна партия – Народно-републиканската - Кемал Кълъчдароглу огласиха обща декларация срещу опита за преврат в петък срещу събота, съобщи БНР от Анкара. Двамата лидери призоваха обществеността да не се поддава на провокации и на желанието за отмъщение.

Това е и първа среща между двамата и декларацията се смята за важна стъпка за консолидиране на турското общество, което бе силно поляризирано преди метежа на базата ислямисти и секуларисти, отбелязва кореспондентът на националното радио.

И добавя, че четвърти ден след осуетения опит за преврат Турция се връща към нормалния живот. В Истанбул не е обявено военно положение, нито комендантски час. Хората ходят на работа, градският транспорт работи нормално, възстановени са голяма част от полетите от летищата. Граничните пунктове са отворени, но има интензивен трафик от и за Европа.

Засилено е полицейското присъствие на възлови места в Истанбул, дежурят полицейски патрули с бойни снаряжения и техника, прехвърлени са спецполицаи от съседни окръзи.

През нощта отново имаше многолюден митинг на площад "Таксим", където хиляди хора с флагове демонстрираха срещу опита за преврат и в подкрепа на Ердоган и правителството. Митинги имаше и в Измир и Анкара и по призива на премиера ще продължат и в следващите дни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kamen Popov
    #11

    Смъртно наказание има само в няколко щата на САЩ - Ердоган лъже. Как така ще изкорени привържениците на Гюлен - чрез победилата демокрация ли смята да ги избива или с просто обезглавяване. Макар, че във "Великолепният век" видяхме и най-обикновено удушаване с гарота. Дали ще се върнат тези славни времена?

  2. mehmed
    #10

    Шанс за нова демокрация в Турция - 1 % !!! :(

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #8
  4. deni123
    #7

    ама в Турция досега не е ли имало смъртно наказание. Това много ме учудва. Като слушах емоционалните припадъци на някои коментатори в България, останах с впечатление, че в Турция обсъждат въвеждане на Газови камери. Чудя се дали според нашите пишман-демократи, социалисти, комунисти, атакисти смъртното наказание в Царска България и при Тодор Живков е било нещо лошо?! ПРосто така питам се след като от въвеждането на една законова наказателна мярка сме готови да изхвърлим Турция от Европа, НАТО и да

  5. Boriana Boneva
    #6
  6. Boriana Boneva
    #5

    в страна като Турция при настоящата ситуация и този свръхдемагог и антидемократичен мин. председател да се обсъжда въвеждане на смъртно наказание, даже като ВРЕМЕННА мярка е напълно в духа на ситуацията и настроенията там. Друго е да го въведат под каквато и да е форма. Само че как ще отговори Европа и САЩ ако това стане. Ето кое ме интересува.

  7. Бясното куче от Анадола може да си отмъсти на най-слабата държавичка в Европа, ако Запада го ядоса прекалено! Преди случая с българските мед сестри в Либия, Кадафи питал Путин може ли да постъпи така? Путин се съгласил. Сигурно и сега Путин няма да има нищо против бясното €-атлантическо куче да отхапе нещо от българската земя*! Най-малкото защото нашата Ирландска Пастирка не пропуска случай и да лае по Путин.

  8. Милостипросим
    #3

    Интересна предистория: "With the help of Fethullah Gülen's Cemaat Movement, Erdoğan was able to curb the political power of the military through the controversial Sledgehammer and Ergenekon court cases." "Боен чук" (Уики = Sledgehammer (coup plan))-- типична инсценировка. Любопитно: в списваното на английски Уики е посочено, че Гюлен е критикувал инсценираните процеси. В немското Уики Гюлен и движението му не са споменати изобщо. Ergenekon trials -- друго подобно фалшименто.

  9. daskal
    #2

    Истински хуманист! При това голям мъж и герой! Да не забравя, че семействата и близките на тези терористи са съпричастни към преврата и също трябва да бъдат изтребени. Така радостта и щастието ще са още по-големи. Също така всенародните празненства например могат да се съчетават за забавление с публично бесене на превратаджии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.